Praktiski
Dārzs

Ziedkāposti ar melniem punktiņiem: kas tā par kaiti, un kā to ierobežot0

Foto – Shutterstock

Uz kāpostu lapām veidojas tumši brūni, sīki plankumiņi. Vēlāk slimība skar arī dziļākus audus. Kas tā par kaiti, un kā to ierobežot? ZANE BALDONĒ

Tā varētu būt krustziežu sausplankumainība (Alternaria brassicae), lai gan diezgan līdzīgas pazīmes ir arī tad, ja trūkst bora.

Slimības attīstībai labvēlīgs ir silts, mitrs, vējains laiks, slapjums uz auga lapām un galviņas. Sākumā uz lapām parādās tumši brūni, norobežoti plankumi, kam audzētāji bieži vien nepievērš uzmanību. Vēlāk arī uz galviņas veidojas sīki, melni vai brūni punktiņi (tumši pelēka irdena apsarme ar sēnei raksturīgām daudzšūnu konīdijām). Punktiņus var viegli nokasīt ar nagu vai nazi, taču vēlāk brūnē arvien dziļāki audu slāņi. Tad ziedkāpostu galviņas vajag ātri novākt un izlietot uzturā, pirms vēl nav pilnībā sabojājušās. Audzējot rudens ražai, zemnieki ziedkāpostus vāc līdz oktobra vidum vai beigām.

Kad sāk veidoties ziedkāpostu galviņas, augus profilaktiski apsmidzina ar fungicīdiem Amistar 250 vai Attila 250. Latvijā šie otrās reģistrācijas klases preparāti ir reģistrēti lietošanai galviņkāpostu un ziedkāpostu laukos.

LA.lv