Citi vaļasprieki, Rokdarbi

Vienkārši koka svečturīši tējas svecītēm + Fotogalerija iedvesmai

svecturi6.png

Koks ir ļoti pateicīgs un ērti apstrādājams materiāls, tāpēc no tā var izgatavot dažādus dekorus un citus nieciņus. Šoreiz par to, kā pavisam vienkārši mājas apstākļos darināt koka svečturus tējas svecītēm.

Šim nolūkam nav nepieciešams speciāli iegādāties kokmateriālus. Var doties uz cirsmu un meklēt piemērota resnuma zarus, kas samesti kaudzēs vai mētājas zemē. Noderēs arī atgriezumi galdniecībā, kurus var iegādāties par simbolisku samaksu vai ņemt par brīvu.

Pirms tam gan jāzina, kādus un cik daudz svečturu plāno izgatavot. Labāk, ja kokmateriāls ir mazliet ar rezervi, jo tad tos var piezāģēt nepieciešamajā izmērā. Tējas svecītei ir apmēram 40 mm diametrs, tāpēc caurumu urbšanai izmanto 40 mm koka urbi.

Lai panāktu taisnu un līdzenu urbumu, urbis jāsatver stingri un jātur taisni nešūpojot, citādi dobums nebūs līdzens.

Var veidot jebkuras formas svečturi, bet svarīgi, lai pamatne uz galda būtu stabila. Labi izskatās uz pusēm pārskaldīts bluķis.

Svecītei paredzēto vietu var urbt perpendikulāri no koka malas. Lai svečturis neripotu, tam nedaudz nozāģē un noslīpē vienu malu.

Svečturim nevajadzētu izmantot svaigi zāģētu priedi vai egli, jo šie koki būs sveķaini. Ļoti piemērots ir bērzs. Skaisti izskatās koka izstrādājumi, kam atstāta miza. Lai priedes svečturis iegūtu gludu virsmu, vispirms jāno­ēvelē miza. To visērtāk izdarīt ar rokas ēveli, bet slīpē ar slīpmašīnu vai smilšpapīru.

Skaists ir jūras krastā izskalots koks, kurā izveidota vieta svecītei. Šajā gadījumā urbim jāiestata lēni apgriezieni, jo ilgu laiku ūdenī pabijis koks ir ļoti trausls.

 

 

SVARĪGI

• Jāņem vērā, ka koks ir degošs materiāls. Svečturi nedrīkst atstāt bez uzraudzības.

• Darbā ar mehāniskajiem instrumentiem nevar steigties. Strādājot jāuzvelk cimdi un jāuzliek aizsargbrilles. Urbjot koku, tas stingri jānostiprina skrūvspīlēs.

Pievienot komentāru