Praktiski
Mājas

Ar kādiem filtriem mīkstināt un atkaļķot cietu un kaļķainu ūdeni?0

Foto: Sukan Saythong/SHUTTERSTOCK

“Lauku mājā ir ūdensvads no grodu akas, kurā ir ļoti ciets, kaļķains ūdens. Ko jūs ieteiktu ūdens mīkstināšanai un atkaļķošanai? Ūdens patēriņš diennaktī ir 50–100 litru, spiediens ūdensvadā 4–5 bāri,” interesējas Pēteris Neretā.

Dažādu filtru ķēde

Viens no lētākajiem risinājumiem ūdens mīkstināšanai – izmantot filtrus, kuros ir polifosfāta sāļi. Lai polifosfāta sāļi spētu pārveidot ūdens ķīmisko sastāvu un to mīkstinātu, svarīgi, lai ūdenim nebūtu dzelzs un citu piemaisījumu.

Ja piemaisījumi ar mehānisko filtru nav aizturēti, tie var aplipt ap polifosfāta sāļiem, neļaujot šiem sāļiem pildīt savu funkciju.

Taču, lai šādi apstrādātu ūdeni varētu droši lietot uzturā, pēc filtra ar polifosfāta sāļiem sistēmā papildus uzstāda filtru ar aktivēto ogli.

Iespējami vairāki risinājumi, kā mīkstināt un atkaļķot ūdeni, piemēram, uzstādīt trīs filtrus jeb veidot filtru sistēmu. Pirmo ievieto mehānisko filtru, turklāt presēto, nevis polipropilēna vai poliestera šķiedras.

Nekādā gadījumā nevajadzētu izmantot diegu filtru. Kā otrais filtru sistēmā ievietojams filtrs ar polifosfāta sāļiem, bet trešais – aktivētās ogles filtrs.

Otrs risinājums – izmantot kombinētos filtrus, piemēram, pirmo ievieto PL Dzeltens (mehāniskais filtrs + polifosfāta sāļi) filtru, otro – kombinēto CA Zils (ar aktivēto ogli) vai CA ION Brūns (aktivētā ogle + jonu apmaiņas (jonīta) sveķi).

Lai filtrs PL Dzeltens kalpotu ilgāk, pirms tā var uzlikt arī mehānisko filtru (šajā situācijā derēs diegu filtrs). Mehāniskos un ogles filtrus ieteicams regulāri mainīt – ne retāk kā reizi trijos mēnešos. Kombinēto filtru elementu cenas ir no 7 līdz 13 eiro.

Labāk bez ķīmijas

Ķīmisko piedevu lietošana dzeramā ūdens mīkstināšanai nav ieteicama. Lai arī cik nekaitīgas būtu ūdenim, to nonākšana organismā un apkārtējā vidē nav vēlama.

Iespējams iegādāties arī speciālas ūdens mīkstināšanas sistēmas, kurās izmanto dažādas filtru kombinācijas, ieskaitot reversās osmozes filtru. Tajās parasti nav ķīmisko reaģentu, kas jonu apmaiņas dēļ ietekmē ūdens sastāvu.

Saistītie raksti

Sistēmā ir arī aktivētās ogles elementi kaitīgo vielu absorbēšanai. Šādas sistēmas izmaksās, sākot no 180 eiro, atkarībā no ūdens cietības un attīrāmā ūdens apjoma.

Lai izvēlētos piemērotāko risinājumu, nepieciešams veikt ūdens analīzes un vērsties pie pieredzējušiem speciālistiem uzņēmumos, kuriem ir daudzu gadu pieredze dzeramā ūdens attīrīšanā.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IK
Ilona Klovāne
Praktiski
Kas tie tādi – ozolzīļu ķirbji? Kā kopjami un lietojami?
2 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Sulīga, saldskāba ābolu-kanēļa plātsmaize ar kraukšķīgām drupačiņām…Bauda!
2 dienas
TS
TERĒZA SVEIKATE
Praktiski
Duļķainas, nedzidras acis dzīvniekam. Kā palīdzēt?
2 dienas

Lasītākie raksti

IP
Ilze Pētersone
Latvijā
“Sievietes manā dzīvē”. Siguldas Opermūzikas svētku dibinātājs Dainis Kalns 1
8 stundas
LE
LETA
Latvijā
“RNP liftu lietā” aizdomas par sadārdzinātiem liftu remontiem un izkrāptiem miljoniem eiro
7 stundas
LE
LETA
Sports
Ķibermanis ar Mikni atņem pasaules čempionāta bronzu vāciešiem
10 stundas
AT
Andris Tiļļa
Latvijā
Kādas bija medības padomju Latvijā 70. un 80. gados?
7 stundas
AL
Anda Līce
Latvijā
Anda Līce: Esam ar reformām nolādēti 4
10 stundas