Praktiski
Dārzs

Kur var nopirkt zilās kurpītes ar violetiem, zili baltiem un baltiem ziediem?0

Kurpītes

“Kur var nopirkt zilās kurpītes ar violetiem, zili baltiem un baltiem ziediem?” 
IRINA Z. MAZSALACAS NOVADĀ

Gan Nacionālajā botāniskajā dārzā, gan dažās citās ziemciešu audzētavās aizvadītā ziema kurpītes nav saudzējusi, augi slikti pārziemoja, tāpēc tuvāko pāris gadu laikā stādus tajās nevarēs iegādāties.

Rāceņu jeb zilās kurpītes kailsakņu stādus par 2,15 eiro šovasar tirgo kokaudzētavā “Ievugravas” (Alūksnes novada Jaunannas pagastā). Pamatsuga ir līdzīga delfīnijām, 80–100 cm augsta. Lapas šķeltas, tumši zaļas, pretēji delfīniju gaiši zaļajām lapām. Stublāji stāvi, to galā plaukst tumši zili vai violeti ziedi diezgan blīvā ziedkopā. Sāk ziedēt jūlija vidū, beigās un turpina līdz septembrim.

Nedaudz šķirnes ‘Bicolor’ stādu ir pārdošanā z/s “Bērziņi” stādaudzētavā (Ventspils novada Popes pagastā). Apmēram 1 metru garajai puķei ziedi ir gaiši zili ar baltiem plankumiem. Vēl stādaudzētavā ir Kārmaikla kurpīte ‘Arendsii’ (tumši zili ziedi ar tumšāku actiņu, augs 1,1–1,3 m garš) un zilā kurpīte ‘Album’ (balti ziedi, augs 1 m garš). Stāds maksā 2,50 eiro.

Saistītie raksti

SIA “Baltie asni” stādaudzētavā (Bauskā, Salātu ielā 30) var iegādāties rāceņu kurpītes ar zilganbaltiem, tumši ziliem un baltiem ziediem. Stādi podiņos maksā 2,70 eiro.

Kurpītes vislabāk jūtas daļēji noēnotā vietā, pietiekami mitrā, trūdvielām bagātā augsnē. Stādāmas jauktajās ziemciešu dobēs, arī gar krūmiem. Vienā vietā var augt 8–10 gadus. Stāda 40–50 cm attālumā. Dobēs labi sader kopā ar rudenī ziedošām anemonēm, astilbēm un gara auguma pulkstenītēm. Ar ceru dalīšanu pavairo agri pavasarī vai vēlu rudenī. Izmanto grieztiem ziediem, bet stublājus ar vēl neatvērtām sēklu pogaļām liek sausziedu kompozīcijās. Augi ir indīgi.

LA.lv