Praktiski
Dārzs

Ciklamena jāmēslo arī ziemā! 4 labākie padomi Alpu vijolītes kopšanai1

Foto – Uldis Muzikants

Zinot dažus kopšanas knifus, par ciklamenas ziedu skaistumu var priecāties ne tikai dažus mēnešus, bet pat vairākus gadus. Turklāt ir vērts pamēģināt pašam izaudzēt sev jaunas ziedētājas. Citu ziedošo augu pulkā ciklamena ir viena no tām, kas vislabāk pielāgojusies dzīvei cilvēku mājās.

– Ziema un agrs pavasaris ir ciklamenu jeb Alpu vijolīšu ziedēšanas laiks. Jācenšas priecāties par to ziedu krāsu un formu skaistumu, – mudina Nacionālā botāniskā dārza vadošā dārzkopības speciāliste Silvija Rožkalne. Botāniskā dārza kolekcijā ir aptuveni 40 ciklamenu šķirņu, sešas no tām radītas Latvijā.

Lai ciklamenas ziedētu tikpat skaisti kā botāniskā dārza siltumnīcās, svarīgi tām visu augšanas laiku ik pēc divām nedēļām dot mēslojumu. Daudzi ir izbrīnīti un Silvijai pārmet – ziemā taču puķes nav jāmēslo. Taču šīs ir gan! – No kā tad lai augs ņem spēku bagātīgajai ziedēšanai, kuru visi gaida, ja nedos ēst? – aizdomāties mudina speciāliste. Mājas apstākļos piemērots būs universālais mēslojums Vito.

Jo vecāks, jo ziedošāks

– Šie mežoņi ir divgadnieki, – uz ziedu klēpjiem līdzīgiem Alpu vijolīšu podiem norāda Silvija. Parasti augs katru gadu tiek atjaunots no sēklām, lielākā daļa ziedētāju ir gadu veci augi, un tādi arī nopērkami veikalā. Taču ciklamenas bumbuli var saglabāt un puķi uzziedināt daudzas reizes. Dažiem pat izdevies to saglabāt desmit gadu. Speciāliste spriež, ka tas gan būtu ziedošs krūms, jo ar gadiem ziedu kļūst vairāk, lai gan vecumā cers vairs nav tik kompakts kā jaunībā.

Lai ciklamenu saglabātu nākamajam gadam un uzziedinātu, tai vajadzīgs miera periods. Kad puķe nozied un kļūst arvien vārgāka, it kā sakrītas, jāsamazina laistīšana, bet pilnīgi iekaltēt nedrīkst. Vairākumam lapas pamazām nokrīt pavisam, un maijā pods izskatās tukšs. Tad to var ierakt dārzā, noēnojumā zem krūma (ja dārza nav, kailo bumbulīti var glabāt arī telpā, ēnainā vietā). Sausā laikā ik pa laikam jāuzlej ūdens. Kad vasaras beigās pamana jaunas lapiņas, pārstāda labā, irdenā substrātā. Bumbuli augsnē gulda līdz pusei, dziļi neierok. Sāk laistīt un piebarot. Pirms salnām nes istabā.

Taču sevišķi labos apstākļos puķe dažkārt lapas nenomet un turpina ilgi raisīt pa ziedam.

! Piemērotāka ir “Lafloras” augsne. Ciklamenām vajadzīgs labi aerēts substrāts ar viegli skābu augsnes reakciju. Taču puķes var pielāgoties. Silvija botāniskā dārza ciklamenām izmanto “Lafloras” Kaigu kūdras subs­trātu. Sēšanai der vissmalkākā frakcija KKS-S, piķēšanai ieteicama KKS-2, bet stādīšanai podos piemērots ir substrāts KKS-2, kam piejaukts tikpat daudz podu puķēm domātā substrāta KKS-NPP un KKS-PP.

Gribi jaunu, audzē pats

Lai pats tiktu pie jauna ciklamenas stādiņa, jāvēro, vai kādam aizmetīsies sēklas. Ziedi, kas pēc noziedēšanas krīt uz leju, būs tukši, tos var izraut. Tie, kas paliek stāvus, var veidot sēklas.

Kad sēklas pogaļa nobriedusi, to pirms miera perioda vasarā norauj. Novembrī sēklas sēj mazos trauciņos. Pēc jaunā gada stādiņus izpiķē kastītēs un maijā stāda podiņos.

Pavasarī un vasaras sākumā jaunos augus baro ar mēslojumu, kurā daudz slāpekļa, lai veidotos zaļā masa. Vasaras vidū slāpekļa daudzumu sāk samazināt. Tad mēslo ar līdzekļiem, kas satur fosforu, kāliju un veicina ziedēšanu, sēklu ieriešanos.

! Saknēm patīk perlīts. Sējot un piķējot ciklamenas, substrātam vēlams pievienot vai uz tā uzbērt perlītu. Tas saglabā augsni irdenu, uzlabo aerāciju, dod siltumu, un augam veidojas labāka sakņu sistēma.

Augsnei piebērts perlīts patīk arī citiem augiem. Tad, stādot puķes podos, apakšā var nebērt drenāžas slāni. Līdzīgi perlītam izmanto arī vermikulītu.

Pārāk liela mīla nogalina

Lielākais drauds ciklamenai ir pārlaistīšana. Augs labāk pārcieš iekaltēšanu nekā lieku mitrumu. Pat ja aizmirst aplaistīt un puķe bēdīgi nokārusi lapiņas un ziedus, pēc aplaistīšanas tā atkal atdzīvojas, jo dzīvības rezerves glabā bumbulis. Augs pēc atdzeršanās vairs nav tik kompakts, izgāžas, bet dzīvo. Nereti ciklamena nokar lapiņas pārlieku liela mitruma dēļ, taču cilvēki pārprot auga raidīto SOS signālu un tik lej un lej. Tad gan puķi vairs nevar izglābt. Ja lapu un ziedu kātiņi sākuši pūt, nekas nav līdzams.

Dažkārt ciklamenas podiņu ieliek traukā ar ūdeni atdzerties un visu laiku paliktnī uztur slapjumu, turklāt novieto visgaišākajā vietā uz palodzes, neiedomājoties par auk­stumu no loga. Tur nabaga puķe saldama dzer un dzer, kamēr ir pagalam.

! Ciklamenām noziedējušos ziedus vai nodzeltējušās lapas nevis nogriež, bet izrauj, lai pie bumbuļa nepaliktu kātiņa daļa, kas var pūt un apskādēt citus kātiņus. Kad puķe noziedējusi un palikušas tikai lapas, podu var nolikt vietā, kur tas nebojā skatu, un lapas nevis izraut, bet gan ļaut tām lēni nodzeltēt un sakalst. Tādējādi auga bumbulis saglabā vairāk spēka.

4 ieteikumi kopšanai

1. Labākais vēl pumpurā

Pērkot veikalā ciklamenu podiņu, vajag lūkoties nevis uz to, kas vienos ziedos, bet gan to, kam daudz pumpuriņu. Kamēr puķe papīra turzā aizceļos līdz mājām, ziedi var apbružāties, apsalt, un tiem vairs nebūs ilgs mūžs, taču pumpuriņi izplauks svaigi un koši.

2. Mazulītes ir izturīgas

Ciklamenām ir izveidotas arī miniatūras formas. Tām atšķirībā no krizantēmām un pundurrozītēm netiek lietoti cilvēkam bīstamie ķīmiskie augšanas regulatori, kas saglabā mazu un kompaktu augumu, bet, kad ķīmijas iedarbība beidzas, augi sāk augt lieli. Tāpēc pundurciklamenas droši var likt kaut vai uz galdiņa pie gultas vai bērnistabā. Turklāt mazās ciklamenas ir labāk piemērotas siltām telpām nekā lielā auguma māsas.

3. Sniegs puķi saldē

Saistītie raksti

Daudzi pasākuši zem ciklamenas lapām likt sniegu, jo šķiet, ka tas iepriecinās puķi, taču augam no tā tikai stress un apsaldētas kājas. Ja dzīvoklī ir ļoti silts un sauss gaiss, sniegu varētu uzlikt uz paliktnīša blakus puķei. Tomēr ziedētāja būs pateicīgāka, ja sniegu izkausēs un izmantos laistīšanai.

4. Visi nevar izziedēt

Ciklamenas ir labi pielāgojušās dzīvei telpās un spēj skaisti ziedēt, spītējot gaismas trūkumam.

Ideālos apstākļos, kādi ir siltumnīcās, ciklamenām izzied visi ieriesušies pumpuriņi. Mājas apstākļos jāņem vērā, ka puķe jau piedzīvojusi stresu, no audzēšanas vietas caur bāzēm un veikaliem nonākot līdz dzīvoklim. Gada tumšajā laikā augam nepietiks spēka un gaismas, lai izauklētu visus ieriesušos pumpurus, un daļa sakaltīs. Tas ir normāli, un nav jāuztraucas, ka augs saslimis!

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Paštaisīta karameļu – šokolādes granola tiem, kam apnikušas sviestmaizes un putra
13 stundas
AS
Anna Skariņa
Praktiski
Ko pilsētnieki var mācīties no lauku ļaudīm
14 stundas
LB
Laura Blumberga
Praktiski
Vai mājdzīvnieki var pārnēsāt Covid-19?
15 stundas

Lasītākie

IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Skolas paliks slēgtas. Kā pagāja pirmā attālināto mācību nedēļa?
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Skolēnus no trūcīgajām ģimenēm nodrošinās ar pusdienām 1
4 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO. Repatriantu bezatbildībai robežu nav: pašizolācijas vietā sarīko jautru ballīti
48 minūtes
OZ
Olafs Zvejnieks
Ekonomika
“Vai man jāiet uz banku izņemt savi ietaupījumi?” Pirmajā mirklī prātā nāk atbilde, ka ne
4 stundas
LE
LETA
Latvijā
Rīt stāsies spēkā stingrākās sociālās distancēšanās prasības 2
8 stundas