Praktiski
Dārzs

Zemeņogas jau sējas gadā: kā tādas aprūpēt?0

Foto – Valdis Semjonovs

Kad jāsēj Giant Strawberry sēklas? DAINA AIZPUTES NOVADĀ

 

Latvijas Valsts augļkopības institūta vadošā pētniece Sarmīte Strautiņa stāsta, ka ar sēklām pavairo remontantās zemenes un mēnešzemenes. Svaigas sēklas var sēt tūlīt pēc ievākšanas, bet sausas sēklas iepriekš vajag sajaukt ar mitrām smiltīm attiecībā 1 : 3 un 1,5–2 mēnešus stratificēt, novietojot ledusskapja apakšējā plauktā. Palaikam sēklas apskata un, ja vajag, smiltis samitrina.

Stratificētās sēklas izsēj (parasti martā) kastītēs vai podos, vieglā, auglīgā, no nezāļu sēklām tīrā augsnē. Sēj uz nolīdzinātas un noblietētas augsnes virsmas. Sēkliņas neapber ar augsnes slānīti, bet iespiež substrātā ar dēlīti vai lineālu. Tad sējumus pārklāj ar stiklu vai plēvi un noliek istabas temperatūrā (gaisma nav nepieciešama). Reizi dienā noņem segumu un vēdina, jo nepieciešams apžāvēt augsnes virskārtu. To gan nedrīkst iekaltēt vai laistīt ar strūklu, jo var izskalot sēkliņas. Tiklīdz parādās pirmie dīgsti, plēvi vai stiklu noņem un trauku novieto labi apgaismotā vietā (siltumnīcā vai uz palodzes saules pusē). Kad izaug divas īstās lapas, augus var izpiķēt retāk. Maija beigās stādus pakāpeniski pieradina pie lauka apstākļiem, iznesot ārā. Kad vairs nedraud lielās pavasara salnas, izstāda pastāvīgā vietā 40 x 40 cm attālumā.

Līdz ogām nav ilgi jāgaida – mēnešzemenes sāk ražot jau sēšanas vai nākamajā gadā. Augus rūpīgi kopj un mēslo, jo, nepārtraukti ražojot, tie patērē daudz barības vielu. Vienā vietā ieteicams audzēt ne ilgāk par diviem gadiem.

Saistītie raksti
LA.lv