Praktiski
Dārzs

Zaļā augu kompānija telpās: kur un kā tos pareizi izvietot0

Foto: Fotolia

Pavasarī pat visrūdītākais pilsētnieks nespēj atturēties un ienes savā mājoklī kaut nedaudz no tikko plaukstošā zaļuma. Kur un kā labāk izvietot augus, lai tie ne tikai labi justos, bet kļūtu arī par pavasarīgu interjera akcentu?

Ja zaļo noskaņu gribas saglabāt pēc iespējas ilgāk, der izplānot, kādus stādus, puķes vai istabaugus pirkt, un uzzināt iespējami vairāk par izvēlēto augu īpašībām un augšanas prasībām. Ne visi jutīsies labi uz palodzes tiešos saules staros, kas pavasarī var pat nodarīt pāri, apdedzinot lapas. Tiem, kas ir draugos ar dabu, nepietiks ar pāris puķu podiem vai vienu augu kasti uz palodzes. Turklāt palodze nepavisam nav vienīgā piemērotā vieta, kur novietot zaļos draugus. Tos iespējams izmantot daudz radošāk un dekoratīvāk – iekārt griestos, loga ailā, grupēt pa vairākiem kopā, izmantojot arī netradicionālus dekoratīvus ietvarus.

Dzīvojamajā istabā, kurā lielākoties apvienotas vairākas funkcionālās zonas, jāņem vērā biežākie pārvietošanās ceļi – to tuvumā augus labāk neizvietot. Šajā telpā lietderīgāki būs soliteri – atsevišķi lieli augi dekoratīvos kašpo vai vairāku augu apvienojums uz vienota paliktņa, kas telpā veido it kā zaļu saliņu. Arī viens kupls, nokarens augs, kas iekārts pie griestiem stiprināmā, atsevišķā tureklī, var būt krāšņs akcents dzīvojamajai telpai; vairāki šādi iekārti augi jau veidos dabisku zaļu sienu, kas var kalpot par sadalītājelementu telpā. Par interesantu telpas sadalītāju var izmantot arī uz augu paliktņa vai dekoratīvā kastē ievietotus vairākus augus.

Guļamistabās un bērnistabās neiesaka izvietot daudz istabas augu, jo te tiek pavadītas arī nakts stundas, kad augi izdala ogļskābo gāzi. Vislabāk iederēsies kāds viens, veselībai labvēlīgs augs.

Ne vienmēr katram augam nepieciešams savs dekoratīvais pods – augus ar līdzīgām prasībām iespējams grupēt, atsevišķos podiņus ievietojot pietiekami lielā un atbilstošā dekoratīvā kašpo, grozā, kastē u. tml. Sezonas jaunums – nelielu augu vai kompozīciju izvietošana ēdamtraukos: tasītēs, terīnēs.

Savukārt virtuvē valda citi principi – te valdošajā darbīgajā un saimnieciskajā atmosfērā augi lielākoties netiek grupēti, lai mākslīgi izveidotu skaistu kompozīciju, – tie paši atrod iederīgāko vietu. Bieži tieši virtuvē novietotajiem augiem var piemeklēt neparastus, netradicionālus traukus – spainīšus, katlus, bļodiņas, kastes, krūkas, grozus utt., kas labi iederas virtuves interjerā. Šajā telpā visbiežāk mājo neliela auguma košu puķu stādi un garšaugi, kas izvietoti uz palodzes, virtuves darba virsmas vai ēdamgalda vienā malā. Neierastāks risinājums – pie sienas karināmi vertikāli polietilēna kabatplaukti, kuru atsevišķajās kabatās nelielus augus vai stādus ievieto kā podā ar visu augsnes substrātu. Plaukta materiāls un kabatas ir pietiekami izturīgas, lai augus turpat arī laistītu. Nereti pilsētnieka virtuvē vietu atrod arī neliela galda siltumnīciņa pavasara stādiem, kas vēlāk pārcelsies uz balkonu vai lodžiju.

Guļamistabās un bērnistabās neiesaka izvietot daudz istabas augu, jo te tiek pavadītas arī nakts stundas, kad augi izdala ogļskābo gāzi. Vislabāk iederēsies kāds viens, veselībai labvēlīgs augs.
Ja vannas istabā ir logs, tad tā ir ideāla vieta mitrumu mīlošiem augiem. Tā kā šīs telpas izmēri visbiežāk ir ierobežoti, praktiskākie būs griestos iekarināti puķu podi vai sienas kabatplaukti, kas aizņem mazāk vietas. Ja augu paredzēts ievietot dekoratīvā podā, svarīgi piemeklēt atbilstoša izmēra trauku – cik plats un augsts ir pods, kurā augu stādīs. Ja augs ir ilggadīgs, labāk iegādāties dekoratīvo trauku ar rezervi, lai katru gadu nav jāpērk jauns.

Ja podu paredzēts novietot uz palodzes, laikus jāizmēra palodzes platums – nereti gadās, ka dekoratīvais pods izrādās pārāk liels, lai tur stabili novietotu. Ja augus paredzēts iekārt griestos vai logu ailā, jāņem vērā, ka augs ar laiku kļūs lielāks un smagāks. Tāpēc svarīgi izvēlēties drošu stiprinājumu un pietiekami daudz brīvas telpas visapkārt.

Ja vairākus augus plānots grupēt un ievietot vienā kastē uz palodzes, pirms kastes iegādes ieteicams izmērīt palodzes platumu un garumu, lai kaste perfekti atbilstu tās izmēriem.

LA.lv