Praktiski
Dārzs

Dažādi potcelmi ābelītēm. Kuri ir labāki?0

Foto-Fotolia

Kokaudzētavās piedāvā ābelītes uz dažādiem potcelmiem. Kuri ir labāki? OSKARS AIZPUTES NOVADĀ

Potcelmi pundurkociņiem

Potcelms nosaka, cik liela ābele izaugs. Dārzkopības institūta vadošā pētniece Laila Ikase skaidro, ka pundurkociņiem visvairāk izmanto B9 un B396 – šie potcelmi ir pārbaudīti Latvijā jau ilgus gadus, potētie koki ir ražīgi, izturīgi, viegli veidojami, vējā nelūst. Kokaudzētavās piedāvā arī stādus, kas izaudzēti uz Latvijā veidotā maza auguma potcelma ‘Pūre1’ – tas ir mazāk pārbaudīts, jo salīdzinājumā ar abiem minētajiem vēl ir relatīvi jauns (tam ir aptuveni 20 gadu). Līdz šim gan potcelms uzrādījis labu ziemcietību, novērots, ka tas uzlabo augļu glabāšanas spējas, bet vēlajām ziemas šķirnēm (aptuveni par nedēļu) aizkavē ienākšanos. Nekādā gadījumā nevajadzētu izvēlēties kociņus uz importētajiem pundurpotcelmiem M9, jo tie Latvijā izsalst.

Puspundurauguma potcelmi

No puspundurauguma potcelmiem Latvijā izmanto tikai divus – MM106, kas ir vidēji ziemcietīgs (tas ir vislabākais, ja grib iegūt sevišķi košus labas kvalitātes ābolus, bet tam vajag labas dārzu vietas), un B118, kas ir ļoti ziemcietīgs, potētie koki ir ražīgi.

Liela auguma

Liela auguma potcelmiem parasti izvēlas ziemcietīgu šķirņu (piemēram, ‘Antonovka’) sēklaudžus. Tie veido lielus, augstus kokus, kur, vācot augļus, bez trepēm neiztikt. Koki ir pieticīgi, veido dziļas, pamatīgas saknes, taču augļi ir sīkāki, krāsojums tiem nav košs.

Mazdārzniekiem piemēroti puspunduri

Mazdārziņu īpašniekiem selekcionāre iesaka izvēlēties ābeļu stādus uz puspundurauguma potcelmiem, jo tie ir visērtāk audzējami: ātrāk sāk ražot, ir pietiekami noturīgi zemē, mazāki nekā uz liela auguma potcelmiem audzētie koki (izaug ap 3 m, bet tiem var izveidot arī zemākus vainagus). Pundurkokiem augļi aizsniedzami bez trepēm, taču kokiem vajadzīgi balsteņi visu mūžu (mazdārzniekiem tādus sarūpēt var būt apgrūtinoši). Kociņiem ir seklas saknes, tie cieš, ja trūkst mitruma vai mēslojuma. Šo koku vainaga veidošana prasa speciālas zināšanas. Ja punduri pareizi kopti, tie dod ļoti skaistus augļus, ja ne – ābeles sagādā saimniekiem vilšanos.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Zādzību skaits no mājām, birojiem un veikaliem pieaugs. Praktiski padomi īpašuma drošībai
12 stundas
LB
Laura Blumberga
Praktiski
Palīgā! Suns dārzā rok bedres. Kā to novērst?
13 stundas
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Dārza darbi šai nedēļai
13 stundas

Lasītākie

IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Skolēni eksāmenus nevar kārtot stikla būrī… Vai notiks centralizētie eksāmeni?
34 minūtes
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
Premjers Kariņš: Ārkārtējo situāciju Latvijā plāno pagarināt par mēnesi 1
4 stundas
LE
LETA/LA.LV
Veselam
Pagājušā diennaktī Covid-19 nav izplatījusies jaunos novados: slimība skārusi 55 pašvaldības
3 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Čehija atvieglos Covid-19 dēļ noteiktos ierobežojumus pirms Lieldienām
16 minūtes
LE
LETA
Veselam
Infektologs Dumpis: Mēs nevaram atļauties riskēt, kā to dara Vācija un Zviedrija
2 stundas