Praktiski
Dārzs

Kā gladiolas pasargāt no sausās puves jau laicīgi0

Foto – Shutterstock

“Ar ko kodināt gladiolu bumbuļsīpolus pirms stādīšanas, lai pasargātu no fuzariālās sausās puves?” DACE ĶEKAVAS NOVADĀ

 

Gladiolu fuzariālā (sausā) puve (ierosina Fusarium oxisporum spp. gladioli) ir viena no visbīstamākajām šo augu slimībām. Saslimušie bumbuļsīpoli vāji dīgst vai nedīgst vispār. Ja arī uzdīgst, veidojas kropli dzinumi un tie ātri brūnē. Slimība no bumbuļsīpola pāriet uz vairsīpoliņiem.

Izrokot slimu augu, uz bumbuļsīpola pamatnes redzama it kā rozā apsarme, ko veido sēnes konīdijas. No turienes sēnes sporas nonāk uz blakusaugiem, un slimība strauji izplatās.

Sīpolpuķu audzētāja Maruta Audare iesaka stādmateriālu kodināt ar fungicīdu Litagra Previkurs 607 vai Previkurs 607 – pret sakņu un stublāju puvēm bumbuļsīpolus pirms stādīšanas uz 15–20 minūtēm iemērkt 0,3% darba šķidrumā. Šos augu aizsardzības līdzekļus gan var iegādāties tie puķkopji, kuriem ir 2. klases augu aizsardzības līdzekļu lietošanas apliecības.

! Pašlaik veikalos pieejams vara vitriols, ko izmanto arī Bordo maisījuma gatavošanai vai koku balsināšanai. Gatavo 3% vara vitriola šķīdumu, ņemot 30 g uz 10 l. Gladiolas tajā mērcē aptuveni 20 minūtes. Pēc tam apžāvē un stāda. Stādot ieteicams izmantot cimdus, lai nebūtu saskares ar kodinātajiem sīpoliem.

Labāki rezultāti ir tad, ja vara vitriolam piejauc Aktara 25 0,4% šķīdumu (tas ir sistēmas iedarbības insekticīds, kas papildus aizsargā augus no tripšu uzbrukumiem). Ja gladiolu bumbuļsīpolus mērcē Aktaras šķīdumā, līdz ziedu vāļu veidošanās laikam, t.i., kad izaug ceturtā lapa, gladiolas nav jāmiglo pret tripšiem.

Saistītie raksti

– Iesaku ziedu veidošanās laikā profilaksei atkārtoti izmantot ķīmiskos augu aizsardzības līdzekļus. Tad gan nevajag gatavot tik stipru darba šķidrumu. Pietiek, ja vara vitriols ir 1% (10 g uz 10 l), bet Aktara – 0,4% (4 g uz 10 l) koncentrācijā, – stāsta Maruta Audare.

No bioloģiskajiem līdzekļiem var izmantot mikroorganismu preparātu Baikal EM 1, sagatavojot atbilstīgas koncentrācijas šķīdumu.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Paštaisīta karameļu – šokolādes granola tiem, kam apnikušas sviestmaizes un putra
13 stundas
AS
Anna Skariņa
Praktiski
Ko pilsētnieki var mācīties no lauku ļaudīm
14 stundas
LB
Laura Blumberga
Praktiski
Vai mājdzīvnieki var pārnēsāt Covid-19?
15 stundas

Lasītākie

IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Skolas paliks slēgtas. Kā pagāja pirmā attālināto mācību nedēļa?
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Skolēnus no trūcīgajām ģimenēm nodrošinās ar pusdienām 1
4 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO. Repatriantu bezatbildībai robežu nav: pašizolācijas vietā sarīko jautru ballīti
54 minūtes
OZ
Olafs Zvejnieks
Ekonomika
“Vai man jāiet uz banku izņemt savi ietaupījumi?” Pirmajā mirklī prātā nāk atbilde, ka ne
4 stundas
LE
LETA
Latvijā
Rīt stāsies spēkā stingrākās sociālās distancēšanās prasības 2
8 stundas