Daiļdārzs, Dārzs

Zilais brīnums neaizmirstules: populārākās šķirnes un audzēšana

Foto - Shutterstock

“Vēlos vairāk uzzināt par neaizmirstulīšu audzēšanu un skaistākajām šķirnēm.” ILZE SALDŪ

Populārākās šķirnes

– Neaizmirstules ir ļoti iecienītas Vācijā, Francijā, Nīderlandē, kur tās daudzpusīgi izmanto kā krāšņumaugus – stāda kopā ar citām puķēm ēnainās vai saulainās vietās, kā arī dažādu ūdensbaseinu krastos. Tāpat kā atraitnītes, arī neaizmirstules ir piemērotas spilgtu sīpolpuķu dobēm, jo zied vienlaikus ar vēlajām tulpēm, narcisēm. Atsevišķas šķirnes audzē podos un uzziedina pirms Lieldienām un Mātes dienas, proti, reizē ar citām tradicionālajām puķēm – prīmulām, Āzijas gundegām un mārpuķītēm. Griezti neaizmirstuļu ziedi saglabājas īsu laiku, – stāsta zemnieku saimniecības “Bites” īpašniece Agita Bite.

Ģintī ir aptuveni 50 sugu. Tie ir viengadīgi, divgadīgi vai daudzgadīgi lakstaugi. Kultūrā izsenis pazīstamas tikai dažas sugas.

Meža neaizmirstule (Myosotis sylvatica) – pamatsuga savvaļā aug Eiropā, Āzijā. Augs ir 15–35 cm augsts. Nelielās ziedkopās sakopotie zilie ziedi priecē no maija līdz augustam. Ir izveidotas daudzas šķirnes, kuras var pavairot ar sēklām, tās, tāpat kā atraitnītes un prīmulas, audzē kā divgadīgus augus.

Vietējie profesionālie puķu audzētāji labi pazīst grezno neaizmirstuļu sēriju ‘Nina’, kas agri zied, veido kompaktu augumu un audzējama podos. Ir šķirnes ar baltiem, rozā, ziliem, indigo ziliem ziediem.

Vācu selekcijas firma “Benary” izveidojusi neaizmirstuļu sēriju ‘Sylva’. Uzziedināšanai piemērotas: ‘Bluesylva’ – 20 cm augsta, vidēji zila ziedu krāsa, ‘Rosylva’ – spēcīgs augums, noturīgi dzinumi, rozā ziedi, ‘Snowsylva’ – kompakts augums, balti ziedi, laba šķirne grieztiem ziediem. Ziedu steidzināšanai siltumnīcās izmanto arī citas šķirnes: ‘Compindi’ – 15 cm augsta, zili ziedi, piemērota arī stādījumiem dobēs, ‘Dunkelblauer Turm’ – 30 cm augsta, tumši zili ziedi, der grieztiem ziediem, ‘Miro’ – 15 cm augsta, zied ļoti agri ar lieliem ziediem.

Pievienot komentāru