Praktiski
Dārzs

5 vērtīgi padomi sējas darbiem – praksē pārbaudīti lielajās siltumnīcās0


Ineta Rudzīte
Ineta Rudzīte
Foto: Inita Šteinberga

“Nav viegli izaudzēt labu stādu uz palodzes. Lai rezultāts būtu labāks, arī mazam dārziņam noderēs ieteikumi, kas praksē pārbaudīti lielajās siltumnīcās,” teic stādaudzētavas Celmu pasaule saimniece Ineta Rudzīte Engures novadā.

 

1. Nosaka īsto laiku

Pirms ķeras pie sējas, der prātīgi apdomāt, kad to darīt. Ja sēju sāk pārāk agri (šogad siltā laika dēļ bija grūti nociesties), cerētais rezultāts var nebūt ieguldīto pūļu un naudas vērts.

Agri sētiem augiem lielākais posts ir stīdzēšana – tiem jāgādā speciāls apgaismojums, tie regulāri jāgroza, jāuzmana mitruma daudzums.

Tiem, kam ir neapkurināmās plēves siltumnīcas, ir pēdējais brīdis piparu sējai. Marts ir labs laiks tomātu sēšanai. Lauka tomātus var sēt līdz pat aprīļa vidum. Gurķiem un ķirbjaugiem jāgaida aprīlis. Jo vēlāk pavasarī sēts, jo straujāk un labāk stāds izaugs.

 

2. Izvēlas šķirnes un hibrīdus

Dārzniece savā siltumnīcā audzē gan hibrīdos (apzīmē ar F), gan parasto šķirņu tomātus. Garšas ziņā varbūt vecās šķirnes ir pārākas, taču labāka slimību izturība un raža iegūstama no hibrīdo šķirņu augiem.

Turklāt tie ražo daudz ilgāk. Tāpēc ieteicams sēt gan hibrīdās, gan parastās šķirnes. Nereti tieši no parasto šķirņu tomātiem slimības pāriet uz hibrīdajiem augiem. Hibrīdo šķirņu tomāti bagātīgāk un ilgāk ražo, tāpēc tiem vajag vairāk barības vielu.

 

3. Labi sēt kastītē

Foto: Inita Šteinberga

Par labāko variantu augu sējai dārzniece atzinusi taras kastītes. Apakšā ieklāj žurnālu lapas, lai augsne nebirst cauri. Kad augi izpiķēti, kastītes aizmet un katru gadu ņem jaunas.

Kastītes lielums ir piemērots vieglai cilāšanai, turklāt augsne labāk saglabā mitrumu nekā mazos trauciņos. Praksē novērots – vienā kastē sējot dažādu augu sēklas, tie raibā kompānijā aug labāk.

 

4. Sagatavo labu augsni

Par labākajiem Ineta atzīst dažādus substrātus no Kaigu kūdras purva. Smalko sēkliņu sēšanai izvēlas smalkāko frakciju. Lielām sēklām (gurķi, ķirbji) var uzreiz iegādāties rupjākas frakcijas substrātu, kas paredzēts dēstu audzēšanai (jo rupjāks substrāts, jo auga saknes labāk attīstās, tām ir vairāk skābekļa).

Dārza vai siltumnīcas augsni sēšanai nedrīkst izmantot, jo tajā var būt dažādu slimību ierosinātāji.

 

5. Uzmana mitruma daudzumu

Foto: Inita Šteinberga

Saistītie raksti

Pirms lietošanas substrātu izber no maisa, izirdina un pielej istabas temperatūras ūdeni. Mitruma daudzumu var noteikt, substrātu saņemot saujā un saspiežot, – tam jābūt tik, lai augsne turētos kopā un nejuktu ārā.

Ja mitruma būs par daudz, šādā slapjā un aukstā masā iesētais vai iestādītais augs nejutīsies labi, tas var nopūt. Turklāt glābt neko nevar, jo pārlieta augsne nav strauji dabūjama sausa.

Sagatavoto substrātu kādu laiku atstāj, lai tas piebriest un kļūst vienmērīgi mitrs.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Zādzību skaits no mājām, birojiem un veikaliem pieaugs. Praktiski padomi īpašuma drošībai
12 stundas
LB
Laura Blumberga
Praktiski
Palīgā! Suns dārzā rok bedres. Kā to novērst?
13 stundas
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Dārza darbi šai nedēļai
13 stundas

Lasītākie

IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Skolēni eksāmenus nevar kārtot stikla būrī… Vai notiks centralizētie eksāmeni?
37 minūtes
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
Premjers Kariņš: Ārkārtējo situāciju Latvijā plāno pagarināt par mēnesi 1
4 stundas
LE
LETA/LA.LV
Veselam
Pagājušā diennaktī Covid-19 nav izplatījusies jaunos novados: slimība skārusi 55 pašvaldības
3 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Čehija atvieglos Covid-19 dēļ noteiktos ierobežojumus pirms Lieldienām
19 minūtes
LE
LETA
Veselam
Infektologs Dumpis: Mēs nevaram atļauties riskēt, kā to dara Vācija un Zviedrija
2 stundas