Praktiski
Sadzīve

9 lietas, kuras obligāti jāiztīra, ja kāds no mājiniekiem saķēris vīrusu1

Foto: Freepik

Vai tavā ģimene kāds nesen slimoja vai pašlaik slimo ar gripu vai jebkuru citu vīrusu? Notīri visas šīs lietas, lai riebīgais bacilis neaplipina citus tuviniekus vai nepiedzīvo atkārtotu triumfu.

1. TV pults

Ļoti bieži slimošanas laikā guļot tiek īsināts laiks, skatoties televizoru. Tā kā slimotājs daudz pieskaras tālvadības pultij, turklāt tā ir lieta, ko visai bieži izmanto arī pārējie mājinieki, ieteicams to regulāri dezinficēt jau slimošanas laikā un arī pēc tās.

Gripas vīruss var izdzīvot 24 stundas uz dažādām virsmām. Tālvadības pulti var viegli notīrīt ar spirtotu salveti.

2. Tālrunis

Tāpat kā tālvadības pults, mēs ļoti bieži pieskaramies arī saviem tālruņiem. Lai nezaudētu saikni ar ārpasauli, slimojot bieži pavadām daudz laika, skrullējot pa sociālajiem tīkliem vai sarakstoties ar draugiem, radiem, kolēģiem.

Līdzīgi, kā ar pulti – regulāri noslauki telefonu ar mitru drānu, vai vēl labāk – ar dezinficējošā šķīdumā samitrinātu.

3. Gultas veļa

Gripas vīruss ļoti ilgi neizdzīvo uz mīkstām virsmām, taču, lai novērstu, lai aplipinātu kādu no tuviniekiem, nevajag nemaz tik ilgu laiku.

Jo biežāk nomainīsi gultas veļu, jo mazāks risks saslimt! Turklāt vislabāk veļu mazgāt pēc iespējas augstākā temperatūrā.

4. Segas

Sega ir neatņemams sabiedrotais slimošanas laikā, kad purina drebulis un gribas tikai gulēt. Bet, tāpat kā ar gultas veļu, baciļi, nonākot uz segas, var ātri vien nokļūt pie citiem mājiniekiem.

Ja segas audums to atļauj, vajadzētu to mazgāt pēc iespējas augstākā temperatūrā. Ja tā izgatavota no vilnas vai cita delikāti kopjama materiāla, var aiznest to uz ķīmisko tīrītavu, vai arī ielikt maisā un kārtīgi to aizsiet, lai nepiekļūtu gaiss. Pēc 48 h vīrusam vajadzētu būt pagalam.

5. Mīkstās rotaļlietas

Bērniem tas, iespējams, nepatiks, bet viņu mīkstajām rotaļlietām vajadzētu iet “piču-paču”, ja pienākusi slimošanas reize.

Īpaši tas būtiski, ja mājās ir vairāki bērni, no kuriem slimo tikai viens. Tad ar rotaļlietām ļoti vienkārši nodot baciļus brāļiem un māsām.

6. Zobu suka

Mēs tīrām zobus divas reizes dienā, tāpēc zobu suka noteikti ir milzīgs baktēriju avots. Kad piemeklējusi gripa vai cits nejauks vīruss, tā kļūst vēl bīstamāka.

Slimotāja zobu birsti vienmēr jātur atsevišķa trauciņā no pārējo ģimenes locekļu birstēm. Pēc slimošanas zobu birsti vajadzētu nomainīt vai arī nodezinficēt, iemērcot to mutes skalošanas līdzeklī (tikai šķidrumu pēc procedūras izlej un nekādā gadījumā nelieto).

7. Vannas istaba

Bieži jāmazgā dvieļus, un pēc slimošanas rūpīgi jāiztīra vannas istaba un tualete, jo mitrā vide ir ļoti labvēlīga baciļiem.

Iztukšo miskasti, kurās, iespējams, ir inficētas salvetes, un dezinficē tualeti un dušu. Neaizmirsti arī jaucējkrānus un durvju rokturus.

8. Virtuve

Saistītie raksti

Virtuve vienmēr jātīra regulāri, bet, ja kāds nejauks vīruss sasniedzis tavu māju, jābūt īpaši rūpīgiem. Katru dienu maina virtuves dvieļus. Dezinficē letes, durvis un rokturus. Slimotāja traukus un ēšanas piederumus mazgā īpaši bieži.

9. Rokas

To, ka jāmazgā rokas pēc katras tualetes vizītes, zina visi. Bet, ja mājās kāds slimo, gan pašam sirdzējam, gan citiem mājiniekiem, to jādara vēl biežāk.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Paštaisīta karameļu – šokolādes granola tiem, kam apnikušas sviestmaizes un putra
11 stundas
AS
Anna Skariņa
Praktiski
Ko pilsētnieki var mācīties no lauku ļaudīm
12 stundas
LB
Laura Blumberga
Praktiski
Vai mājdzīvnieki var pārnēsāt Covid-19?
13 stundas

Lasītākie

IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Skolas paliks slēgtas. Kā pagāja pirmā attālināto mācību nedēļa?
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Skolēnus no trūcīgajām ģimenēm nodrošinās ar pusdienām
2 stundas
LA
LA.LV
Veselam
VIDEO. Karantīnā atrodas 17 Ogres slimnīcas darbinieki
28 minūtes
OZ
Olafs Zvejnieks
Ekonomika
“Vai man jāiet uz banku izņemt savi ietaupījumi?” Pirmajā mirklī prātā nāk atbilde, ka ne
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Rīt stāsies spēkā stingrākās sociālās distancēšanās prasības
6 stundas