Praktiski
Dārzs

Ābolīši skaistumam un vēderpriekam. Plašs paradīzes ābelīšu šķirņu saraksts0

Foto – Sandra Ruska

Kur var iegādāties garšīgu paradīzes ābolu šķirnes, kas potētas uz puspundura M26 potcelmiem? Dārzā ir pamaz vietas, un mūspusē nejaukas ziemas. I. L. MADONAS NOVADĀ

Vēlos dārzā iestādīt dekoratīvās ābeles. Kuras šķirnes piedāvā stādaudzētavās? Cik blīvi kokus var stādīt? INTA KANDAVAS NO VADĀ

Dekoratīvajām un paradīzes (krebu) ābelēm ir daudz šķirņu un sēklaudžu. Augļi ir dažāda lieluma un krāsas, arī garšas ziņā krietni atšķiras no tradicionālajām lielaugļu ābeļu šķirnēm.

‘Bērnu Prieks’ – nelieli bumbierveida augļi ar sarkanu mizu un rozā mīkstumu. Trūkums – kokā tie strauji pārgatavojas. Var iegūt sarkanas krāsas ievārījumu un biezeni ar brūkleņu aromātu.

‘Bērzukroga Dzeltenais’ – zemi, plati koki. Dzelteni augļi ar sārtu vaidziņu, skābi, satur miecvielas. Piemēroti sulām.

‘Dolgo’ – ziemcietīga, ļoti ražīga, pret slimībām vidēji izturīga šķirne. Zied lieliem, baltiem ziediem. Nelieli, ovāli, tumši sarkani augļi ar krēmdzeltenu, saldskābu mīkstumu, satur miecvielas. Ienākas augusta beigās vai septembra sākumā. Nebirst, bet kokā kļūst miltaini, tāpēc ēšanai jāplūc agrāk. Labi der jebkurai pārstrādei.

‘Duftzauber’ – ļoti maza auguma koks ar izplestu vainagu. Šķirne izturīga pret kraupi. Lapas tumši sarkanas. Zied vēlu, reizē ar ceriņiem, bagātīgi un katru gadu ar sarkaniem, smaržīgiem ziediem. Augļi ir ļoti sīki (2–3 cm diametrā), mālaini sarkani, nav ēdami.

‘Kerr’ – ziemcietīgs, kompakts vidēja auguma koks, kas raisa baltus, lielus ziedus un ražo periodiski. Augļi ir palieli (4–5 cm diametrā), tumši sarkani, sulīgi, aromātiski, skābeni, ar vieglu rūgtumu. Ienākas septembra beigās vai oktobra sākumā, nebirst. Viens no labākajiem krebiem kompotiem, vīnam un sidram.

‘Kuku’ – ziemcietīga igauņu šķirne. Koki ir maza auguma, ar nokarenu vainagu, ražīgi. Zied ļoti agri ar lieliem, baltiem ziediem. Nelielie, koši sarkanie, sulīgie augļi satur daudz saharozes. Ienākas septembra beigās. Viens no garšīgākajiem un skaistākajiem krebiem.

Sarkanlapu ogābele (U-10875) – P. Upīša izaudzēta ābele, izturīga pret kraupi, labi pārziemo. Vidēja auguma koks ar labi zarotu vainagu. Lapas sarkanas, ēnā zaļganas. Zied purpursarkaniem 
 ziediem vēlu, bet ļoti bagātīgi ik gadu. Augļi ir ļoti sīki (līdz 1 cm diametrā), sarkani, nav ēdami.

‘Top Millionaire’ (‘Plauža Sarkanā’) – vidēja auguma koks ar ieapaļu vainagu. Izturīga pret kraupi. Lapas tumši sarkanas, spīdīgas. Koši sarkani ziedi krāšņi un bagātīgi zied katru gadu. Augļi ir sīki, sarkani, rūgti.

‘Uraļskoje Naļivnoje’ – ļoti ziemcietīga, pret slimībām izturīga, ražīga rudens šķirne ar kompaktu vainagu un nokareniem zariem. Nelielie, dzeltenie augļi ir ļoti sulīgi, saldskābi, izmantojami kompotos un sulās.

Pūres Dārzkopības izmēģinājumu stacijas agronome Lija Aunkrogere atgādina, ka koka augstumu ietekmē potcelms, kā arī vainaga kopšana un šķirne, jo katrai ir savas īpatnības auguma ziņā. Mazas, 1,5–2 m augstas dekoratīvās ābeles neizskatās visai krāšņi. Labākam kopskatam un ražas ieguvei kokiem uz pundura un puspundura potcelmiem jāļauj augt līdz 3 m augstumā. Audzējot uz liela auguma potcelmiem un ābeles neveidojot, 
tās gan sasniegtu 3–5 metrus.

Dārzkopības institūta vadošā pētniece Laila Ikase piebilst: – Nevajadzētu uztraukties, ka dārzā pietrūks vietas, jo daudzas dekoratīvās ābeles ir neliela auguma. Ja kokus stāda skaistumam, nav vēlams stādīt cieši – starp puspundura kokiem jāatstāj vismaz 4–5 metri. uzziņa

Zema auguma ir, piemēram, B9, Pūre1, M26 potcelmi, turklāt pēdējie divi jau veido mazliet lielāku augumu nekā citi maza auguma potcelmi. No puspundura auguma potcelmiem kokaudzētavās izmanto MM106.

Stādu iegāde

Pūres Dārzkopības izmēģinājumu stacijā šosezon tirgos ābeļu ‘Bērnu Prieks’, ‘Bērzukroga Dzeltenais’, ‘Dolgo’, ‘Uraļskoje Naļivnoje’ kailsakņu stādus par 5,50 eiro, bet konteinerstādus – “Depo” lielveikalos. Dārzkopības institūtā pavasarī būs nopērkami ‘Dolgo’, ‘Duftzauber’, ‘Kerr’, ‘Kuku’, ‘Top Millionaire’, sarkanlapu ogābeles stādi par 7 eiro.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Zādzību skaits no mājām, birojiem un veikaliem pieaugs. Praktiski padomi īpašuma drošībai
11 stundas
LB
Laura Blumberga
Praktiski
Palīgā! Suns dārzā rok bedres. Kā to novērst?
12 stundas
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Dārza darbi šai nedēļai
13 stundas

Lasītākie

IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Skolēni eksāmenus nevar kārtot stikla būrī… Vai notiks centralizētie eksāmeni?
20 minūtes
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
Premjers Kariņš: Ārkārtējo situāciju Latvijā plāno pagarināt par mēnesi 1
4 stundas
LE
LETA
Sports
LOK vēršas Valsts policijā par nesankcionēta tenisa turnīra rīkošanu
1 stunda
LE
LETA/LA.LV
Veselam
Pagājušā diennaktī Covid-19 nav izplatījusies jaunos novados: slimība skārusi 55 pašvaldības
3 stundas
LE
LETA
Veselam
Infektologs Dumpis: Mēs nevaram atļauties riskēt, kā to dara Vācija un Zviedrija
2 stundas