Praktiski
Dārzs

Zemenes uz plēves mulčas: ko audzēt rindstarpās0

Foto-Fotolia

Audzējot dārzā zemenes uz plēves mulčas, rindstarpās var audzēt balto āboliņu (sarkano āboliņu labāk nesēt, jo tas ir pārāk liels un, regulāri pļaujot, neziedēs, kalpos tikai kā zaļmēslojums rindstarpām). Āboliņš regulāri jāpļauj (izmantojot zemenēm plēves mulču, baltais āboliņš jāpļauj ik pēc divām nedēļām, ja sauss gads, tad retāk), lai veidotos blīvs, zems un ziedošs zelmenis. Nevajadzētu atļaut āboliņam izaugt augstāk par 15–20 cm, citādi tas var palielināt slimību izplatību. Pārvietojoties pa šādu zālāju, tiks novērsta dubļu veidošanās, kā arī tiks piesaistītas bites, jo pa ceļam, lidojot uz āboliņu, tās apciemos arī zemeņu ziedus (apputeksnētājkukaiņi nelabprāt lido uz zemenēm, bet to vietā izvēlas ar nektāru bagātākus augus).

Audzējot zemenes bez plēves mulčas, rindstarpās labāk audzēt sarkano vai bastarda ­āboliņu, jo atšķirībā no baltā āboliņa, kas var nomākt zemenes, uzaugot tām virsū, šie āboliņi nemaina augšanas vietu – neizplešas. Bet arī šādā stādījumā jāpieskata, lai āboliņš nepārsniegtu 15 cm augstumu, jo tad tas veicinās zemeņu lapu brūnplankumainības izplatīšanos.

Audzējot zemenes bez mulčas seguma, sarkano āboliņu un bastarda āboliņu pļauj atkarībā no ataugšanas ātruma. Pirmais pļāvums veicams, kad augi sasniedz 15 cm augstumu, turpmāk ik pēc divām nedēļām. Sausākā gadā tauriņzieži 15 cm augstumu var sasniegt ilgākā laikā.

Audzējot zemenes bez mulčas, āboliņu vēlams iestrādāt augsnē vienu gadu pirms pēdējā zemeņu audzēšanas gada – ja zemenes vienuviet audzē trīs gadus, otrā gada augustā āboliņš jāiefrēzē augsnē.

LA.lv