Praktiski
Mājas

Aizkaru stangas telpu dizainā: stangu vai sliedi, ērtību vai daili?0

Foto – Shutterstock

Lai mājās radītu svētku noskaņu, var nomainīt tekstilijas, piemēram, pielikt jaunus aizkarus. Tām piemērotu stangu izvēli nosaka interjera stils, tomēr jāņem vērā arī telpas īpatnības.

Stangu vai sliedi?

Foto – Shutterstock

Lai izdarītu pareizo izvēli, jāzina radiatoru un palodzes izvirzījums. Standarta variantā radiatori atrodas apmēram 13 cm attālumā no sienas, un bez problēmām var pielikt tradicionālās stangas. Taču, ja radiatori ir 18–20 cm attālumā, lai aizkariem būtu skaists kritums, kronšteiniem jābūt 25–30 cm gariem. Stangai var uzlikt tikai vienu papildu kronšteinu pa vidu, taču smagus aizkarus šāda konstrukcija neturēs. Tādā gadījumā, it īpaši platam logam, stangas vietā labāk izvēlēties sliedi, ko var stiprināt ar vairākiem kronšteiniem vai arī pielikt pie griestiem. Ja logs platāks par 3 m un paredzēti smagi aizkari, noteikti jāliek sliede.

Sliedē iestiprina daudzas mazas plastmasas cilpiņas ar āķīšiem. Aizkariem piešuj speciālu lenti, lai tos varētu aizāķēt. Veikalos piedāvātajiem gatavajiem aizkariem šādas lentes parasti nav. Ja sliede ir tikai tehnisks stiprinājums, aizkara augšmalā atstāj auduma valnīti vai rišu, kas nosegs sliedi. Ja sliede ir no dekoratīva materiāla, to nenosedz. Aizkaru sliedes var darbināt arī ar tālvadības pulti.

Ja palodze ir plata un izvirzīta no sienas, var izvēlēties aizkarus līdz palodzei.

Arkveida un jumta logiem

Foto – Shutterstock

Kā zināms, katra nestandarta konstrukcija vēlāk rada papildu problēmas. Tas attiecas arī uz logiem. Pielikt aizkarus romantiskiem arkveida logiem būs grūtāk. Šādos gadījumos jāizvēlas puslokā izliekta sliede, kas dublē loga augšmalas formu. Ja aizkarus nav paredzēts bīdīt, tos var uzkarināt uz vairākiem sienā iestiprinātiem āķiem.

Jumta logiem aizkarus parasti neliek, tomēr, ja tos vēlas, loga augšpusē liek parastu aizkara stangu, bet zem loga piestiprina otru stangu. Aiz tās aizbāž aizkara apakšmalu, lai aizkars piekļautos logam.

Par ērtībām un modi domājot

Foto – Valdis Semjonovs

Veikalos var iegādāties aizkarus ar iestrādātiem metāla riņķiem, iešūtiem tuneļiem vai piešūtām auduma cilpām, ko uzreiz uzmauc uz stangas.

Ērti ir kronšteini ar ķepiņām vai vaļēju augšējo daļu, uz kurām viegli uzlikt stangu ar jau piestiprinātiem aizkariem. Drošībai stangu var pieskrūvēt ar mazām skrūvītēm, taču var arī atstāt viegli noņemamu.

Jaunieviesumi ir arī riņķu materiālos. Cilvēkiem patīk teflona riņķi, jo, velkot aizkarus, tie negrab. Piedāvājumā vēl ir plastmasas un koka riņķi.

Stangas galā parasti liek uzgali. Var izvēlēties visdažādākās formas – bumbas, lapiņas, čiekurus, spirāles. Uzgali piemeklē atbilstīgi stangas diametram, tās krāsai, kā arī telpai un aizkariem. Stangu uzgaļi mēdz būt arī no stikla, piemēram, lodes formas. To pieskaņo lustrai.

Foto – Valdis Semjonovs

Parasti izvēlas kronšteinus ar divām stangām, lai varētu piekarināt biezos un plānos aizkarus. Ja grib likt arī lambrekenu (dekoru loga augšmalā), vajadzēs kronšteinu ar trim stangām.

Tagad cilvēki vairāk pērk lina un tā imitācijas aizkarus, mazāk izvēlas greznus audumus. Tāpēc iegādājas lakoniskas stangas bez zeltījumiem un barokāliem rotājumiem.

Lauku mājā vai vasarnīcā iederēsies arī pašdarinātas aizkaru stangas, piemēram, no gludas un šmaugas kārts. Ir redzēti pat pie līka zara piestiprināti aizkari. Tos piesien ar lentītēm, regulējot augstumu, lai aizkara apakšējā mala būtu vienādā attālumā no grīdas.

Saņemam skaistās krokās

Lai atbīdītos nakts aizkarus saņemtu skaistās krokās, izmanto aizkaru atsējējus.
Foto – Valdis Semjonovs

Lai atbīdītos nakts aizkarus saņemtu skaistās krokās, izmanto aizkaru atsējējus. Pie sienas piestiprina atsējēja kronšteinu vai nelielu āķi, uz kura uzliek atsējēja cilpas. Standarta variantā atsējējs ir 35 cm garš, tā galā ir dekoratīvs pušķis vai cits dekors.

Cik tas maksā?

Publicitātes foto

• Aizkaru salonā sliede maksā, sākot no 6,35 eiro metrā, bet viens kronšteins (ar 15 cm izvirzījumu) – 2,46 eiro. Būvmateriālu veikalos 1,50 m gara metāla sliede ar āķiem nopērkama par 15 eiro. Ir arī lētāka vienrindas sliede par 7 eiro.

• Desmit riņķu ar āķiem maksā, sākot no 5,60 eiro, bet riņķi ar teflona ieliktņiem – 8 eiro.

• Aizkaru salonā 1,60 m gara aizkaru stanga maksā, sākot no 10 eiro. Uzgaļu pāris – ap 7 eiro. Kronšteins divām stangām ar vaļēju augšu iegādājams par 8 eiro gabalā. Būvmateriālu veikalos 1,60 m garš metāla divrindu aizkaru stangu komplekts (ar diviem kronšteiniem, riņķiem, āķiem un stangu uzgaļiem) maksā 17 eiro, savukārt tāds pats komplekts ar 2 m garām stangām – 20,59 eiro.

• Aizkaru atsējējus veikalos var nopirkt par 3–4 eiro. Aizkaru saspraude ar magnētu maksā 5–7 eiro.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IK
Ilona Klovāne
Praktiski
Kas tie tādi – ozolzīļu ķirbji? Kā kopjami un lietojami?
2 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Sulīga, saldskāba ābolu-kanēļa plātsmaize ar kraukšķīgām drupačiņām…Bauda!
2 dienas
TS
TERĒZA SVEIKATE
Praktiski
Duļķainas, nedzidras acis dzīvniekam. Kā palīdzēt?
2 dienas

Lasītākie raksti

IP
Ilze Pētersone
Latvijā
“Sievietes manā dzīvē”. Siguldas Opermūzikas svētku dibinātājs Dainis Kalns 1
8 stundas
LE
LETA
Latvijā
“RNP liftu lietā” aizdomas par sadārdzinātiem liftu remontiem un izkrāptiem miljoniem eiro
7 stundas
LE
LETA
Sports
Ķibermanis ar Mikni atņem pasaules čempionāta bronzu vāciešiem
10 stundas
AT
Andris Tiļļa
Latvijā
Kādas bija medības padomju Latvijā 70. un 80. gados?
7 stundas
AL
Anda Līce
Latvijā
Anda Līce: Esam ar reformām nolādēti 4
10 stundas