Praktiski
Dārzs

Idejas celiņu segumiem pagalmā un dārzā. + Ieteikumi, kā izvairīties no kļūdām0

Foto: Inita Šteinberga

Apskatot pagalmu pēc lietus perioda, ir skaidrs, kur visvairāk vajadzētu jaunu celiņu. Tagad ir laiks izvērtēt iespējas un atrast materiālu, kas vislabāk kalpotu un saderētos ar mājas un dārza stilu.

 

Taciņa zālītē

Foto: Inita Šteinberga

Izvērtē, cik bieži tiek staigāts pa celiņam plānoto vietu. Ja tas galvenokārt ir tikai vasarā un reizumis, labāk ietaupīt darbu un līdzekļus. Arī regulāri pļauts mauriņš ir izturīgs.

Piemēram, skaisti zaļo dārza mauriņu sabojās bruģēta taka. Kamēr augsne slapja un jēla, jāizvairās pa mauriņu bieži staigāt vai braukt ar ķerru.

 

Akmens bruģis

Ilgi kalpo un dārza ainavā lieliski iekļaujas ar šķeltiem akmeņiem bruģēti celiņi. Sūnai starp tiem ļauj augt – tā piešķirs senatnīgu šarmu.

 

Saudzē mauriņu

Lai taka vizuāli nešķeltu mauriņu, celiņus var izvietot gar ēkām.

 

Mulča dārziņā

Foto: Inita Šteinberga

Vasarā lielākā staigāšana ir starp dārzeņu dobēm. Labs segums ir mizu mulča (kājas neslīd, nezāles neaug un mitrums saglabājas). Lai celiņš būtu ilgmūžīgāks, apakšā paklāj ģeotekstilu.

 

Praktisks skaistums

Foto: Inita Šteinberga

Modīgā virtuves dārziņā mizu mulčas segumu var papildināt ar koka dēļiem. Pa tiem būs ērtāk iet, turklāt tie dekoratīvi izskatās, piešķir kompozīcijai ritmiskumu. Papildu efektu var panākt ar krāsu.

 

Olīšu segums

Foto: Inita Šteinberga

Populārs ir irdenais segums no olīšiem. Taču tam ir viens trūkums – pa to grūti pārvietoties un stumt ķerru vai kādu citu braucamo.

Zem oļu seguma paklāj ģeotekstilu (der melnās austās plēves, ko izmanto arī zemeņu audzēšanai). Tad oļus varēs viegli savākt, ja jāveic komunikāciju remonts, tie kļuvuši netīri vai apnikuši.

Foto: Inita Šteinberga

Ērtākai lietošanai uz oļiem var uzlikt koka plāksnes. Piemēram, ar oļiem noklāts laukums, bet tajā izlikti stabili celiņi iešanai pa bieži izmantotiem maršrutiem (uz vārtiņiem, malkas šķūni).

! Olīšu segums iederas vietās, kur tuvumā nav lielu koku, jo to grūti iztīrīt no sabirušām lapām.

 

Koša ideja

Foto: Inita Šteinberga

Olīšu segumu var atgrābt, ģeotekstilu iegriezt un celiņa malā iestādīt, piemēram, kohijas. Tās var piecirpt un veidot tām formu. Turklāt rudenī kohijas skaisti krāsojas. Kad augi nosaluši, tos nogriež un olīšus izlīdzina.

 

Krāsu priekam

Foto: Inita Šteinberga

Modernā dārzā iederēsies koši akcenti. Sarkanīgais tonis izceļas graudzāļu zaļumā, smilšu segums starp brusām dara staigāšanu tīkamu un rada jūras tuvuma izjūtu.

 

Romantiskai noskaņai

Foto: Inita Šteinberga

Vienmēr labi izskatīsies un visiem dārza stiliem piestāvēs neitrāli pelēku ķieģeļu bruģītis. Būs arī labs fons visiem dārza augiem gar bruģīša malām. Romantisku noskaņu dārzam piešķir šādi viegli izvijušies celiņi, bez asiem stūriem.

 

Koka taka

Foto: Inita Šteinberga

Daudziem patīk koka ripu segums. Taču tas nav sevišķi ērti kopjams. Turklāt viens no trūkumiem –mitrumā tas kļūst slidens (pirmajos gados mazāk).

Koka segums gājējam sevišķi bīstams rudenī, kad uz tā sabirst lapas. Tāpēc koka ripu celiņu nevajadzētu klāt slīpumā.

Lai koks kalpotu ilgāk, tas noteikti jāimpregnē. Zem ripām sagatavo oderi (kā bruģa celiņam) stabilitātei. Ieguldītais darbs ir liels, bet kalpošanas laiks – īss.

 

Ilgai kalpošanai

Foto: Inita Šteinberga

Tiem, kam patīk koks, labs variants ir koka ripu un brusu analogi no betona. Vizuāli atšķirība starp flīzēm un dabīgo materiālu nav pamanāma. Izturīgās plāksnes labi izskatās mauriņā. Ja tās iegulda velēnas līmenī, var netraucēti pļaut mauriņu.

 

Pārbaudīta vērtība

Foto: Inita Šteinberga

Funkcionālas un izturīgas ir vecās labās cementa plāksnes. Tās jau kļuvušas par pieprasītu deficītu mantu. Ideāli iederas dārza saimnieciskajā daļā.

 

Skaistums retajam

Jo vienkāršākas flīzes vai bruģītis, jo tas labāk iekļausies pagalma kompozīcijā. Aplami, ja puķu košumu nomāc celiņa sarežģītā kompozīcija un flīžu formas, krāsu košums. Piemēram, austrumnieku stila flīzes neiederēsies katrā, īpaši – lauku sētā.

 

PADOMS JEBKUR

Celiņiem jābūt vismaz 70 cm platiem, lai pa tiem var ērti pārvietoties.

 

Tā nedari!

Foto: Inita Šteinberga

Skaistās akmentiņu mozaīkas vairāk piederas siltajām zemēm. Mūsu klimatā mitruma un sala ietekmē akmens tiek izspiests no betona.

Foto: Inita Šteinberga

Masīvā taka uz puķudobi ir veltīgs darbs un sabojāta dārza ainava. Celiņiem dārzā jābūt funkcionāli pamatotiem, un nevajag tos veidot tur, kur bez tiem var iztikt.

 

Foto: Inita Šteinberga

Ieklājot akmens vai mākslīgo plākšņu celiņu, svarīgi, lai segums netraucētu zāles pļaušanai. Ja akmeņi ir augstāk, tas prasīs lielu darbu kopšanā, turklāt pa tādiem nav ērta staigāšana.

Foto: Inita Šteinberga

Saistītie raksti

Svarīgi ievērot proporciju starp dārza zaļo un ar segumu klāto daļu. Ja celiņi ir pārāk plati un akmeņu daudz, tas atstāj nomācošu iespaidu.

Lai pārbaudītu, cik glīts būs celiņu tīkls, to ieteicams uzskicēt dārza plānā. Ja formas labi un harmoniski izskatīsies uz papīra, tādu rezultātu var cerēt arī dabā.

LA.lv
AT
Andris Tiļļa
Praktiski
Nams ar paradīzi, elli, 200 eņģeļiem un kolorītu saimnieku. Ciemos pie mēbeļu restauratora Imanta Lejasmeiera
2 dienas
AS
Anna Skariņa
Praktiski
Brokastīs – auzu pārslu pankūciņas: Klasiskās un liesās. Mmm…
2 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Saskrāpētas brilles? Neticami, bet švīkas iespējams likvidēt!
2 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IE
Ināra Egle
Latvijā
Koalīcija sašķēlusies – Rīga šonedēļ var palikt bez vadības
39 minūtes
LE
LETA/LA.LV
Dabā
Kāds būs laiks februārī? Jaunākā sinoptiķu prognoze
1 stunda
Ieva Ēvalde
Ekonomika
“36. līnija” nepadodas – ver durvis citās telpās
5 stundas
LA
LA.LV
Kultūra
Raidījums: “Piemineklis Latvijas birokrātiskās sistēmas neizdarībai.” Kad beidzot atsāksies būvdarbi JRT?
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Krāpnieks nopērk pārtiku ar… suvenīra banknotēm
10 minūtes