Adīšana un tamborēšana, Rokdarbi

Vilnas zeķes no veca džempera. Vai tiešām būs izturīgas?

zekes_3133

“Žurnālā esot bijis rakstīts, kā no diviem adījuma gabaliņiem var sašūt zeķi (piemēram, no veca, novalkāta džempera piedurknes lai iznāk papēdis, bet stulms – no diviem gabaliem). Izmēģinājāmies – nesanāk… Varbūt kāds speciālists varētu izstāstīt, kā to izdarīt!”
 Vera Murāne Kandavas novadā

Pieredzējusī rokdarbniece Daiga Sotaka uzskata, ka mēģināt jau var, bet diezin vai rezultāts būs ieguldīto pūļu vērts.

– Ja kāda lieta savu laiku ir nokalpojusi, aplam cerēt, ka pielabota tā līdzināsies jaunai un būs izmantojama ilgstoši. Vizuāli šīs pārvērtības var izdoties, taču funkcionāli – ne. Vēl jāņem vērā, no kāda materiāla ir darināts džemperis. Ja no vilnas, tad sašūtās zeķes kalpos īsāku brīdi nekā no akrila sadiegtās. Taču no sintētiskā materiāla uzmeistarotās svīdīs pēdas, līdz ar to – vairāk sals. Tāpat valkātājam var traucēt vīles, kas veidosies, sadiedzot džempera fragmentus. Zeķe nav cimds, tāpēc šādas lietas nav vēlamas. Prātīgāk būtu veco džemperi izārdīt un tad no iegūtās dzijas adīt zeķi, – skaidro adītāja. – Ja tomēr gribas meistarot zeķes no veca džempera, es ieteiktu izmantot piedurknes. Piedurkņu valnītis varētu turpināt pildīt savu funkciju, bet papēdi, pēdas daļu un purngalu vajadzētu pieadīt, valdziņus uzņemot uz četrām adatām, kā jau tas pierasts. Tomēr racionālāks risinājums būtu restaurēt adītās vilnas zeķes, kurām izdilis papēdis un purngals. Proti, rūpīgi “pa valdziņu līniju” nogriezt papēdi un purngalu, uzņemt valdziņus un pieadīt jaunu papēdi un purngalu. Lai tie būtu izturīgāki, aitu vilnas dzijai vērts pievienot kokvilnas vai lina diegu. Vilna tik un tā izdils, bet uzreiz neveidosies caurums, tāpēc papēdi un purngalu būs vieglāk salāpīt.

Daiga Sotaka iesaka pamēģināt zeķu adīšanai izmantot suņa vilnu.

– No tās var adīt gan visu zeķi, gan izmantot tikai purngalos un papēdī, jo šī vilna ir ļoti izturīga un ļoti labi silda. Ar laiku tā saveļas viendabīgā masā gluži kā filca zābakā. Arī kazas vilna ir izturīgāka par aitas vilnu, – apgalvo rokdarbniece un piemetina, ka gan viena, gan otra esot diezgan dārga – no 50 līdz 150 eiro kilogramā. – Tā ir vērtīga manta, jo ķemmētā pavilna ir suņa kažoks, kas viņu silda. Šādas zeķes ne vien silda, bet arī tajās nesvīst pēdas. Tas ir ļoti būtisks faktors. Ja kājas sāk svīst, nepalīdz neviena termozeķe!

Suņa vilnu var meklēt gadatirgos, tirgos, arī internetā. Ja to izmanto tikai papēdim un purngalam, pietiek ar nelielu daudzumu.

1 komentārs

  1. Graizīt vecus džemperus un kaut ko no tiem šūt neesmu mēģinājusi.
    Bet ideja kā tāda man ļoti patīk no materiāla “otrās dzīves” viedokļa. Vecos džemperus ārdu, neizdilušo materiālu izmantoju zeķītēm. Sanāk ļoti interesantas. Nav jāaprobežojas ar vilnas džemperiem – ir arī dažādi efektdzijas izstrādājumi. Ja ar naudu pašvakāk, reizēm humpalās var atrast materiāla ziņā īstus dārgumus. Varbūt vairs ne tik ilgmūžīgs izstrādājums, bet no otras puses – pavediens vairs mazgājot nesarausies.

Pievienot komentāru