Praktiski
Manas tiesības

Ātrie kredīti – kas jāzina, aizņemoties pirmo reizi?0

Foto: Shutterstock

Ātrie kredīti ir parocīgs risinājums, kad steidzami nepieciešama papildu nauda plānotiem un neplānotiem pirkumiem, piemēram, remontdarbiem vai ārsta apmeklējumam. Lai palīdzētu Tev orientēties plašajā piedāvājumā klāstā, ar vērtīgiem padomiem dalās pieredzējušais aizdevējs VIAsms.lv!

Aizdevuma veids
Atbilstoši naudas izlietošanas mērķim, Tev jāizvēlas piemērots kredīta veida, lai saņemtu nepieciešamo naudas apjomu ar optimālu atmaksas termiņu un citiem nosacījumiem.

Ātrie kredīti jeb aizdevumi, ko iespējams saņemt salīdzinoši īsākā laika periodā pie nebanku aizdevējiem, ir dažādi:

  • naudas aizdevums – aizdevums ar maksimālo aizņemšanās summu un atmaksas laiku, kas pie dažādiem kredītdevējiem mēdz atšķirties;
  • patēriņa kredīts – lielākoties pieejami lielākā apjomā nekā citi ātrie kredīti, līdz ar to arī atdošanas termiņš ir garāks. Patēriņa kredīti pieejami arī bankās ar izmantošanas mērķi mājokļa remontam;
  • kredītlīnija – darbojas līdzīgi kā kredītkartes. Kredītlīnijas kontā pieejama naudas summa atbilstoši Tavai maksātspējai. Vari to tērēt vajadzīgajā apjomā un laikā, atmaksājot līgumā norādītajā termiņā. Piemēram, ja Tev pieejama 300 eiro liela kredītlīnija, bet Tu iztērē tikai 150 eiro no kopējās summas, procenti būs jāmaksā tikai par iztērētajiem 150 eiro. Veiksmīgs risinājums, ja nezini precīzu summu, cik konkrētā mērķa realizēšanai būs nepieciešams;
  • līzings – iedalās finanšu, operatīvā un pilna servisa līzingā. Lielākoties paredzēti transportlīdzekļa vai elektropreču iegādei. Atšķirībā no citiem aizdevumiem, patērētājs preci savā īpašumā iegūst tikai pēc līzinga apmaksas, līdz tam patērējās ir preces turētājs.

Kā vēsta Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas (LAFPA) pētījums, ko SKDS veica 2018. gada jūlijā aptaujājot 1005 respondentus, pēdējais patēriņa kredīts, ko cilvēks ņēma no nebanku kredītiestādes, ir 201 līdz 500 eiro apmērā.

Dati no LAFPA pētījuma, vairāk informācijas šeit.

Savukārt atmaksas termiņš lielākai daļai respondentu bijis viens mēnesis. No tā var secināt, ka aizdevums bijis nepieciešams steidzami, kāda pirkuma vai pakalpojuma iegādei.

Dati no LAFPA pētījuma, vairāk informācijas šeit.

Piemēri
Piemēram, jauna ledusskapja iegādei piemērots būs līzings, ko lielākajā daļā gadījumu attiecīgais veikals piedāvā ar izdevīgākiem nosacījumiem, sadarbojoties ar konkrētu līzinga pakalpojumu sniedzēju. Savukārt, vienreizējam zobārsta apmeklējumam atbilstošs ir naudas aizdevums, bet mājokļa siltināšanai vai vasarnīcas remontam – patēriņa kredīts.

Atceries, ka ātrie kredīti ir nopietnas finansiālas saistības, tādēļ rūpīgi izpēti aizdevēja izvirzītos nosacījumus un savu maksātspēju!

Aizņemšanās noteikumi
Katrs aizdevējs var izvirzīt savus aizņemšanās nosacījumus, ievērojot valsts noteiktos likumus un Patērētāju tiesību un aizsardzības centra uzraudzību par atbilstošu komercpraksi. Iepazīsties ar noteikumiem aizdevuma saņemšanai!

Vecums
Ātrie kredīti nav pieejami personām, kas jaunākas par 18 gadiem. Lielākoties aizdevums pieejams personām no 20 vai 21 līdz 70 vai 75 gadu vecumam.

Kredītvēsture
Kredītvēsture ir fiksēta informācija par aizdevumiem, ko persona ir kādreiz saņēmusi. Tai jābūt pozitīvai jeb iepriekšējiem aizdevumiem, ja tādi bijuši, jābūt pilnībā atmaksātiem.

Maksātspēja
Maksātspēja ir aizdevuma apjomam atbilstoši un regulāri ienākumi, kas var būt:

   • alga;
   • stipendija;
   • pabalsts;
   • pensija u.tml.

Ātrie kredīti netiek izsniegti patērētājiem, kuriem nav oficiāli ienākumi. Var būt arī situācija, ka esi pieprasījis, piemēram, 1500 eiro lielu aizdevumu, taču kredītiestāde izvērtējot Tavu ienākumu apjomu, piešķir tikai 1000 eiro.

Lai izvērtētu klienta spēju aizdevumu atdot, VIA SMS izmanto Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras un uzņēmumu, kas apkopo datus par fizisko personu maksājumu kavējumiem Latvijā, datu bāzes:

    • Creditreform;
    • Lindorff;
    • Julianus Inkasso;
    • Creditinfo;
    • Gelvora.

Piesakoties kredītam atkārtoti pie VIA SMS, uzņēmums pārbauda arī iepriekšējo aizdevumu atmaksas laiku un apjomu savā datu bāzē.

Bankas konts
Tev jābūt bankas kontam, kādā no Latvijā strādājošām bankām. Lai apstiprinātu savu bankas kontu, uz kuru pēc tam saņemsi aizdevumu, Tev aizdevējam jāpārskaita 0,01 eiro.

Izvēloties populārākās bankas, piemēram, Swedbank vai SEB banku, aizdevumu saņemsi aptuveni 10 līdz 15 minūšu laikā, ja pieteiksies aizdevēja darba laikā. Ja pieteiksies brīvdienā, aizdevuma pieprasījums tiks izskatīts nākamajā darbadienā.

Kontaktinformācija
Lai veiktu reģistrāciju, saņemtu rēķinu un vēlāk varētu pieteikties arī SMS kredītam, Tev nepieciešams aktīvs mobilā tālruņa numurs un e-pasta adrese.

Aizdevuma atmaksa
Lai saglabātu savu kredītvēsturi pozitīvu, ātrie kredīti jāatmaksā līgumā norādītajā termiņā. Rēķins pieejams lietotāja profilā vai ik mēnesi tiek nosūtīts e-pasta vēstulē.

Opcijas ir trīs:
1. ik mēnesi aizdevējam pārskaitīt minimālo mēneša summu;
2. ik mēnesi pārskaitīt lielāku summu nekā minimālā mēneša summa, lai nedaudz ietaupītu uz procentiem;
3. vienā maksājumā pārskaitīt visu aizdevuma summu, ietaupot maksimāli daudz.

Neaizņemies vēl vienu kredītu pie cita aizdevēja, lai atmaksātu pirmo aizdevumu! Ja patiesi nevari atdot aizdevumu norādītajā laikā, aizdevuma termiņu iespējams pagarināt. Pirms pieteikšanās pārliecinies par šo un citām opcijām un ņem vērā, ka atmaksas termiņa pagarināšana ir maksas pakalpojums, kas sadārdzinās kopējās kredīta izmaksas!

Foto: Shutterstock

Kādas ir sekas, ja kredīts netiek laikā atmaksāts?
Uzņemoties kredītsaistības, cilvēkam jāapzinās savas iespējas to atdot bez kavēšanās. Protams, dzīvē gadās dažādas neparedzamas situācijas, kas rada papildu robu ģimenes budžetā, piemēram, saslimšana vai avārija.

Ja saproti, ka tomēr kredītu nevarēsi apmaksāt laicīgi, nekavējoties sazinies ar aizdevēja klientu konsultantu, lai rastu labāko risinājumu!

Pavisam finanšu sfērā ir zināmas šādas opcijas:

      • aizdevuma pagarināšana par ko jau tika plašāk izklāstīts iepriekš;
      • kredīta brīvdienas – uz konkrētu laika posmu ir iespējams slēgt vienošanos ar kreditoru un klientu par kredīta summas un procentu nemaksāšanu. Tas nozīmē, ka atmaksas termiņš tiek pagarināts par konkrētu laika periodu, par to papildus nemaksājot. Populārāks variants ir daļējas kredītbrīvdienas, kas nozīmē kredīta summas nemaksāšanu – attiecīgajā periodā jāmaksā tikai procenti. Lielākoties šāds risinājums tiek piedāvāts uz vienu vai diviem mēnešiem;
      • pakāpeniska kredītu atmaksa – piedāvājums tiem kredītņēmējiem, kam ir vairākas aktīvas kredītsaistības. LAFPA ir izstrādājusi kārtību, kādā kredītiestāde un tās klients var vienoties par pakāpenisku aizdevumu atmaksu, individuāli izvērtējot katru situāciju. Lai izmantotu šādu opciju, personai jāuzraksta iesniegums, kas pieejams te, kā arī jāiesniedz pases vai ID kartes kopija, izziņa no Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras par pēdējos sešos mēnešos veiktām sociālām iemaksām par klientu, bankas konta pārskats par pēdējiem sešiem mēnešiem.

Lai pasargātu patērētājus no bezatbildīgas aizņemšanās un parādiem, LAFPA ir izstrādājusi sistēmu, kas garantē kredītņēmēja iekļaušanu sarakstā, kuriem nedrīkst izsniegt kredītu noteiktā laika posmā, piemēram, gadu vai trīs gadus. Lai ātrie kredīti nesagādātu galvassāpes, aizņemies pārdomāti!

Vērtīgi padomi kredītņēmējiem
Patērētāju tiesību aizsardzības centrs norāda, ka ikmēneša izdevumi nedrīkst pārsniegt 30% līdz 40% no ienākumiem. Pirms aizņemšanās pārliecinies par savu izdevumu un ienākumu attiecību!

Pirms piesakies kredītam:

       • noskaidro gala summu, kas būs jāatdod;
       • pārliecinies, vai kredīta saņemšanai patiesi nav nepieciešams galvotājs un ķīla, piemēram, mājoklis vai automašīna;
       • aprēķini, par cik palielināsies Tavi ikmēneša izdevumu kredīta atmaksas laikā;
       • pārliecinies, ka tuvāko mēnešu laikā patiešām gaidāmi ienākumi (ļoti svarīgi personām, kas strādā ar autoratlīdzības līgumu, katru mēnesi saņemot citādu atalgojumu).

Ātrie kredīti ir nopietnas finansiālas saistības, tādēļ esi atbildīgs un aizņemies pārdomāti!

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Paštaisīta karameļu – šokolādes granola tiem, kam apnikušas sviestmaizes un putra
11 stundas
AS
Anna Skariņa
Praktiski
Ko pilsētnieki var mācīties no lauku ļaudīm
13 stundas
LB
Laura Blumberga
Praktiski
Vai mājdzīvnieki var pārnēsāt Covid-19?
14 stundas

Lasītākie

IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Skolas paliks slēgtas. Kā pagāja pirmā attālināto mācību nedēļa?
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Skolēnus no trūcīgajām ģimenēm nodrošinās ar pusdienām
3 stundas
LA
LA.LV
Veselam
VIDEO. Karantīnā atrodas 17 Ogres slimnīcas darbinieki
1 stunda
OZ
Olafs Zvejnieks
Ekonomika
“Vai man jāiet uz banku izņemt savi ietaupījumi?” Pirmajā mirklī prātā nāk atbilde, ka ne
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Rīt stāsies spēkā stingrākās sociālās distancēšanās prasības
6 stundas