Praktiski
Rokdarbi

Vigvams mazajiem atpūtniekiem. Fotopamācība soli pa solim0

Foto: Inuta Šaroka

Vigvams mazajiem ir maza, koša pasaule, kurā paslēpties no saules un vecākiem, baudīt saldējumu un laiski aizvadīt vasaras brīvlaiku ar obligāto literatūru!

Materiāli
* Balts kokvilnas audums
* 9 taisnas kārtis vigvama balstiem
* Auklas (izgatavotas no T-krekliem)
* Krāsa auduma batikošanai
* Liels metāla trauks
* Stiprs diegs

Darba gaita
1. Piegrieztnes izveidošana. Lai arī vigvama piegrieztne ir vienkārša, jāpatur prātā pāris lietu. Pirmkārt, trapeces augšējā mala ir krietni īsāka nekā apakšējā (attēlā atzīmēts ar Y). Otrkārt, vigvama malējās plaknes (abpus ieejai) noslēdzošajam tunelim ir jāiemēra divreiz vairāk auduma nekā pretējā malā. Tur klāt stiķēsies nākamā plakne (attēlā apzīmēts ar X). Treškārt, jāizvēlas stiprs diegs un vīles jānostiprina ar zigzaga dūrienu.

2. Plakņu sašūšana kopā, tuneļu veidošana.Vispirms sašuj visas četras plaknes kopā. Noloka un nošuj augšējo malu, lai neirst. Noloka mazu maliņu un nošuj arī apakšā – vietā, kur satiksies visi trīs tuneļi. Secīgi gan sānos, gan apakšmalā ir jāuzšuj tuneļi, kuros tiks ievietotas koka kārtis stabilam vigvama karkasam.

3. Vigvama sagatavošana batikošanai. Batikošanai vigvamā iesien mezglus atbilstoši vēlamajam rezultātam. Jo ciešāk nosiets audums, jo grūtāk krāsai iesūkties, t. i., izteiksmīgāks būs rezultāts. Auduma nosiešanai šajā gadījumā izmantota gumija, kas ļauj cieši savilkt audumu rozetē (vigvama apakšējā mala). Lai sasniegtu labu rezultātu, audums jākrāso augstā ūdens temperatūrā (ap 90 grādiem). Vigvama batikošanai izmanto metāla baļļu, ko novieto ārā virs grila kastes ar karstām oglēm.

4. Batikošana. Kad ūdens sasniedzis teju vārīšanās temperatūru, ieber krāsu un rūpīgi izmaisa. Vispirms šķīdumā tika iegremdēta un nedaudz noturēta vigvama apakšējā daļa, jo tai bija paredzēts piešķirt tumšāku krāsu nekā vigvama augšējai daļai. Tad iegremdē atlikušo audumu un karsē (bet ne vāra) apmēram 10 minūtes. Pēcāk noceļot no oglēm, šķidrumam ļauj atdzist. Vigvama audumu skalo ar aukstu ūdeni (te lieti noder arī dārza šļūtene), līdz tas vairs neizdala krāsas paliekas. Atraisa mezglus un nosietās auduma daļas.

5. Vigvama žāvēšana un gludināšana. Vigvamu izkar žāvēties un, kad tas ir gandrīz sauss, izgludina. Dodas mežā pēc deviņiem taisniem lazdu kātiem karkasam.

6. Karkasa veidošana. Vigvama tuneļos ievieto koka kārtis (lazdu kātus) un piezāģē pēc nepieciešamā garuma, korei atstājot garākus koka galus (svarīgi nenozāģēt tos pārāk īsus). Vigvama apakšdaļas tuneļos esošie koki var būt vienāda garuma ar audumu vai nedaudz garāki.

7. Vigvama stiprināšana pie kokiem. Prātīgākie šuvēji lentītes var iešūt jau pie tuneļu šūšanas, bet aizmāršas (kāds ir arī šis gadījums) tās iešuj ar roku vigvama vertikālo tuneļu augšpusē, lai audumu atsietu pret kārti un tas neslīdētu uz leju.

8. Dekorēšana. Lai vigvamam piešķirtu košākas krāsas, tā korē esošos koku galus nosien ar košām auklām, galus nostiprinot ar karsto līmi. Bērnam par prieku tiek izgatavots arī savdabīgs sapņu ķērājs.

Vigvams bērniem jautrākai vasarai

!!! Batikošanai izmantota šim nolūkam speciāla krāsa, ko var iegādāties mākslinieku preču veikalos (cena vidēji 3 – 5 eiro). Iepakojums paredzēts 200 g auduma batikošanai spilgti zilā tonī vai 400 g auduma krāsošanai gaiši zilā tonī. Pieredze gan rāda, ka šī ražotāja krāsas ir tik intensīvas, ka labi nokrāso arī lielāka apjoma audumus.

!!! Lai arī vigvams nebaidās lietus, tas ir kā bura, tāpēc vējainākā laikā to nepieciešams piestiprināt pie zemes. Var izmantot telts mietiņus un auklu, ko apmet ap apakšējiem horizontālajiem karkasa kokiem. Lai koša vasara!

LA.lv
IL
Ilze Līvmane
Praktiski
Pensijā – tikai 70 gadu vecumā? Klīst tādas runas…
17 stundas
AG
Aija Geida
Praktiski
Biešu salāti ar grauzdētām ķirbja sēklām
18 stundas
AG
Aija Geida
Praktiski
Dārzeņus ēdam par maz. Vairākas receptes ēdienkartes dažādošanai
21 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

ML
Māra Libeka
Veselam
Uz aptieku ne tikai pēc zālēm: aptiekās paplašinās pakalpojumu klāstu
2 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Baldonē atrod mucas ar aizdomīgu vielu. Teritorija norobežota
1 stunda
Uldis Šmits
Pasaulē
Ievēlēta, bet…
9 stundas
MA
Māris Antonevičs
Latvijā
Māris Antonevičs: Priekšnieks aizmirsis solījumu? Versijas par JKP reakciju
2 stundas
LA
LA.LV
Dabā
Septiņas dienas valdīs vasarīgi silti laika apstākļi: jaunākā prognoze
16 stundas