Praktiski
Manas tiesības

Vai var pieprasīt garāku bērna kopšanas atvaļinājumu, ja bērnam nav vietas bērnudārzā?0

Foto: Elnur/SHUTTERSTOCK

“Cik ilgi var atrasties bērna kopšanas atvaļinājumā? Vai man jāatgriežas darbā, kad bērnam būs pusotra gada? Vai varu prasīt garāku bērna kopšanas atvaļinājumu – līdz diviem gadiem, jo agtrāk nebūšot vietas bērnudārzā,” interesējas Madara Rīgā.

 

Var dalīt, var ņemt visu uzreiz

Darba likums nosaka, ka ikvienam darbiniekam – gan bērna mātei, gan bērna tēvam – ir tiesības uz bērna kopšanas atvaļinājumu (BKA), turklāt katram uz 1,5 gadiem (vienu gadu sešiem mēnešiem). Atvaļinājumu var pieprasīt jebkurā laikā, kamēr bērns sasniedz astoņu gadu vecumu.

Turklāt to var izmantot uzreiz visu pilnībā vai sadalīt pa daļām, piemēram, gadu paņemt uzreiz, bet pusgadu sadalīt pa mēnešiem pie kārtējā atvaļinājuma.

Lai arī likums paredz tiesības uz bērna kopšanas atvaļinājumu, darbiniekam ir pienākums mēnesi iepriekš rakstīt iesniegumu darba devējam par bērna kopšanas atvaļinājuma vai tā daļas sākumu un ilgumu.

Vai jāatgriežas darbā, kad bērnam paliek pusotra gada? Darba likums nosaka 1,5 gadus ilgu bērna kopšanas atvaļinājumu, līdz ar to darba devējam nav tiesību piešķirt šo atvaļinājumu garāku.

Bet parasti bērna kopšanas atvaļinājumu pieprasa un izņem, kad māmiņai beidzies dzemdību atvaļinājums (tās var būt 56–70 kalendāra dienas pēc dzemdībām).

Ja secīgi izmantoti šie abi atvaļinājumi, tad darbā būtu jāatgriežas par aptuveni diviem mēnešiem vēlāk, kad bērnam ir gads un astoņi mēneši.

Jautājumā aprakstītajā situācijā, kad iespēja apmeklēt bērnudārzu būs tikai tad, kad mazulim būs divi gadi, iespējams ir variants, ka abi vecāki izmanto bērna kopšanas atvaļinājumu viens pēc otra, piemēram, mamma pusotra gada un tad tētis pēc nepieciešamības – pusgadu vai ilgāk, līdz bērns sāk apmeklēt bērnudārzu.

Vienīgi jāņem vērā, ka valsts noteiktais vecāku pabalsts par vienu un to pašu bērnu tiks maksāts vienreiz vienam no vecākiem.

 

Svarīgi

Saistītie raksti

Bērna kopšanas atvaļinājumu nosaka Darba likuma 156. pants. Laiku, kuru darbinieks pavada bērna kopšanas atvaļinājumā, ieskaita kopējā darba stāžā. Darbiniekam, kurš izmanto bērna kopšanas atvaļinājumu, tiek saglabāts iepriekšējais darbs.

Ja tas nav iespējams, darba devējs nodrošina līdzīgu vai līdzvērtīgu darbu ar darbiniekam ne mazāk labvēlīgiem darba apstākļiem un nodarbinātības noteikumiem.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Paštaisīta karameļu – šokolādes granola tiem, kam apnikušas sviestmaizes un putra
12 stundas
AS
Anna Skariņa
Praktiski
Ko pilsētnieki var mācīties no lauku ļaudīm
14 stundas
LB
Laura Blumberga
Praktiski
Vai mājdzīvnieki var pārnēsāt Covid-19?
15 stundas

Lasītākie

LE
LETA
Latvijā
Skolēnus no trūcīgajām ģimenēm nodrošinās ar pusdienām 1
3 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Skolas paliks slēgtas. Kā pagāja pirmā attālināto mācību nedēļa?
3 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO. Repatriantu bezatbildībai robežu nav: pašizolācijas vietā sarīko jautru ballīti
19 minūtes
OZ
Olafs Zvejnieks
Ekonomika
“Vai man jāiet uz banku izņemt savi ietaupījumi?” Pirmajā mirklī prātā nāk atbilde, ka ne
4 stundas
LE
LETA
Latvijā
Rīt stāsies spēkā stingrākās sociālās distancēšanās prasības 2
7 stundas