Praktiski
Mājas mīluļi

Zobi mājdzīvniekam kā krelles: saimniekam ir jāseko mīluļa veselībai0

Foto: Fotolia

Veseli zobi ir viens no svarīgākajiem faktoriem mājdzīvnieka labsajūtai. Diemžēl saimnieki ne vienmēr regulāri seko savu mīluļu mutes stāvoklim, tāpēc daudzi dzīvnieciņi iedzīvojas zobakmenī.

Veterinārās klīnikas “Paija Vet” īpašnieks Māris Mežancis skaidro, ka aplikuma un zobakmens rašanās iemesli ir individuāli. Viens dzīvnieks mūžu nodzīvo ar veseliem un baltiem zobiem kā krelles, citam jau gada vecumā izveidojies pamatīgs zobakmens. Veterinārārsts uzskata, ka šīs problēmas iemesls ir atkarīgs no siekalu vielmaiņas procesa, ēdienkartes un pat dzīvnieka ģenētikas, jo ir indivīdi, kas piedzimst ar šādu noslieci.

Ko darīt?

Ja zobakmens ir sacietējis un traumē smaganas, to noņem ķirurģiskā ceļā. Ja dzīvnieka – gan suņa, gan kaķa uzvedība ir adekvāta, to dara mehāniski, nervozākajiem šo manipulāciju veic narkozē, un saimniekiem nevajadzētu pārāk satraukties, jo šī higiēniskā procedūra nav sarežģīta operācija.

Ir iespējama arī zobakmens noņemšana ar ultraskaņu. Iegūst žilbinoši baltus zobus, bet diemžēl rodas arī mikroplaisas, kurām ātri tas atkal pieķeras…

Veterinārārsts Māris Mežancis spriež, ka zobus lielā mērā attīra pat sausā barība, ko dzīvnieki labprāt grauž. Suņiem palīdz arī nelieli kauliņi un citi kārumi. Pieredze liecinot, ka mutes higiēnai lieliski noder speciālais pulveris zobakmens noņemšanai, ko pievieno gan suņa, gan kaķa ēdienam. Tā sastāvā ir dabiskās izejvielas – jūras aļģes, kas mutes dobumā rada nepieciešamo sārmaino vidi.

LA.lv