Praktiski
Mājas

Zilā krāsa interjerā svaigumam: kā kombinēt ar citām krāsām un dažas viltības0

Foto: Fotolia

Viena no patīkamākajām un atsvaidzinošākajām krāsu paletē ir zilā krāsa. Tā asociējas ar tīrību, spirgtumu un raisa asociācijas ar jūras vai debess zilumu. Tieši tas, kas nepieciešams, lai telpās ieviestu kaut ko no pavasara noskaņas.

Zilais dažādās telpās

Gaišais, debess zilais tonis tiek uzskatīts par universālu dažādu telpu noformējumā. Tā pluss – pat nelielā telpā radīs iespaidu par plašumu un vieglu elpošanu. Priekšnamā vai hallē šī krāsa var likties pārāk nepraktiska, tomēr runa jau nav par toni, bet par pareizi izvēlētiem apdares materiāliem. Savukārt viesistabā vai dzīvojamajā istabā pietiks vien ar atsevišķu mēbeli šajā krāsā, lai telpa iegūtu svaigumu. Siltajos gadalaikos šāds princips darbojas arī atsvaidzinoši, bet gada vēsajos mēnešos zilo labāk komplektēt ar silti dzelteno vai oranžo, lai noskaņā neiezagtos vēsums.

Guļamistabā ieteicams izmantot dažādu nokrāsu zilo toni. Tad vakaros būs krāsa, kas nomierina, bet rītos, kas uzmundrina. Zilais labi iederēsies gan sienu apdarē, gan tekstilā un aksesuāros. Ja izmanto vienas nokrāsas zilo toni, to labāk kombinēt ar balto un pelēko krāsu.

Par zilo krāsu virtuvē un ēdamistabā domas dalās, jo pieņemts uzskatīt, ka zilais tonis nomāc apetīti. Tas vairāk attiecināms uz piesātināti zilo, nevis pasteļtoni. Tas šajās telpās iederēsies komplektācijā ar citiem pasteļu toņiem, radot svaigu un priecīgu atmosfēru. Bet tiem, kas vēlas notievēt, varbūt der paeksperimentēt ar koši zilo… Zilā krāsa ideāli piemērota arī vannasistabai, radot tur spirgtuma un tīrības iespaidu.

Kombinācijā ar citām krāsām

Labi saskan gaiši un tumši zilais. Nereti šādu kombināciju papildina ar balto, dzelteno, pelēko vai brūno krāsu. Savukārt košs efekts iegūstams, komplektējot zilo ar sarkano, oranžo vai zaļo toni. Tikai jāņem vērā, ka akcentiem jābūt nelieliem un nelielā skaitā.

Zilais ar balto rada telpā mierīgu atmosfēru, kas der labai atpūtai. Ideāli šāds krāsu salikums piemērots telpai, kurā ir mazi logi, jo ievieš telpā tai tik pietrūkstošo gaismu un gaisu. Bet tad interjeram nevajag pievienot vēl kādus košus akcentus.

Savienojot jūras zilo ar balto, īpaša uzmanība jāpievērš grīdas apdarei, jo nepareizi izvēlēts tonis izjauks zili baltā salikuma noskaņu. Speciālisti spriež, ka zili baltajam vislabāk piestāvēs medaini zeltains koka tonis vai balti krāsotas grīdas. Nekādā gadījumā nevajag izmantot tumši brūnu, rudu vai sarkanīgu nokrāsu. Tas telpu padarīs smagnēju un neomulīgu.

Zilā salikums ar pelēko derēs tiem, kas vēlas padarīt telpu atturīgu, bet ne pārāk vēsu. Labi derēs darba vai pārrunu telpām.

Rīkojoties neapdomīgi, zilais ar sarkano var sabojāt visu interjeru. Tomēr, ņemot vērā likumsakarības, iespējams izveidot arī ļoti efektīgu noformējumu. Tāpēc svarīgi ievērot dominējošās krāsas un akcenta paņēmienu. Visupirms jārēķinās ar abu krāsu atšķirīgo temperatūru – zilais šķiet auksts, sarkanais – karsts. Ja vēlas telpā saglabāt vēsu noskaņu, valdošā krāsa būs zilā, bet sarkani būs tikai atsevišķi priekšmeti vai aksesuāri. Un otrādi – ja vēlas telpā radīt siltu noskaņu, dominēs sarkanā nokrāsa, bet akcenti būs zili. Turklāt jāievēro, ka ar gaiši zilo komplektē tīro sarkano toni, bet ar tumši zilo var kombinēt arī aveņu, rozā, terakotas un citas nokrāsas.

Saistītie raksti

Zilais un zaļais krāsu paletē atrodas tuvu, arī dabā tās viena otru papildina, tāpēc telpā labi sader viena ar otru. Labs risinājums bērnistabām, guļamistabām. Lai nenokļūdītos nokrāsu izvēlē, ieteicams vienā telpā saskaņot tādas nokrāsas, kas reāli līdzās sastopamas arī dabā.

Silto dzelteno un oranžo toņu akcenti zilā interjerā simbolizē dabas atmodu, saules starus, maigus pavasara motīvus. Viss atkarīgs no izvēlētā toņa intensitātes. Piemērots gandrīz visām telpām. Viegli kombinēt, jo var ņemt jebkuru zilā un dzeltenā nokrāsu – kopā saderēs visas.

LA.lv