Praktiski
Dārzs

Augs, kas ēd toksiskas vielas! Iepazīstam, kā kopt vetīveru1

Foto: Ģederts Ieviņš

“Gribu uzzināt vairāk par Chrysopogon zizanioides, kas palīdzot attīrīt piesārņotas vietas,” raksta Valentīna no Dobeles novada.

Attīra no dažādiem piesārņojumiem

Vetīvers ir superliela, strauji augoša tropu un subtropu graudzāle. Pasaulē plaši kultivē atlasītu sterilu formu, kas dabiskos apstākļos zied, bet neveido sēklas. Pie mums, audzējot siltumnīcā kā istabas augu, vetīvers var sasniegt 2 metru, bet dabiskos apstākļos – pat 3 metru augstumu.

Mūžzaļās lapas ir garas un diezgan stingras.

Augam ir ļoti plaša sakņu sistēma: saknes var izaugt pat 5 metrus garas. “Tropu un subtropu valstīs vetīveru izmanto vides saglabāšanas projektos aizsardzībai pret augsnes eroziju, kā biofiltru ūdenstilpju attīrīšanai, tajā skaitā degradētās un piesārņotās teritorijās, jo tas spēj efektīvi uzņemt dažādu veidu kaitīgos savienojumus: nitrātus, smagos metālus, pesticīdu atliekas, naftas produktus.

Latvijas Universitāte ir pirmā no Ziemeļeiropas zinātnes institūcijām, kas kopš 2017. gada pēta vetīvera bioloģiskās īpašības,

izturību pret smagajiem metāliem, kā arī izmēģina izmantošanas iespējas piesārņotu ūdenstilpju attīrīšanai. Pirmie vetīvera plosti tika palaisti 2018. gada vasarā Viesturdārza dīķī un Daugavas attekā Kīleveina grāvī,” stāsta LU Bioloģijas fakultātes Augu fizioloģijas katedras vadītājs, profesors Ģederts Ieviņš.

Pavasarī stāda, rudenī novāc

Mūsu klimatiskajos apstākļos vetīvers pastāvīgi augt ārā nevar, jo, augsnes temperatūrai pazeminoties zem 14 °C, tas pārstāj augt (iestājas miera periods) un spēj izturēt vien nelielu salu. Lai izveidotu pilnu ciklu, ziemā vetīvers jātur vismaz 4 °C temperatūrā un minimāli jālaista (augsni nedrīkst iekaltēt). Pavasarī pirms stādīšanas cerus sadala, vienlaikus arī apgriež saknes pārdesmit centimetru garumā. Pēc tam stāda augsnē ap 50 cm attālumā citu no cita vai lieto kā peldošo ūdensaugu.

Foto: Ģederts Ieviņš

Vetīveru arī var izmantot dārzā kā krāšņumaugu mēreni mitrās un pat pārmitrās vietās, jo augs labi panes appludināšanu. Liekot ūdenstilpē (piesārņotā grāvī vai dīķī), augus iestiprina piemērota materiāla (piemēram, izturīgas plastmasas) režģī, lai saknes brīvi peldētu ūdenī un, to noenkurojot vai piesienot, straume vai vējš neaiznestu prom. Vismaz triju mēnešu garumā vetīvers pārtiek no minerālvielām, kas izšķīdušas ūdenī, tostarp gan saknēs, gan lapās uzkrāj kaitīgos savienojumus. Rudenī augus izņem ārā un likvidē, pavairošanai atstājot vien dažus stādus.

Stādu iegāde

Saistītie raksti

• Vetīvera stādus var iegādāties Spānijā, stādaudzētavā Vetiver Spain (www.vetiverspain.com/), kas izsūta tos pa pastu (cena par 15 apsakņotiem spraudeņiem vidēji 25 eiro kopā ar pasta izdevumiem uz Latviju).
• Izmēģināšanai nelielos daudzumos stādmateriālu var iegādāties arī LU Bioloģijas fakultātē.

UZZIŅA

• Vetīvera saknes satur aromātiskas ēteriskās vielas, tāpēc pasaulē tās plaši izmanto parfimērijā, pārsvarā kā vīriešu smaržu komponentu.
• Graudzāle viegli pavairojas ar ceru dalīšanu, tajā pašā laikā tā nevar kļūt par invazīvu kultūru, jo augam nav ložņājošu sakneņu vai dzinumu un augs nav ziemcietīgs.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IK
Ilona Klovāne
Praktiski
Dārzniece: īrisi nav jālutina!
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Gardām un neparastām vakariņām šefpavāra recepte: biezpiena klimpas 2
2 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
VIDEO. Fotogrāfs no Latvijas nofilmē retu video: Garkalnes pludmales smiltīs rotaļājas lapsēni
2 dienas

Lasītākie

LA
LA.LV
Latvijā
“Man kā prokuroram nav saprotams, kā var nonākt līdz tādam rezultātam!” Meisters par Zolitūdes traģēdiju
1 stunda
ML
Māra Lapsa
Praktiski
“Kad iegādājos Paduri, viss šķita ļoti rožaini!” Kā Jānis no rīdzinieka par muižkungu kļuva
2 stundas
MZ
Māris Zanders
Latvijā
Māris Zanders: “Te nu mēs esam – vairāku mēnešu garumā saspiestā atspere atsprāga!” 1
7 stundas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
Kultūra, īsta garša un vēsture. Meklējot Latgales sirsnības noslēpumu
2 stundas
LE
LETA
Veselam
Vīrusa izplatība neaprobežojas tikai Pierīgā. Covid-19 “ielauzies” jaunā novadā
7 stundas