Praktiski
Dārzs

Īstais laiks aso piparu un paprikas sēšanai. Meklējam asāko piparu šķirnes0

Foto: Uldis Muzikants

“Man ļoti garšo asie pipari pie dažādiem ēdieniem un konserviem. Kuri būtu paši asākie? Kāpēc dažreiz sēklas nesadīgst?” Zigurds Lūznavā

 

Vērtē pēc skalas

Kolekcionāri čili piparus iedala pēc tā sauktās Skovila skalas (mēra asuma vienībās skovilos). Šo skalu sauc arī par Habanero skalu, jo ilgus gadus kā etalons tika uzskatīts par asāko čili atzītais ‘Habanero’. Taču nu par asāko skalā uzskata piparu ‘Bhut Jolokia’.

Lai būtu vieglāk orientēties, asuma skalā šķirnes vērtē arī 10 ballēs. Ar 10+ apzīmē sevišķi asās, piemēram, ‘Bhut Jolokia’ (vai ‘Jolokia’) ir 10+, bet ‘Habanero’ ir 10 ballu stiprs. “Veikalos mazdārziņu saimniekiem domātajām paciņām uz dažām ir norādīts tikai šķirnes nosaukums, bet uz dažām arī asuma pakāpe,” skaidro agroķīmiķe Irēna Šmukste.

Piemēram, dažas firmas ir ieviesušas savas vienkāršotās asuma skalas, lai uz paciņas visiem saprotami norādītu, cik ass ir konkrētais pipars. Plašā klāstā aso piparu šķirņu sēklas ir specializētajos sēklu veikalos.

Bet vislielākā izvēle ir pie sēklu kolekcionāriem. Jo mazāks čili, jo tas asāks. Lielie un dekoratīvie čili ir diezgan maigi. Diemžēl Latvijā asie pipari neizaug tik asi un stipri kā to dzimtenē, kur saules ir daudz vairāk.

 

Stādi aug ilgi

Februāra vidus un otrā puse ir īstais laiks, lai sētu asos piparus un papriku. Šie stādi aug ilgāk nekā tomāti. Sējot vēlāk, stāds izaugs glīts un kupls, taču nepagūs nobriedināt augļus. Kad februāra otrajā pusē sētie pipari sadīgs (pēc 7–14 dienām), tad jau gaismas būs kļuvis pietiekami daudz, lai stādi neizstīdzētu. Čili pipari gaismas trūkumu pacieš labāk nekā tomāti un gurķi.

Sēklas sēj substrātā un kastīti apņem ar polietilēna maisiņu. Tas veidos siltumnīcas efektu un neļaus augsnei izkalst. Tieši iekaltēšana ir viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc sēklas neuzdīga. Piparus diedzē ap 25 grādu temperatūrā.

Ja augsni neuzmana, dzīvot sākusī sēkla sausajā augsnē sakalst, un asns aiziet bojā. Savukārt vēsā vietā un mitrā augsnē turētā sēkla var dīgt ļoti ilgi vai pat sapūt. Sēklu nedīgšanā nevar vainot tās vecumu, jo pipari dīdzību saglabā ilgus gadus, līdzīgi kā tomāti.

 

Laba vieta, kur diedzēt čili piparus, ir apkures radiatori. Kad parādās asni, podiņus pārvieto gaismā.
Foto: Inita Šteinberga

 

Piparu sēklas ņem tikai no tāda augļa, kas labi nogatavojies.

Saistītie raksti

Asos piparus kā dekoratīvus augus audzē arī podos. Tos rudenī pirms salnām var apgriezt (saīsina dzinumus vainagā) un pārziemināt vēsā, gaišā vietā.

 

8 aso piparu izlase

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Inita Šteinberga
Praktiski
Tomātu sēšanas ABC
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Ar ozonu pret sēnēm un kaitēkļiem. Dezinficējam siltumnīcu!
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Cauru dienu mājās. Kā samazināt rēķinus?
1 diena

Lasītākie

LL
LETA, LA.lv
Veselam
VIDEO. Covid-19 konstatēta Stradiņa slimnīcas onkoloģei
10 stundas
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
Tukumā likvidēta degšana angārā. Atkritumus turpina dzēst
9 stundas
IE
Ināra Egle
Latvijā
Vai neievēro pašizolāciju? Iedzīvotāji ziņo par Saeimas deputātu atrašanos ārpus dzīvesvietas 2
11 stundas
MZ
Monika Zīle
Latvijā
Monika Zīle: vēl nesen skaļi piesauktā nākotne bez ierunām atdod prioritāti šodienai 1
8 stundas
LE
LETA/AFP
Pasaulē
Lai ierobežotu Covid-19 izplatību, Krievija uz laiku slēgs sauszemes robežas
13 stundas