Praktiski
Dārzs

Cēlās dālijas: ar tām iepazīstina kolekcionārs Agnis Ābele0

Kolekcionāra AGŅA ĀBELES dāliju dārzs Jelgavā, pēc neoficiālām ziņām, ir lielākais un bagātīgākais Latvijā. Tas tapis aptuveni divdesmit gadu laikā, un tagad tur aug vairāk nekā 200 dažādu šķirņu un ap 20 tūkstošiem krāšņi ziedošu krūmu. Augusts un septembris dāliju audzēšanas lietpratējam ir pļaujas laiks. Ziedu formu, krāsu un izmēru dažādības dēļ to skaistuma vilinājumam ļaujas aizvien vairāk cilvēku. Tas liecina, ka dālijas ir plaukstoša kultūra un ieņem stabilu vietu griezto ziedu tirgū.

Topā divkrāsu šķirnes

Visagrākās jelgavnieka dārzā ir lodveida šķirnes ‘Hoamatland’, ‘Spitzbube’. Tās uzzied jūlija pēdējā nedēļā. Vēlākas ir lielziedu dālijas, piemēram, ‘Yozora’, ar milzīgām (25–40 cm diametra) ziedkopām.

– Sezonā, kas ilgst 7–8 nedēļas, tirgotājiem piegādājam grieztos ziedus no rīta un vakarā. Pārsvarā realizējam Tallinā, vedot 2–3 kravas autobusus nedēļā. Pircēju netrūktu arī Rīgā, bet mums, pārdevējiem, nav kur ar viņiem tikties, jo galvaspilsētā nedod atļaujas ielu tirdzniecībai ar ziediem. Šā iemesla dēļ pirms dažiem gadiem mūsu bizness nonāca strupceļā – ko darīt? Eksportēt vai bankrotēt? Mums par labu nāca tas, ka Igaunijā dālijas neaudzē grieztiem ziediem, jo tur klimats šīm puķēm ir pārāk auksts. Nepārdodam lēti, toties dālijas ir ļoti kvalitatīvas, – lepojas puķkopis.

Agnis Ābele ar panākumiem joprojām audzē pirms daudziem gadiem selekcionētās šķirnes, piemēram, ‘Biedermannsdorf’, ‘Buga München’. Tās izturējušas laika pārbaudi, nostabilizējušās un dekorativitātē daudz neatpaliek no jaunajām šķirnēm. Intensīvās hibridizācijas un selekcijas process strauji uzlabo, papildina un maina ziedu izskatu, ziedlapu krāsojumu, ir vairāk ziedpumpuru. Galvenie dāliju selekcijas centri atrodas Austrijā, ASV un Francijā. Agnis stāsta, ka savā dārzā izmanto pārsvarā Austrijā selekcionēto dāliju šķirņu līniju Hapet.

Dālijas nav lētas puķes, jaunumi maksā 25–30 eiro. Lētākie veco šķirņu stādi maksā aptuveni 2–3 eiro. Ik gadu no ārzemju un vietējiem audzētājiem puķkopis iegādājas aptuveni 30–50 jaunu šķirņu, bet parasti tikai 1–2 saglabā tālākai pārbaudei un pavairošanai, jo, izrādās, lielākā daļa nemaz neder grieztajiem ziediem. Kolekcionārs pēdējos gados audzē lielākoties divkrāsu dālijas (divas mēlzieda virspusē skaidri atšķirīgas un asi atdalītas kontrastējošas krāsas), kam ziedi ir koši dzelteni un sarkani. Mazāka platība atvēlēta vienkrāsainajām, jo tās tirgū nav tik pieprasītas.

Ziedneša garums, resnums un izturība ir viens no galvenajiem šķirnes kvalitātes rādītājiem. Ziednesim jānotur ziedkopa virs cera. Ziedkopa nedrīkst skatīties uz sāniem vai paslēpties lapās. Audzētājs ņem vērā arī citus faktorus: cik daudz ziedu var iegūt no viena cera; vai ziedi nebojājas, ja tos griež rudens lietavās un pēc tam apžāvē. Vēl svarīgi zināt cera augstumu, ziedēšanas agrīnumu. Augustā uzzied vairākums šķirņu, bet vēlākās – septembrī. Ļoti vēlās, mēneša beigās ziedošās šķirnes jābrāķē, jo dālijas var nosalt, vēl neuzziedējušas. Protams, reizēm kādai šķirnei gads nav pats labākais. Vienas un tās pašas šķirnes uzvedība dažādos laika apstākļos var mainīties. Katru gadu krāsu košums, krūma augstums vai ziedu daudzums mēdz atšķirties.

Latvijā ik gadu uzrodas aizvien jaunas ārzemju šķirnes, tāpēc pat ļoti pieredzējušam dāliju audzētājam nav viegli no plašā piedāvājuma izvēlēties skaistākās, labākās, izturīgākās. Iesācējs pat bieži samulst starp daudzajiem nosaukumiem un lielveikalos nopērk skaisti noformētu paciņu ar holandiešu dāliju gumiem, kas nereti nav derīgi mūsu klimata apstākļiem. Kā izvēlēties šķirnes, lai nebūtu jāpiedzīvo vilšanās? Vislabāk iegādāties Latvijā audzētus gumus, kas pieraduši pie mūsu apstākļiem. Informāciju par ziedu daudzumu un piemērotību griešanai un vēl daudzas citas nianses var uzzināt, konsultējoties ar dāliju audzētāju.

Labākās šķirnes grieztajiem ziediem

‘Hapet Fantastic’ – patlaban galvenā griezto ziedu šķirne Latvijā. Pieder pie platziedu kaktusu grupas. Ražīga, ar gariem ziedkātiem, ātri iekarojusi pircēju simpātijas.

‘Blyton Softer Gleam’ – šāgada superlode, izcila skaistule. Zieds ir apaļš kā bumba. No krūma var iegūt 7–8 ziedus, tie necieš lietavās.

‘Yozora’ – jelgavnieka dārzā aug desmit gadu. Japāņu šķirne, ko Latvijas ziedu tirgotāji iedēvējuši par Prezidenti, jo šo šķirni ļoti iecienījusi Vaira Vīķe-Freiberga. Ziedkāti ir apmēram 50 cm gari, ziedi izskatās svinīgi – bordo krāsā ar baltu maliņu. Diemžēl ‘Yozora’ šosezon slikti ziedēja, jo jūlijā bija par karstu.

‘Biedermannsdorf’ – sen audzēta, skaista platziedu kaktusu dālija.

‘Buga München’ – nav jauna šķirne, bet ideāla grieztajiem ziediem. Pieder pie platziedu kaktusu grupas.

‘Spitzbube’ – viena no pieprasītākajām lodveida šķirnēm. Nav jauna, bet ar efektīgu ziedu krāsu.

‘Maxime’ – īpatnējas formas dālija, kuru ieraugot pircēji bieži vien jautā: vai tā ir dālija? Ziediem nenoteikta forma – nedz klasiska lode, nedz platziedu dālija.

‘Hapet Hoamatland’ – visagrīnākā, uzzied jau jūlija beigās. Pieder pie lodveida dālijām.

‘Lesk’ – lodveida šķirne, ziedu tirgū jau sen aprobēta. Dzelteni ziedi ar sarkanu tonējumu, labi izskatās lielā kompozīcijā.

‘Miss Delilah’ – platziedu dālija. Gaiši rozā ziedi ar baltu centru. Labi aug jebkuros laika apstākļos – karstā, sausā vai slapjā vasarā.

‘Suffolk Punch’ – platziedu dālija ar tumši violetiem ziediem. Tirgū pieprasīta pievilcīgo melno lapu dēļ.

Audzē no spraudeņiem

Kolekcionārs stāsta, ka dālijas daudz ātrāk var pavairot, audzējot no spraudeņiem (tos pie audzētāja iespējams iegādāties maijā). Šādi audzētās puķes parasti ir veselīgākas, ziedi ir kvalitatīvāki, nedaudz lielāki, vienīgi uzzied nedēļu vēlāk nekā no gumiem audzētās. Lai iegūtu spraudeņus, puķkopis martā siltumnīcā kastītēs, kūdras substrātā, stāda pavairojamās šķirnes gumus – mātesaugus. Dara tā, lai kakliņš ar pumpuru joslu atrastos virs augsnes. Audzēšanai optimāla ir +20…+22 °C gaisa temperatūra. Aptuveni divu nedēļu laikā iegūst pirmos spraudeņus. Atkarībā no šķirnes no viena mātesauga izaug 10–25 spraudeņi, zem tiem – kompaktgums. Tas ir vispiemērotākais stādmateriāls griezto ziedu audzēšanai. Augus vēlams stādīt 30–40 cm attālumā.

Uzziņa

• Pēc formas dālijas iedalāmas grupās. Bumbām jeb lodveida dālijām mēlziedu malas uzlocījušās visā garumā, bet pilnīgi ieritinājušās vairāk par pusi no garuma. Mēlziedu sakārtojums ziedkopā ir ļoti simetrisks, un tās veido lodes vai nedaudz saplacinātu formu.

Saistītie raksti

• Lai iegūtu īpaši lielus ziedus garos kātos, dālijām veido cerus: no jūlija līdz septembrim izlauž sāndzinumu pumpurus, ļaujot augt tikai trim četriem. Sāndzinumu galos, kur veidojas trīs pumpuri, atstāj tikai centrālo. Atpumpuro, tiklīdz izveidojušies pumpuru aizmetņi.

• Dāliju audzētāji bieži uzrāda aptuvenu uzziedēšanas termiņu pēc gumu izstādīšanas laukā: ļoti agri ziedošas pēc 60 dienām, agri ziedošas pēc 75 dienām, vidēji ziedošas pēc 90 dienām, vēlu ziedošas pēc 120 dienām.

 

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Zādzību skaits no mājām, birojiem un veikaliem pieaugs. Praktiski padomi īpašuma drošībai
11 stundas
LB
Laura Blumberga
Praktiski
Palīgā! Suns dārzā rok bedres. Kā to novērst?
12 stundas
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Dārza darbi šai nedēļai
13 stundas

Lasītākie

IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Skolēni eksāmenus nevar kārtot stikla būrī… Vai notiks centralizētie eksāmeni?
31 minūtes
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
Premjers Kariņš: Ārkārtējo situāciju Latvijā plāno pagarināt par mēnesi 1
4 stundas
LE
LETA/LA.LV
Veselam
Pagājušā diennaktī Covid-19 nav izplatījusies jaunos novados: slimība skārusi 55 pašvaldības
3 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Čehija atvieglos Covid-19 dēļ noteiktos ierobežojumus pirms Lieldienām
13 minūtes
LE
LETA
Veselam
Infektologs Dumpis: Mēs nevaram atļauties riskēt, kā to dara Vācija un Zviedrija
2 stundas