Praktiski
Dārzs

Delfīniju krāšņums: kur iegādāties atšķirīgas sēklas?0

Foto-Shutterstock

“Man patīk delfīnijas. Meklēju sēklas veikalos, bet mazs sortiments, lai gan delfīnijas mēdz būt dažādas. Varbūt varat sniegt informāciju, kur iegādāties pēc iespējas atšķirīgāku delfīniju sēklas?” GAĻINA ĶEKAVĀ

Šķirņu klāsts

– Delfīniju šķirņu piedāvājums Latvijā tiešām ir samērā trūcīgs, jo sēklām ātri zūd dīgtspēja. Tās jāizsēj ne vēlāk kā nākamajā pavasarī. Diemžēl lielražošanā par sēklu kvalitāti īpaši nerūpējas, tāpēc no sējeņiem nereti var sagaidīt neizskatīgus eksemplārus. Ja delfīniju ziedi nav izvietoti blīvi un vienmērīgi visā ziedkopas garumā, tādi augi jābrāķē, – stāsta puķkopis Mārtiņš Maltenieks.

“Mazajā dārzniecībā” (Salaspils novadā) pašlaik var iegādāties daudzgadīgo dārza delfīniju izlases hibrīdu maisījumu par 1 eiro (no sēklām izaugs aptuveni 50 stādu). Tās nav liela auguma (augi 1–1,7 m augsti), tāpēc neizgāžas vējā. Kompaktās ziedkopas ir atšķirīgās krāsās – baltas, gaiši rozā, tumši rozā, zilos toņos.

Dažādus daudzgadīgo delfīniju hibrīdus var nopirkt SIA ”Hedera” (Rīgā, Varkaļu ielā 1). Tīras šķirnes (paciņā 5–15 sēklas) maksā 1,50 eiro, dažādu krāsu delfīniju maisījums pieejams par 2,25 eiro; paciņā ir 0,2 un 0,8 grami sēklu.

Kailstublāju delfīnija (Delphinium nudicaule) ‘Laurin’ – spilgti sarkana, ļoti zema, 40–50 cm, noder akmeņdārziem.

Lielziedu delfīnija (Delphinium grandiflora) ‘Butterfly Rose’ – 35–40 cm augsta, ar tievu, zarainu stublāju un gaiši rozā ziediem. Nav ilgmūžīga, tāpēc regulāri jāatjauno ar sēklām vai dalot cerus pavasarī.

Dārza delfīnija (Delphinium hybridum) – ‘Magic Fountains White’ (balta ar melnu actiņu, 70–80 cm augsta), ‘Magic Fountains Rose’ (rozā ar baltu actiņu, 70–80 cm augsta), ‘Galahad’ (sniegbalta, lielziedu, 1,5 m augsta), ‘Astolat’ (rozā ar actiņu, lielziedu, 1,5 m augsta), ‘King Arthur’ (purpurmelna, lielziedu, 1,5 m augsta), ‘Black Knight’ (violeta, lielziedu, 1,5 m augsta), ‘Riviera’ – puspildīta, dažādās krāsās, zema (70 cm augsta).

Sarkanā delfīnija (Delphinium cardinale) – ‘Beverly Hills Red’ (asinssarkana, lielziedu, 1,5 m augsta), ‘Beverly Hills Salmon’ (gaiši oranža, lielziedu, 1,5 m augsta).

Pusbārdainā jeb Afganistānas delfīnija (Delphinium zalil) ‘Zalil Yellow’ – skaista un neparasta ar dzelteniem ziediem stāvos, 1,5–1,8 m augstos ķekaros.

Pacific hibrīdi: Pacific Giant tips – 1,5 m augstas, dažādu krāsu delfīnijas ar ļoti lieliem ziediem. Neraugoties uz stingro kātu, ziedi vējā un lietū tomēr var būt nenoturīgi. Šīs grupas hibrīdi nav sevišķi ilgmūžīgi, tāpēc ziedu griešanai tos ieteicams audzēt kā viengadīgu kultūru, pavairojot ar sēklām.

Audzēšana no sēklām ir garš process, kamēr tiek līdz pirmajiem ziediem, taču iespējams nopirkt arī jau gatavus stādiņus. Piemēram, SIA “Puķu lauki” piedāvā delfīnijas gan ar pildītiem, gan puspildītiem ziediem. Viņu izaudzētie stādi ik pavasari nopērkami vairākās tirdzniecības vietās Latvijā, piemēram, lielveikalā “Domo” (Ogrē).

Pacific hibrīdi: Magic Fountain tips – ap 0,9 m augstas, ar ļoti lieliem, puspildītiem ziediem dažādās krāsās – tumši zili ar baltu vidu, lavandzili ar baltu vidu, violetrozā ar baltu vidu, balti.

Elatum hibrīdi: ‘Moonlight’ (noturīgi, līdz 1 m augsti stublāji, ziedkopas ir ļoti krāšņas, pildītas, gaiši violetas, zied no jūnija līdz augusta sākumam), ‘Flamenco’ – 75 cm augsts augs ar pildītiem ziediem bordo krāsā, 6 cm diametrā.

Pavairošana ar sēklām

Delfīniju sēklas visai ātri zaudē dīgtspēju, tāpēc tās jāuzglabā ledusskapī (hermētiski iesaiņotas) vismaz trīs līdz četras nedēļas. Lai augi agrāk uzziedētu (augusta beigās, septembrī), izsēj kastītēs jau februārī–martā. Sēklas dīgst tumsā, tāpēc tās piesedz ar 3–5 mm biezu substrāta slānīti. Delfīnijas var diedzēt arī zemā temperatūrā, dīgšanai tās intervāls ir +5…+20 °C. Sēklas +12…+15 °C sadīgst 8–10 dienās. Sējumos jāuztur pietiekams un vienmērīgs mitrums. Laistīšanai izvēlas lejkannu ar vissmalkāko sietiņu. Kad dīgstiem izveidojušās pirmās 2–3 lapiņas, tie jāpiķē. Pēc 10–14 dienām piķējumus mēslo ar 0,1–0,15% pilnmēslojuma šķīdumu. Pirms mēslošanas augiem jābūt gana salaistītiem. Iepriekš norūdītus dēstus var izstādīt pirms salnām (maija sākumā). Delfīnijām piemērota ir barības vielām bagāta, dziļi irdena, mitra augsne, saulaina, no vējiem aizsargāta vieta. Augsto šķirņu augiem nepieciešams ierīkot balstus.

Saistītie raksti

Lai iegūtu šķirnēm un formām atbilstīgus un, galvenais, identiskus pēcnācējus, tur­pmāk pavairošanai jāizmanto veģetatīvās metodes: 3–4 gadus vecus cerus dala pavasarī vai augusta beigās, septembra sākumā. Delfīnijas var pavairot agri pavasarī arī ar jauno dzinumu spraudeņiem.

Delfīniju šķirnes bez pārstādīšanas var augt 5–7 gadus. Rudenī dzinumus apgriež 25–30 cm augstumā, aizvāc augu atliekas. Pirms ziemas stādījumus, it īpaši jaunos augus, vēlams piesegt ar skujām. P

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Paštaisīta karameļu – šokolādes granola tiem, kam apnikušas sviestmaizes un putra
13 stundas
AS
Anna Skariņa
Praktiski
Ko pilsētnieki var mācīties no lauku ļaudīm
14 stundas
LB
Laura Blumberga
Praktiski
Vai mājdzīvnieki var pārnēsāt Covid-19?
15 stundas

Lasītākie

IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Skolas paliks slēgtas. Kā pagāja pirmā attālināto mācību nedēļa?
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Skolēnus no trūcīgajām ģimenēm nodrošinās ar pusdienām 1
4 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO. Repatriantu bezatbildībai robežu nav: pašizolācijas vietā sarīko jautru ballīti
1 stunda
OZ
Olafs Zvejnieks
Ekonomika
“Vai man jāiet uz banku izņemt savi ietaupījumi?” Pirmajā mirklī prātā nāk atbilde, ka ne
4 stundas
LE
LETA
Latvijā
Rīt stāsies spēkā stingrākās sociālās distancēšanās prasības 2
8 stundas