Praktiski
Dārzs

Gatavojam būrīti pupuķim, meža balodim vai kovārnim!1

Foto: Narupon Nimpaiboon/SHUTTERSTOCK

“Kādi būri jātaisa pupuķiem?” jautā Ēriks Bizuns.

 

Nule pienākusi ziema, un pupuķi jau septembrī, oktobrī ir devušies uz savām ziemošanas vietām. Pie mums viņi atgriezīsies aprīļa sākumā. Visbiežāk šie putni lig­zdošanas laikā sastopami ap Rīgu, pārējā Latvijas teritorijā retāk.

Tieši tāpēc ir pietiekami daudz laika, lai izgatavotu šim putnam piemērotu būrīti.

 

Jāizvēlas neēvelēti dēļi

Induļa Burkas zīmējums

Ornitologi skaidro, ka izgatavot būrīti pupuķim nebūt nav sarežģīti, vajadzīgi vien daži piemērota izmēra neēvelēti dēļi, zāģis, naglas, āmurs un mazliet pacietības. Būrīti izgatavo no 25–30 mm bieziem neēvelētiem dēļiem, ko sastiprina ar 70–80 mm garām naglām.

Būrīša iekšpusē dēlīši nekādā gadījumā nedrīkst būt ēvelēti. Ja iekšējās sienas būs gludas, putnēni nespēs tajās ieķerties ar nagiem un izkļūt no būrīša.

Vislabāk izvēlēties sausus dēļus. Tad būrītī neveidosies spraugas. Ja tā tomēr notiek, dēļu savienojuma vietās jāpiestiprina līstītes. Jumtiņu vēlams pārsegt ar skārdu vai ruberoīdu – tā būs papildu aizsardzība no mitruma.

Savukārt grīdu vēlams iestiprināt starp sienām, nevis zem tām. Tas neļaus būrītī iekļūt mitrumam. Pupuķim domātais būrītis derēs arī meža balodim, bikšainajam apogam un kovārnim.

 

Jānostiprina droši

Būrīti pie koka stumbra piestiprina 4–6 metru augstumā meža masīvos. Attālums starp būrīšiem, ja ierīko vairākus, ir 250–500 metru.

Būrītis būs pasmags, tāpēc to labāk atbalstīt uz zara. Pie stumbra tas jāpiestiprina ar mīkstu stiepli. Lai putni to pamanītu, apkārt būrītim zaros jāizzāģē 1,5 x 1,5 metrus liels logs.

Tiesa, pupuķim domāto būrīti parasti izvieto priežu mežā, kur parasti nav nepieciešamības izzāģēt zarus. Pupuķim domātais būrītis jāizgatavo ar atveramu jumtiņu, jo tajā var ligzdot arī citu sugu putni, kas paši veco ligzdas materiālu ārā neizmet.

Skreju var izgatavot kvadrātveida, kā zīmējumā, vai arī apaļu. Tās diametrs šajā gadījumā ir 90–100 milimetru. Pirms būrīti novieto kokā, ornitologi iesaka tajā iebērt 5–10 cm biezu zāģskaidu vai sausas kūdras slānīti, lai putns tajā var izkašāt bedrīti olu dēšanai.

 

Padomi

Saistītie raksti

• Tradicionālo zariņu zem skrejas nevajag likt, jo dažkārt tas kalpo par sēdekli plēsīgiem putniem, piemēram, žagatai, kas var izpostīt perējumu.

• Būrītim kokā jābūt iestiprinātam tā, lai tas nešūpotos.

• Skrejai jābūt vērstai austrumu, ziemeļaustrumu vai dienvidaustrumu virzienā. To vislabāk pavērst pret atklātu, klaju vietu.

• Noņemamajam jumtiņam jābūt stingri nostiprinātam, lai to nevarētu atvērt plēsēji.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Aicina neuzķerties uz elektrības taupīšanas “brīnumierīču” reklāmām
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Kauleņkokiem patīk vējā
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Mutē kūstoši šokolādes kēksiņi
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

RO
Regīna Olševska
Latvijā
Ramona Petraviča: Dosim iespēju cilvēkiem ar invaliditāti strādāt
Intervija 5 stundas
GN
Gints Narogs
Sports
Brāļi Šici: Veicām divus gandrīz ideālus braucienus
6 stundas
LE
LETA
Dabā
Svētdien debesis apmāksies, daudzviet gaidāms lietus 1
9 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Zemestrīcē Turcijas austrumos vismaz 29 bojāgājušie, gandrīz 1500 ievainoti
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Kopš kiosku demontāžas sākšanas konstatēti deviņi jauni nelegālas cigarešu uzglabāšanas gadījumi Centrāltirgū 5
15 stundas