Praktiski
Dārzs

Zemes bites, lapsenes… Kā pasargāties, ja to midzenis ir dārzā1

Foto – Solvita Rūsiņa

“Kā pasargāties no trakajām zemes bitēm? Gribētu par tām uzzināt vairāk, piemēram, kā laikus pamanīt midzeni, lai pļaujot nav pašai jāmūk prom.
” ZANDA Salas pagastā

Par zemes bitēm parasti dēvē kamenes. Izdzirdot zemo zumēšanu, nav jābīstas. Kamenes ir miermīlīgi kukaiņi un dzeļ tikai tad, ja posta to ligzdu. Pļaujot zāli, to nevar izdarīt, jo ligzdas ir diezgan dziļi zemē.

Latvijas Dabas muzeja entomologs Jānis Dreimanis domā, ka tās, visticamāk, ir augsnē dzīvojošās plēsoņas – parastās lapsenes vai Vācijas lapsenes. Abas sugas ir agresīvas, tās uzbrūk, aizsargājot savu teritoriju, proti, ja cilvēks pienācis pārāk tuvu ligzdas (pūžņa) vietai. Mājvietai lapsenes izvēlas neapdzīvotas peļu alas, kurmju rakumus, patumšas telpas, kas netiek aktīvi izmantotas (piemēram, mājas bēniņus). Ligzdā parasti ir viena neliela ieeja, lai lapsenes varētu brīvi ielidot.

Lapseņu pūznis pastāv vienu sezonu. Rudenī vecā māte, ligzdas veidotāja, darba lapsenes un tēviņi iet bojā. Ziemo jaunās apaugļotās mātītes. Tās slēpjas dažādās vietās, kur ir konstanta temperatūra visu ziemas periodu. Pavasarī (aprīlī, maijā) lapsenes izlido, sameklē midzenim piemērotu vietu un sāk visu no gala. Veco ligzdas vietu dzēlējkukaiņi olu dēšanai parasti neizmanto, bet būvē jaunu netālu no iepriekšējās vietas.

Pavasarī jaunā ligzdas veidotāja – karaliene – strādā viena pati, iekārto un aizsargā pūzni, rūpējas par pirmo paaudzi. Ja izdodas atrast midzeni, var noķert mātīti un aizvest to labi tālu prom. Lapsenes nevajadzētu iznīcināt, jo tās ir derīgi kukaiņi – apputeksnē dārza augus un izķer kaitēkļus.

Saistītie raksti

Kamēr vēl nav attīstījusies pirmā paaudze, lapseņu briesmas nedraud. Savukārt vasaras beigās, pieaugot pūžņa izmēram un lapseņu saimei (ligzdā var būt vismaz trīstūkstoš īpatņu), lidones savu midzeņu tuvumā kļūst daudz agresīvākas un var uzbrukt bariem. Ja iedzeļ viena, tūlīt nāk palīgā pārējās, un tas var būt cilvēkam bīstami.

Gan lapsenes, gan kamenes un bites vientuļnieces ir ļoti jutīgas pret dažādiem aromātiem, tām nepatīk trokšņi, sevišķi benzīna motora pļaujmašīnas dūkoņa. Ja ar šo tehniku pļaujas laikā kukaiņi tiek tramdīti, tie var kļūt agresīvi un uzklupt cilvēkam. Ja lidones savu ligzdu izveidojušas vietā, kur ikdienā nav jāstaigā, labāk tās likt mierā, jo to darbošanās dārzā ir nepieciešama. Turpretī, ja regulāri draud sadzelšana, ligzda jālikvidē saviem spēkiem vai jāizsauc glābšanas dienests.

LA.lv