Praktiski
Dārzs

Dāliju liesmās. Ciemos krāsainākajā dārzā Nevejas ciemā pie kolekcionāra Dzintara Bumbiera0

Foto – Valdis Semjonovs

Viens no Latvijas krāsainākajiem dāliju dārziem ir Nevejas ciema zemnieku saimniecībā “Līdumiņi”, kur zied pāri par 900 dāliju šķirņu. Kolekcija veidota vairāk nekā divdesmit gadu garumā, šo skaistumu aprūpē un pārzina Dzintars Bumbiers. Viņš atzīst, ka aizraušanos ar dālijām – mīlestību pret šiem krāšņajiem ziediem – mantojis no mātes dāliju kolekcionāres un selekcionāres Ritas Bumbieres. Patlaban dārzā zied arī 17 viņas radītās šķirnes.

Dāliju liesmas līdz oktobrim

Dāliju dārzs aizņem 0,2 hektārus. No rudens salnām un vējiem to aizsargā pašu stādītais, cirptais egļu dzīvžogs. Katru gadu ziedēšanas laikā “Līdumiņos” sabrauc ekskursanti no malu malām, lai priecātos par puķu krāšņumu. Dundadznieks, stāstot par to, kā šīs puķes kļuvušas viņam tik tuvas, atzīst: – Es esmu uzaudzis ar dālijām, mammai tās ļoti patika, un mums pie mājas vienmēr bija skaistas dāliju dobes. Tagad mēģinu mātes kolekciju saglabāt.

Pirmie dāliju ziedi “Līdumiņu” dārzu rotā jau jūlijā, bet krāšņākā un bagātākā ziedēšana ir augustā, septembrī. Dālijas zied vēl ilgāk – visu oktobri, ja rudeņos, kad gaidāmas pirmās salnas, dārza malā kurina 3–4 ugunskurus. Parasti ar dūmošanu izdodas augus nosargāt, un skaistuma mīļotāji var ilgāk priecāties par puķēm.

Lai glabātos nevainojami

– Gumiem bīstama ir sasalšana. Ja pārsteidz sniegs, allaž jādomā, ko darīt tālāk – gaidīt un cerēt, ka nokusīs, vai izrakt. Ja ir nedaudz dāliju, var nogriezt apsalušos lakstus, kādas divas nedēļas gumus paturēt zemē, lai nobriest un tos vieglāk izrakt. Nav jāuztraucas, jo gumi glabāsies labi. Savukārt vēlos rudeņos, kad augsnē ir liels mitrums, nosalušie augi noteikti uzreiz jāizrok, citādi gumi pārmērīgi uzsūks ūdeni un neglabāsies, – pieredzē dalās Dzintars. – Mani novērojumi dabā liecina, ka šogad ziema mūs pārsteigs agri un būs barga, ar biezu sniega kārtu.

Audzētājs iesaka gumus rakt ar izturīgām dārza dakšām, jo ar tām var izcelt nesadalījušos gumus. Lakstus pirms tam viņš nogriež līdz ar zemi. Rokot svarīgi ir dakšas iedurt zemē pareizā slīpumā un apmēram 20 cm attālumā no stublāja. Durot pārāk tuvu, gumi tiek stipri bojāti. Ceru rok, ceļot uz augšu ar dakšām. Ja cers ir sevišķi ražens un vienā paņēmienā negrib padoties, jāmēģina celt no dažādām pusēm. Dundadzniekam viena stāda izrakšana parasti aizņem nepilnu minūti. Kad dāliju ceri ir dabūti laukā no zemes, no tiem nopurina augsni. Nedrīkst gumus dauzīt, jo tie ir ļoti jutīgi, viegli lūst, un tad var sabojāt sakņu kakliņu ar pumpuru zonu. Rakšanai Dzintars iesaka izvēlēties saulainu dienu (+10…+15 °C), jo rudens saulē gumi labi apžūst jau pāris stundās un neapdeg. No augsnes attīrītajam ceram nogriež stublāja atlikušo daļu, atstājot virs pumpuru joslas līdz 5 cm garu gabaliņu. Tad izgriež visus gumus, kas sākuši pūt. Parasti tie ir vecie iepriekšējo gadu gumi.

Dāliju kolekcionārs savas mīlules uzglabā nedalītas, jo tad ceri paši sevi sargā gan no liekā mitruma, gan pārāk lielas izžūšanas. Saliek kastītēs un novieto noliktavā, kur ir krāsns. Gumi vislabāk glabājas +7 °C temperatūrā. Ja ziemā gaisa temperatūra sāk noslīdēt zem nulles, telpu sāk kurināt. Tad temperatūra uz 2–3 stundām uzkāpj līdz +10…+20 °C (tas atkarīgs no malkas veida), un kastītes ar gumiem jāpārceļ uz citu vietu tālāk no krāsns.

Stāda līdz Jāņiem

Ja pavasarī dāliju gumi nemostas, telpu apsilda līdz +10…+15 °C, lai augus motivētu dzīt asnus. Dālijas jāstāda siltā un labi apžuvušā augsnē. Nepatikšanas sākas, ja zeme vēl ir auksta un arī slapja. Tāpēc gumus labāk iestādīt mazliet vēlāk, nekā sapūdēt.

Dzintars stādīšanas laiku nosaka, vērojot ķiršu kokus, jo to ziedēšanas laikā parasti ir salnas divas naktis pēc kārtas. “Līdumiņos” 3500–4000 dāliju sāk stādīt maijā pēc salnām un dara to līdz Jāņiem. Vēlāk nav jēgas, jo dālijas nepaspēs uzziedēt un tām neizaugs gumi. Ja dārzniekam nav vaļas līdz Jāņiem iestādīt visas dālijas, atlikušās var mēģināt saglabāt noliktavā vēl vienu ziemu.

Gumus Dzintars sadala stādīšanas laikā pavasarī. No cera atdala vienu vai vairākus dzīvelīgākos gumus, lai katram būtu vismaz viens asns.

“Līdumiņu” dārzā dālijas stāda garās dobēs, divās rindās izvietojot atšķirīgas šķirnes, lai tās neizgāztos, bet viena otru noturētu bez atbalsta mietiņiem. Dobes veido nedaudz augstākas, lai tik viegli nevarētu uzlīst gliemji. Izvietojot dālijas aptuveni pusmetra attālumā, kuplie krūmi ar laiku saplūst kopā un no apakšas nespēj izspraukties nezāles. Tas ir ļoti svarīgi, jo, ja nezāles dabū virsroku, dālijas neaug. Ja puķēm viss patīk, tās var izstiepties vairāk nekā metru garas.

– Dālijas vislabāk aug labi iekoptā, dziļi sastrādātā, irdenā, auglīgā augsnē. Mēslot var divējādi – ar organisko mēslojumu vai minerālmēsliem. Ja izmanto kūtsmēslus vai sapropeli, tos iestrādā rudenī vai pavasarī pirms aršanas. Nedrīkst pārdozēt, jo tad dzinumi pavasarī izstīdz, veido pārmērīgu lapojumu un augiem nepietiek spēka gumu veidošanai. Var arī audzēt, lietojot tikai minerālmēslus. Kompleksos minerālmēslus iestrādā pavasarī, sagatavojot augsni, – stāsta kolekcionārs. – Savā dārzā dālijas mēsloju minimāli, tās aug dabiskos apstākļos. Apčubināt nozīmē – ravēt, reizi divās dienās noplūkt vecos ziedus un, protams, izrādīt mīlestību. Dālijām nevar ļaut briedināt sēklas, citādi tās uz laiku pārtrauc ziedēt. Ja stādījumu apstrādātu ar ķīmiskiem augu aizsardzības līdzekļiem, būtu milzīga atšķirība – dālijas būtu spilgtākas, leknākas, taču mākslīgi radītais man nešķiet pieņemams, tas ir pārspīlējums.

UZZIŅA

Pašlaik pasaulē audzē vairāk nekā 5000 dāliju šķirņu. Latvijā varētu būt aptuveni 3000 šķirņu. Katru gadu ieved aizvien jaunas ārzemju šķirnes un arī pie mums selekcionē jaunas.

PADOMI 

• Dālijas var izrakt, kad tām izauguši un nobrieduši gumi. Ja izrok par agru, proti, vēl nenosalušas dālijas, tās aptuveni pēc nedēļas noliktavā var dzīt jaunos dzinumus. Nav cita varianta, kā vien šos dzinumus nolauzt, lai gumi dotos uz guļu.

• Gumi nedrīkst par daudz sažūt. Var darīt vienkārši – ietīt gumu avīzē, ielikt plastmasas maisiņā un glabāt gandrīz jebkurā vietā. Var arī ielikt plastmasas maisiņā, tukšās vietas aizpildīt ar svaigām skujkoku skaidām un glabāt +5…+10 °C.

• Vēsā telpā, kur nav caurvēja, dāliju ziedi saglabājas svaigi vismaz trīs dienas. Ūdeni vāzē var paskābināt ar divām ēdamkarotēm galda etiķa uz litru ūdens.

• Ziedkāta griezuma vietu (2–3 cm) uz 15–20 sekundēm iemērc verdošā ūdenī – tad no kapilāriem iznāk gaisa burbuļi. Tā dara arī ar saulespuķēm, tikai tās ūdenī patur ilgāk – 30 sekundes. Ūdenī liek kātus bez lapām.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Zādzību skaits no mājām, birojiem un veikaliem pieaugs. Praktiski padomi īpašuma drošībai
11 stundas
LB
Laura Blumberga
Praktiski
Palīgā! Suns dārzā rok bedres. Kā to novērst?
12 stundas
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Dārza darbi šai nedēļai
13 stundas

Lasītākie

IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Skolēni eksāmenus nevar kārtot stikla būrī… Vai notiks centralizētie eksāmeni?
23 minūtes
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
Premjers Kariņš: Ārkārtējo situāciju Latvijā plāno pagarināt par mēnesi 1
4 stundas
LE
LETA
Sports
LOK vēršas Valsts policijā par nesankcionēta tenisa turnīra rīkošanu
1 stunda
LE
LETA/LA.LV
Veselam
Pagājušā diennaktī Covid-19 nav izplatījusies jaunos novados: slimība skārusi 55 pašvaldības
3 stundas
LE
LETA
Veselam
Infektologs Dumpis: Mēs nevaram atļauties riskēt, kā to dara Vācija un Zviedrija
2 stundas