Gadskārtu svētki, Svētki

Ticējumi un rituāli: Kas jādara Zaļajā ceturtdienā?

Foto Fotolia

Latīniski dēvēta par Dies Cenae Domini – tiek atzīmēta ceturtdienā pirms Lieldienām kā piektā Klusās nedēļas diena, kurai seko Lielā piektdiena. Šajā dienā esot noticis pēdējais vakarēdiens, kad Kristus baudījis maltīti ar apustuļiem pirms savas krustā sišanas.

Zaļajai ceturtdienai tiek piedēvēti vairāki tautas ticējumi, kas katrā Latvijas novadā var atšķirties. Spilgtākie no tiem:


Tīrīšana – auglībai un ne tikai

– Zaļās ceturtdienas rītā jācenšas iztīrīt visus mājas kaktus, lai vasarā nav jākaujas ar mušām un odiem.
– No rīta jāapstaigā dārzs, ar slotu apslaukot ābeles un ķiršus, mēžot visus gružus uz bišu stropu pusi, lai netrūktu medus un bites labi strādātu.
– Jāslauka sētas vidus, lai augtu kupls mauriņš.
– Jāberž trauki balti, tad tie tādi būs visu gadu arī bez Fairy! Tas pats sakāms par grīdu.
– Daži tomēr neiesaka slaucīt istabu tieši šajā dienā, bet drīzāk iepriekšējā vakarā, visus mēslus savlaicīgi aiznesto līdz upei, kur tos iemet straujā ūdenī un prom.
– Īpašs padoms tiem, kam mājās bieži ienāk raganas: izslaucītos istabas putekļus un gružus ieteicams aiznest līdz tuvējam krustceļam.
– Ja mājā bieži svīst logi (bez apkures vai smagu izgarojumu vainas), tad noteikti noberziet logus Zaļajā ceturtdienā pirms saules lēkta!
– Tīra istabas pirms saules lēkta, lai iegūtu skanīgu un skaļu balsi. Turklāt savāktos gružus nometa tuvākajā uzkalniņā un skaļi iekliedzas.

 

Uzlabot attiecības ar dzīvām radībām

– Bites šajā dienā var motivēt, ieliekot stropā dievkociņa zaru.
– Lopu muguras jāapmasē ar ledu vai sniegu, ja tāds vēl saglabājies, jo tad vasarā šiem nekodīšot kukaiņi.
– Saimniecei šajā dienā jāsameklē pamodušās skudras un jāsalasa jauno zālīti, to visu jāsamaisa un jādod lopiem dzērienā.
– Sniegu savāc lielā katlā, iesprauž katlam vidū mietu un kausē. Šo ūdeni dod dzert lopiem, lai veseli.
– Jākuļ svaigo sviestu pirms Zaļās ceturtdienas saules lēkta, lai var brokastis ar to noturēt. Tad govis aug veselas un pienīgas.
– Blusas var apkarot, Zaļajā ceturtdienā no paša rīta apkaisot istabas ar sniegu.
– Aizliegts šajā dienā traucēt kraukļu mieru, citādi tie sāks zagt dārglietas.
– Lai visu gadu veiktos medībās, medniekiem šajā dienā pirms saules lēkta jāšauj gaisā.
– Ja grib redzēt tādu vietu, kur mežā būs vienmēr čūskas, tad jānocērt šajā dienā koks un jāatstāj tupat mežā.


Panākt veiksmi mīlestībā

– Šajā dienā meitām noteikti jāiebauda medus karote, jo tad puiši esot kā bites uz medu. Dažreiz šo ticējumu pilda citādāk – nosmērē ar medu kļavas lapu un nolaiza nost, bet uzkož ar dzērvenēm. Veiksme mīlestībā un veselībā – garantēti.
– Zaļās ceturtdienas rītā jākāpj uz kalna un jākliedz; no kuras puses atskanēs, no turienes nāks precinieki. Tāpat var, mēžot istabu no rīta, nest ārā mēslus un klausīties, kur šajā brīdī gaiļi dziedās.
– Šajā dienā meitas iet uz malkas šķūni ķert pagales. Ja noķer gludu pagali, tad būs viegla dzīve; ja zarainu – nebūs viegli.
– Meitas iet Zaļā ceturtdienā uz upi mazgāties; tā, kura pirmā aizskrien līdz upei, pirmā arī tiek pie kāzām.

Pievienot komentāru