Praktiski
Dārzs

Bebri posta augļu dārzu. Kā aizbiedēt nešpetneļus?0

Foto – Shutterstock

Ko darīt ar bebriem, kas dzīvo upē un nograuž dārzā augļu kociņus? Varbūt ir kāds efektīvs līdzeklis, kas šos dzīvniekus atbaida? IEVA SAULKRASTOS

Pēc Valsts meža dienesta Medību daļas vadītāja Valtera Lūša teiktā, vislabākais risinājums ir ierīkot kārtīgu metāla žogu, lai bebri netiktu dārzā. Dzīvnieki parasti pārvietojas līdz 20 m no ūdenstilpes, lai gan daži indivīdi barības meklējumos dodas 50 m un lielākā attālumā, kaut gan tas ir bīstami. Ziemā šie kažokzvēri ir mazāk aktīvi un reti kad izlien no savām alām. Īpaši rosīgi tie kļūst pavasarī, sākoties siltam laikam, kā arī rudenī, kad veido dambjus un gatavo ziemai krājumus.

Dārzu saimnieki pret bebriem var izmantot arī individuālo koku aizsardzību, bet augļu koki būs apdraudēti, kamēr vien augs. Zaķi biežāk apgrauž jaunos kociņus, turpretī bebrus vairāk interesē lielie koki. Plastmasas sieti, ko parasti sien ap ābelītēm, lai pasargātu no garaušiem, bebriem nav nekādi šķēršļi. Ap kokiem jāliek metāla pinumi jostasvietas augstumā (vismaz līdz 1m). Aizsargsētiņu vajag likt nevis cieši pie stumbra, bet nostāk, lai apkārt kokam ir brīva telpa.

Cits variants bebru atvairīšanai – ierīkot radiosētu, kas palīdzēs suni noturēt savā teritorijā.

Pēc palīdzības iedzīvotāji var vērsties arī medību koordinācijas komisijā, kas atrodas katrā pašvaldībā, šajā gadījumā – vietējā mednieku kolektīvā “Vanagi” (e-pasts: judzens@inbox.lv). Ja zemesgabals atrodas medību kolektīvam piederošā teritorijā vai pieguļ ārējām robežām, privātais zemes īpašnieks var slēgt līgumu ar medību kolektīvu par medību tiesību izmantošanu. Mednieki bebrus parasti medī no 15. aprīļa līdz 15. jūlijam un vienlaikus nojauc arī zvēru izveidotos dambjus.

Prakse gan rāda, ka bebru ķeršana nav ilgtermiņa risinājums, jo, nomedījot vienu dzīvnieku, pavasarī uzrodas nākamais indivīds.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
PR
Praktiski.lv
Praktiski
VIDEO. 3 vislabākās auksto zupu receptes: gardas un neparastas
2 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
VIDEO. Lai nebūtu jādzīvo blakus tīģerim: kā izvēlēties kaķi
3 dienas
IK
Ilona Klovāne
Praktiski
Labākie kaimiņi – draugi augiem: atbaida kaitēkļus un sekmē aputekšņošanos
3 dienas

Lasītākie

VK
Vita Krauja
Kultūra
“Grozi, kā gribi, bet izrādei jānotiek šeit un tagad!” Saruna ar Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātra direktori Danu Bjorku
Intervija 1 stunda
IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Pulcēšanās ierobežojumi ietekmēs arī uzņemšanu augstskolās. Ar ko jārēķinās topošajiem studentiem
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Ministrs Edgars Rinkēvičs: Ir izgudrota velnišķīga aplikācija, kas izsekos visu, ko darām un nedarām 1
4 stundas
IB
Ivars Bušmanis
Ekonomika
“Pandēmija parādīja, ka attīstāmies nepareizi.” Intervija ar Arni Putniņu 1
4 stundas
LE
LETA
Dabā
Kļūs vēsāks, bet vai pierims vējš? Laika prognoze pirmdienai 1
2 stundas