Praktiski
Dārzs

Vai rozēm nekaitēs, ja pirms ziemas apgriezīs to dzinumus?0


Rozes dzinums, kurš nākamgad ziedēs.
Rozes dzinums, kurš nākamgad ziedēs.
Foto: Inita Šteinberga

Ir dzirdēts, ka rozēm jāļauj pārziemot ar visiem dzinumiem. Taču reizēm rožu dzinumi izauguši gari un sakrituši dobē krustu šķērsu. Tas izskatās diezgan neglīti, un neizdodas arī tos sasegt. Kas slikts notiks, ja tos nogriezīs?

Rozes nebūtu vēlams rudenī nogriezt pavisam zemu, taču nekas slikts nenotiks, ja dzinumus saīsinās. Rožu audzētāja Daila Trubiņa skaidro, ka bez bažām var nogriezt pusi dzinuma.

Var pat atstāt 50–70 cm garus stumbrus un pavasarī tikai saīsināt līdz pārdesmit centimetru augstumam. Ja rozes sakuplojušas (sevišķi dažādu šķirņu, ar dažādu garumu zariem), tās tiešām rada pamatīgu mūžamežu.

 

Īsina un gulda

Rozēm vispirms var nogriezt nenokok­snējušos dzinumu galus, jo tie tāpat nepārziemos. Tie ir izteikti zaļā vai sarkanīgi lillā krāsā. Arī visus jaunos sīkos dzinumus var izgriezt. Atstāj dzinuma koksnaināko, izturīgāko daļu.

Vēlams nogrābt vai nogriezt slimības skartās lapas. Ja lapas veselas un zaļas, tās var atstāt.

Garie dzinumi labāk pārziemos, ja tos pielieks pie zemes.

Ja rozes apgriež pārāk zemu un pavasarī strauji iestājas ļoti silts un saulains laiks, augi var sasteigti izdzīt ziedus un neveidot jaunus, spēcīgus dzinumus.

Tad pirmās ziedēšanas laikā krūmi būs sīkāki. Uz otro ziedēšanas vilni gan tie būs paguvuši izaugt šķirnei raksturīgajā garumā.

Taču jārēķinās, ka ir šķirnes, kuras arī pavasarī pārāk nedrīkst apgriezt, jo ziedēs tikai tad, kad būs sasniegts šķirnei raksturīgais augums. Tāda ir, piemēram, šķirne ‘Rugelda’. Noteikti nenogriež, bet pieliec un sasedz rozes, kuras zied uz iepriekšējā gada dzinumiem.

 

Piesegums patiks

Siltākās dārzu vietās rozes labi pārziemo pat nepiesegtas. Taču, ja tās dārzā mēdz izsalt, ziemā jāpiesedz.

Piesegšanai paredzētos augus tagad pieliec un gaida sala iestāšanos, lai varētu pamatīgi sasegt. Labs segums ir, piemēram, pāris kārtās salocīta baltā agroplēve, kurai uzklāti skujkoku zari.

Pat gariem dzinumiem tagad var veidot piesegumu, negriežot un negaidot salu. Rozēm patiks, ja pie saknēm uzbērs pāris lāpstu zemes konusu. Labi noder irdenā zeme no kurmju rakumiem.

Saistītie raksti

Tas rozēm ir labvēlīgs segums arī tāpēc, ka vasarā laistot bieži vien ir noskalojušās saknes un potējuma vieta atsegusies, kas kailsalā sevišķi bīstami.

Ja dobes virskārta mulčēta ar mizu mulču, arī tā ir laba piesegumam. Mulčas segums ir elpojošs, pavasarī to viegli izlīdzināt pa dobi.

LA.lv