Praktiski
Manas tiesības

Vīra mantas ir apķīlātas, sieva dusmās draud tās izmest. Kādas sekas var būt šādai rīcībai? 0

Foto-vchal/ Shutterstock

Tiesu izpildītājs apķīlāja man piederošas mantas, kas atradās sievas dzīvoklī. Vai viņa drīkst šīs mantas izmest vai pārvietot uz citu vietu, jo mēs šovasar gatavojamies šķirties un viņa draud tās vispār izmest? Kādas var būt sekas tādai rīcībai? ANDRIS JŪRMALĀ

Tiesu izpildītājs šādā gadījumā var iecelt mantas glabātāju, lai nodrošinātu apķīlātās mantas apsardzību. Parasti apķīlāto mantu nodod glabāšanā parādniekam vai parādnieka ģimenes loceklim, ja vien nepastāv apstākļi, kas rada pamatotas šaubas par glabātāja spēju nodrošināt savu pienākumu izpildi vai to, ka apsardzības laikā glabāšanā nodotā manta varētu tikt izšķērdēta, atsavināta (pārdota, dāvināta u.tml.), slēpta, apmainīta vai kā citādi būtiski samazināta tās vērtība. Aprakstīto parādnieka mantu tiesu izpildītājs nodod glabāšanā personai pret parakstu.

Mantas glabātājs var mainīt apķīlāto lietu glabāšanas vietu, bet pirms tam to saskaņo ar tiesu izpildītāju. Turklāt glabātājam pēc tiesu izpildītāja pieprasījuma jāuzrāda viņam glabāšanā nodotā manta un, ja nepieciešams, jānogādā tā tiesu izpildītāja noteiktajā vietā.

Ja glabātājs kaut kādu iemeslu dēļ vairs nepilda savus pienākumus un nenodrošina lietu pienācīgu glabāšanu, tiesu izpildītājs var lemt par mantas glabātāja nomaiņu. Tad glabātājam noteiktā laikā un vietā jānodod manta rīkojumā norādītajai personai. Par to tiesu izpildītājs raksta aktu. Tātad šajā gadījumā iesakām par sievas nodomu brīdināt tiesu izpildītāju, lai izvairītos no mantas pazušanas.

!!! Ja glabātājs mantu nenodod vai nav nodrošinājis pienācīgu tās glabāšanu, tiesu izpildītājs tāpat raksta par to aktu un nosūta prokuroram, lai lemtu par personas atbildību.

Krimināllikuma 189. pantā ir paredzēts sods par mantas neapzinīgu un nevērīgu apsardzību. Par neapzinīgu savu pienākumu veikšanu, ja tas bijis iemesls šīs mantas nolaupīšanai, bojāejai vai bojāšanai lielā apmērā, soda ar īslaicīgu brīvības atņemšanu vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu.

KONSULTĒJUSI JURISTE KRISTĪNE KRĒSLIŅA

LA.lv
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Pašas gatavotas pretcelulīta ziepes ar kafiju, olīveļļu un jūras sāli
23 stundas
IK
Ilona Klovāne
Praktiski
Hurma no sēklas… Izdosies?
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Rudenī uzzied ceriņi un kastaņas. Kas ar augiem notiks pavasarī?
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LA
LA.lv
Kultūra
FOTO: Latvijas simtgades stāsts izskan fantastiskā deju lielizrādē “Abas Malas”
4 stundas
LE
LETA
Dabā
Laika prognoze: kādi laikapstākļi sagaida valsts svētkos, un vai būs labi redzams salūts?
5 stundas
LA
LA.lv
Kultūra
VIDEO. Roze Stiebra: Nevajag Latviju saķemmēt, vienkārši jādzīvo
4 stundas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Neķeries pie darba saīgušu prātu. 104 gadus vecās Lidijas Katrīnas Sīmanes atziņas
2 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Sports
Mūsu zeme – Latvija! Mūsu sporta izcilību vēlējumi valsts 100. dzimšanas dienā
4 stundas