Interjers, Mājas

Zelts katrā mājā. Rotājumus ar zelta foliju var veidot arī pats!

Foto - Fotolia

Pasaules populārākais dārgmetāls ir zelts, kura ķīmiskais zelta simbols AU (Aurum), latīniski nozīmējot “mirdzošā rīta ausma”. Zeltu lieto ne tikai dārglietu izgatavošanai un zobu apvilkšanai. Tas ir izsenis iecienīts arī interjeru rotāšanai.

Masīva zelta priekšmeti ir reti. Lielākā daļā tie ir vai nu izgatavoti no ļoti plāna zelta skārda, vai dažādos veidos apzeltīti. Zeltīšana ir sena māksla, kuru izmantoja jau senās Ēģiptes laikā.

Maiju pilīs un tempļos sienas bija klātas ar zelta plāksnēm. Zeltam, bez tā īpašā mirdzuma ir arī apbrīnojamais plastiskums, jo viena grama iespējams izkalt vienu kvadrātmetru lielu zelta loksni.

Mūsdienās uz interjera priekšmetiem un arhitektūras detaļām zeltu klāj ar zelta lapiņām, kuru biezums ir 0.0001 – 0,000125 mm. Lapiņu zeltam vēlams būt pēc iespējas plastiskākam un maksimāli noturīgam pret absūbēšanu, tāpēc zeltīšanai parasti izmanto 20 K līdz 24 K zeltu. Zelta raudzi jeb provi nosaka tas, cik daudz piemaisījuma ir dārgmetāla sakausējumā. Piemēram, ja zelta prove ir 585, tas nozīmē, ka 1000 gramos zelta sakausējuma ir 585 g zelta un 415 g citu metālu. Jo vairāk ir piemaisījuma, jo zemāka prove.  Zelta proves: 24 K = 999 prove, 22 K = 916 prove, 18 K = 750 prove, 16 K = 625 prove; 14 K = 585 prove; 10 K = 417 prove; 9 K = 375 prove. Visbiežāk rotaslietu izgatavošanā izmanto zeltu, kura prove ir 585, jeb 14 karāti.

Galvaniskā zeltīšana
Visaugstākās klases zelta pārklājumu, līdzvērtīgu masīva zelta virsmai, iegūst galvanizējot. Šī alķīmijai radniecīgā procesa laikā, priekšmets tiek iegremdēts vannā ar speciālu šķidrumā un ar elektrolīzes palīdzību pārklāts ar zelta kārtu. Galvanizācija ir visnopietnākais zeltīšanas process un tādā veidā apstrādā īpaši vērtīgas lietas, kā rotaslietas, balvas un antikvāra priekšmetus.

Reizēm, piemēram, sudraba glāzei tiek nozeltīta iekšpuse.  Process sākas priekšmetu sakārtojot, – virsmu attīrot no netīrumiem, izlīdzinot negludumus, likvidējot švīkas un, nepieciešamības gadījumā, nopulējot. Ja nepieciešams apzeltīt tikai daļu no priekšmeta, var izmantot aizsargkrāsu.

Zeltīšana notiek ar tīru 24 karātu zeltu, prove 999. Procesu pagarinot vai atkārtojot zelta kārtas biezumu uz priekšmeta var regulēt, to veidot plānāku vai biezāku, tomēr man nav bijusi vajadzība taisīt zelta kārtu biezāku par 6 mikroniem. Cena atkarīga no ieguldītā darba, piemēram smalku auskaru pāra apzeltīšana var izmaksāt ap EUR 10. Sudrabošana būs nedaudz lētāka.” stāsta Juris Meistars “MM Solutions” valdes priekšsēdētājs.

Zelta folijas uzklāšana
Viena no zeltīšanas metodēm ir zeltīšana uz eļļas izmantojot zelta foliju. Tā piemērota izstrādājumiem, kas pakļauti atmosfēras iedarbībai, piemēram, jumta kupoliem un skulptūrām. Zelts piedod eleganci arī interjera elementiem un mēbelēm. Zeltīšana eļļas tehnikā var tikt izmantota dažādiem materiāliem – ģipsim, metālam, kokam, stiklam, porcelānam u.c. Zeltīšanā īpaša uzmanība ir jāvelta pirmapstrādei pirms zeltīšanas. Īpaši dārga un dekoratīva ir zeltīšana uz polimenta. Šis zeltīšanas veids tiek izmantots restaurācijai, interjeru elementiem, mēbeļu un citu mākslas priekšmetu apzeltīšanai. Polimenta zeltīšanas atšķirīgā īpatnība ir speciāla sastāva grunts izmantošana, kuras viens no komponentiem ir tumšsarkans sīkgraudains māls. Pēc lapiņu uzklāšanas zeltu pulē ar speciālu instrumentu no ahāta.

“Zeltīšanas gala cena ir atkarīga no darba, kas ieguldīts priekšmeta virsmas sakārtošanā un no virsmas reljefa sarežģītības. Ja viena 6×6 cm liela kvalitatīva zelta folijas lapiņa maksā ap EUR 5, tad kopējās gala izmaksas šo summu var pārsniegt vairākas reizes.” stāsta Juris Kraulis, SIA “Mēbeļu restaurators” vadītājs.

Dari pats
Rokdarbniekiem un māksliniekiem domātajos veikalos var sameklēt pilnu zeltīšanai mājas apstākļos nepieciešamo tehnisko līdzekļu komplektu. Priekšmeta virsmu sagatavo un pēc tam gruntē. Plānā kārtā ar saru otiņu uzklāj speciālo līmi Missione (cena EUR 7, 26). Hobija klases līmei zeltījuma foliju jāklāj virsū, kad mazliet apžūst. Niknākai līmei var pagaidīt stundu vai divas.

Katrā ziņā jāseko instrukcijai. Zelta (tāpat sudraba un vara) foliju pārdod grāmatiņās. Vienā grāmatiņā ir 25 gab. 14 x 14 cm lielas loksnes. Cena EUR 5.20. Smalkāks zelts maksās 2 reizes dārgāk, ar liesmas efektu gandrīz 3 reizes dārgāk. Kad līme uzklāta, noplēš vajadzīgo folija gabalu, ar sintētisku vēdekļa veida otu novieto uz līmes un piegludina. Gatavo virsmu noklāj ar speciālu lakas Vernica Tettiva (EUR 7,49) kārtu vai uzklāj PEBEO Patinating Wax zeltījuma vasku (EUR 8,20) un pēc divām stundām pulē ar sausu drāniņu. Vēl virsmas dekoratīvai noklāšanai var izmantot arī sajauktas (zelts, sudrabs, varš) pārslas.  Sarežģītās vietās noder zeltījuma pasta Antik Metal Gold (cena  EUR 5.20).

Salīdzinoši vienkārši ar zelta foliju un līmi ir veidot rakstus. Piemēram, ar līmi uzklāj ornamenta zīmi un pielīmē foliju. Tad viegli noņem nepielīmēto foliju un paliek zelta ornaments,” iedrošina Agrita Korobkova, mākslas preču veikala “ArtDizain” vadītāja.

tabula

Pievienot komentāru