Praktiski
Dārzs

Ziemcietes, smilgas, kociņi. Ināras Aires dārza skaistums visos gadalaikos0

Foto: Ināra Aire

Šoziem Salaspils novada Kārļu saimniece Ināra Aire nebeidz priecāties par savu izvēli – saglabāt visus ziemciešu lakstus.

Sarmā un sniegā tie rada brīnišķīgu iespaidu. Turklāt tas izskatās mazliet mežonīgi un oriģināli visos gadalaikos, kas Inārai īpaši svarīgi.

Smilgas rada gaisīgumu

Dārza favorītes ir daždažādas zāļveida ziemcietes. Tā dēvētajām smilgām ir atšķirīgs augums, faktūra. Izcila īpašība, ka tās iederas starp jebkuriem augiem. Arī kā soliteri tās ir skaistas. Smilgas sevišķi ilgi saglabā savu dekorativitāti.

Ziemcietes angļu stilā

Šogad augi dobēs saauguši sevišķi vareni. Laiks bija karsts, vasara gara. Turklāt mitruma tiem netrūka, jo laistāmās sistēmas sūknis darbojās visu diennakti. Dārza augsne ir smilšaina, tāpēc papildu laistīšana bija īpaši svarīga.

Dārzā stādījumi veidoti pēc angļu dārzu dizaina paraugiem. Dobes rūpīgāk kopj pavasarī. Pēdējoreiz tās ravētas jūlija sākumā, jo kuplie stādījumi neielaiž nezāles. Mauriņš gan tiek pļauts cītīgi, šosezon – līdz pat ziemai.

Ir zināms – ja augam atstāj lakstus, tie daudz labāk pārziemo. Dabas dotais mētelītis pasargā gan no pārlieka mitruma, gan sala.

Kad iestāsies stabils pavasaris, visus lakstus nogriezīs un kompostēs. Ar šā dabīgā seguma noraušanu Inārai nav jāsteidzas, jo dobēs nav nevienas pavasara sīpolpuķes – visas apēd ūdensžurkas.

Dārzu norobežo dzīvžogs. Tūjas, īves un hemlokegles ziemā apfrizē stirnas. Tās nebaidās no cilvēkiem un guļ pagalma vidū.

Ināra ir sapratusi, ka cīnīties ar žurkām vai stirnām ir bezjēdzīgi, tāpēc mēģina rast kompromisu.

Šogad stirnu apetīte tiek mazināta ar līdzekli Planskyd (gatavots uz asins bāzes). To izšķaida ūdenī un izsmidzina uz augiem, kurus vēlas pasargāt. Pagaidām šķiet, ka darbojas labi.

Izpūrušie pret frizētajiem

Augu grupējumos mugurkaulu veido skujkoki, koki un krūmi. Fonā mežs. Dārzs veidots tā, lai būtu kā ainavas sastāvdaļa. Šķietami brīvajā augu kompozīcijā sakārtotības efektu rada atsevišķi formēti augi, piemēram, pēc bonsai kociņu līdzības veidota priedīte. Tās siluets uz citu augu fona izceļas gan ziemā, gan vasarā.

Kociņš kā dekors

Mauriņa vidū kā soliteraugs iestādīts ozoliņš – tā vainags tiek regulāri formēts, retināts. Vasarā tas līdzinās zaļam lietussargam, bet ziemā uz sniega skaisti izzīmējas zaru grafika.

Arī citiem kokiem un krūmiem vainagi tiek regulāri veidoti, lai saglabātos tik lieli, cik dārza kompozīcijā paredzēts. Tiem ir kompakti vainagi, skujkokiem daudz skaistu jauno dzinumu.

Koši akcenti zaļumā

Gan savu tērpu izvēlē, gan dārzā Inārai patīk košums. Diezgan vienmuļajā lapu zaļumā vai zaru pelēkumā kā akcents ir košais tējas namiņš.

Šāds izteiksmīgs objekts vienmēr labi izskatās arī fotogrāfijās.

Gaismu un krāsu spēles

Foto: Ināra Aire

Šogad dārzā atstāti pat peoniju laksti. “Lai viss lēnām mainās, lai lidinās vēja norautie hortenziju ziedi,” izlēmusi Ināra Aire. Ziemā saimniece dārzā parasti neiet, bet skaisto ainavu, kas nemitīgi mainās, vēro pa logu.

Ināra uzskata – kad dārznieks pārliekā centībā rudenī visas dobes nokopj plikas, tiek darīts pāri gan augiem, gan pašam, jo pusgadu jāskatās uz garlaicīgu līdzenumu.

Saimniece bažījas, vai tad, kad laksti zem sniega salūzīs un saguls uz zemes, tajos neieviesīsies peles.

Izturīgā verbena

Foto: Ināra Aire
Saistītie raksti

Verbena bonariensis ir izcils augs, ko vērts stādīt ikvienā dārzā. Tās lieliski tur augumu un neizgāžas, var pat pastutēt citus augus. Šīm verbenām ir zaļganpelēcīgs lapojums un skaisti zilas ziedu podziņas garos kātos, kas vējā šūpojas. Verbenas pavairojas arī ar pašizsēju (uzzied vasaras beigās).

Tās var stādīt blīvos puķu stādījumos, jo aizņem maz vietas, nenoēno citus augus. Lieliski pacieš sausumu. Zied līdz salam. Stādi reizēm ir deficīts, tādēļ drošāk sēt pašam (sēj pēc iespējas agrāk).

LA.lv
LA
LA.LV
Praktiski
Pieci būtiski soļi sava pirmā īpašuma iegādē
1 diena
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Bietes zupām un salātiem. Garšīgas receptes ziemas krājumiem
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Zemesvēžu nāves gulta: kā izlikt lamatas dārza kaitēklim? 1
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

ZE
Zane Eniņa
Latvijā
Pipara burgeri labdarībai. Roju Puķi piesaka “Latvijas lepnumam” 2
5 stundas
LE
LETA
Latvijā
“Dienas Biznesam” par slēptu politisko reklāmu draud 100 000 eiro sods
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Kāda filma stundā matemātikas skolotājam Rīgā maksā darbu 1
2 stundas
LE
LETA
Sports
Bukša uzaicināta piedalīties pasaules čempionātā vieglatlētikā
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Uz Arktiku pētīt klimatu dodas “vēsturē lielākā polārā ekspedīcija”
1 stunda