Praktiski
Mājas

8 lietas, kas jāvēro, strādājot ar leņķa slīpmašīnu0

Foto: Victorp/Shutterstock

Ikdienas darbos saimniecībā bieži vien nepieciešams izmantot leņķa slīpmašīnu. Ne vienmēr šo jaudīgo darbarīku lietojam droši un atbildīgi. Ko nekādā gadījumā nevajadzētu darīt vai gluži pretēji – neaizmirst izdarīt?

 

Jāsargā no putekļiem un smiltīm

Pirms sāk griezt metālu, iesācēji bieži vien slīpmašīnu pieliek griezuma vietai, piespiež un tikai tad ieslēdz ierīci.

Bet motoram ir ļoti grūti uzņemt apgriezienus, un pastāv iespēja, ka lielās slodzes dēļ motora enkura tinumi sabojājas.

Pastāv arī risks, ka salūzīs metāla griešanai domātais disks – cita starpā tas ir trausls! Griezējdisku pietuvina griešanas vietai tikai pēc tam, kad ierīce uzņēmusi apgriezienus.

Nolikt zemē ierīci drīkst tikai pēc pilnīgas tās apstāšanās. Pretējā gadījumā disks paceļ gaisā putekļus, smilšu graudiņus, ko ventilators iesūc ierīces korpusā. Arī šajā gadījumā tiek bojāti ierīces enkura tinumi, ventilatora lāpstiņas. Līdzīgi notiek, ja ieslēdz uz zemes noliktu ierīci un tikai pēc tam to paceļ.

Nevajadzētu leņķa slīpmašīnu un arī citas elektroierīces izmantot lietus laikā ārpus telpām. Mitrums var būt par iemeslu ne tikai ierīces bojājumam, bet arī dzīvībai bīstamai elektrotraumai.

 

Svarīgs diska izmērs un griešanās ātrums

Katrai ierīcei ražotājs paredzējis noteikta diametra griezējdisku izmantošanu. Tas norādīts uz ierīces korpusa, tāpat norādīts ierīces apgriezienu skaits. Savukārt uz griezējdiskiem norādīts ne tikai to izmērs, bet arī maksimālo apgriezienu skaits, pie kādiem tos drīkst lietot. Piemēram, leņķa slīpmašīnai, kurai norādīts maksimālais diska izmērs 125 mm, nav pieļaujama lielāka diametra disku lietošana. Lielāks disks, lielāka slodze, un – motors var sadegt.

Taču tas nav vienīgais risks. Lielāka diametra diskiem paredzēts mazāks griešanās ātrums, piemēram, 230 mm diskam – 6650 apgriezienu minūtē. Uzmontējot to ierīcei, kurai paredzētas mazākas ripas un griešanās ātrums ir 12 000 reižu minūtē, sekas var būt dramatiskas – griežoties ātrāk, disks var sadrupt un pašam vai blakusesošajiem trāpīt abrazīvā materiāla šķembas, kas lido ar ļoti lielu ātrumu. Turklāt nav pieļaujama ierīces izmantošana bez aizsarga.

Nav pieļaujama leņķa slīpmašīnas izmantošana ripzāģa vietā, kaut arī tehniski ierīcei iespējams uzmontēt neliela izmēra zāģa ripas.

Tās nav paredzētas tik lieliem apgriezieniem un var saplīst, radot smagas traumas. Tāpat nav pieļaujama nepiemērota materiāla slīpripu izmantošana – arī tās var saplīst, jo nav paredzētas tik ekstremāliem apstākļiem.

 

Slīpmašīnai jāļauj atpūsties

Saistītie raksti

Intensīvi izmantojot ierīci, reizi sezonā vēlams nomainīt eļļu leņķa slīpmašīnas reduktorā. To viegli izdarīt, noņemot griezējdisku un atskrūvējot četras skrūves. Ar laiku tur sakrājas abrazīvas daļiņas un eļļa zaudē savas īpašības.

Ilgstoši strādājot, ierīce sakarsīs. Jo smagāks darbs, jo tas notiks agrāk. Jūtot, ka ierīces korpuss sācis sasilt, tā jāizslēdz – īpaši, ja iegādāta lētāka budžeta klases ierīce, kas nav paredzēta ilgstošām lielām slodzēm.

 

Nedrīkst aizmirst lietot individuālos aizsardzības līdzekļus. Minimums – cimdi un aizsarg­brilles!

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IK
Ilona Klovāne
Praktiski
Kas tie tādi – ozolzīļu ķirbji? Kā kopjami un lietojami?
2 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Sulīga, saldskāba ābolu-kanēļa plātsmaize ar kraukšķīgām drupačiņām…Bauda!
2 dienas
TS
TERĒZA SVEIKATE
Praktiski
Duļķainas, nedzidras acis dzīvniekam. Kā palīdzēt?
2 dienas

Lasītākie raksti

IP
Ilze Pētersone
Latvijā
“Sievietes manā dzīvē”. Siguldas Opermūzikas svētku dibinātājs Dainis Kalns 1
8 stundas
LE
LETA
Latvijā
“RNP liftu lietā” aizdomas par sadārdzinātiem liftu remontiem un izkrāptiem miljoniem eiro
7 stundas
LE
LETA
Sports
Ķibermanis ar Mikni atņem pasaules čempionāta bronzu vāciešiem
11 stundas
AT
Andris Tiļļa
Latvijā
Kādas bija medības padomju Latvijā 70. un 80. gados?
8 stundas
AL
Anda Līce
Latvijā
Anda Līce: Esam ar reformām nolādēti 4
11 stundas