Citas tiesības, Manas tiesības

VID sola nepalielināt naudassodu par deklarāciju laicīgu neiesniegšanu

Foto-Fotolia

Valsts ieņēmumu dienests informē, ka pretēji publiskajā telpā izskanējušajai informācijai nav paredzēts paaugstināt naudassodu par nodokļu un informatīvo deklarāciju iesniegšanas termiņa neievērošanu vai neiesniegšanu. Patiesībā naudassodu paredzēts diferencēt un pat noteikt samērīgāku – atkarībā no kavēto dienu skaita.

Svarīgākās likuma grozījumos paredzētās izmaiņas ir saistītas ar to, ka turpmāk protokolu–lēmumu par nodokļu un informatīvo deklarāciju iesniegšanas termiņa neievērošanu vai neiesniegšanu automātiski ģenerēs Valsts ieņēmumu dienesta (VID) elektroniskā informācijas sistēma, un nodokļu maksātājam tiks piemērota administratīvā atbildība bez viņa klātbūtnes. Par šo protokolu-lēmumu VID triju darbdienu laikā no lēmuma pieņemšanas dienas paziņos nodokļu maksātājam, izmantojot Elektroniskās deklarēšanas sistēmu (EDS).

Jaunais regulējums nosaka – fiksējot VID informācijas sistēmā administratīvo pārkāpumu saistībā ar deklarāciju iesniegšanas termiņa neievērošanu un neiesniegšanu, nodokļu maksātājam tiks uzlikts konkrētajam administratīvajam pārkāpumam paredzētais minimālais naudassods. Šāds risinājums padarīs administratīvā soda piemērošanas procesu daudz vienkāršāku, ļaus izvairīties no atšķirīgas attieksmes, kā arī piemērot atbildību visiem nodokļu maksātājiem, kuri neievēro deklarāciju iesniegšanas termiņus vai izvairās no to iesniegšanas vispār.

Dažos gadījumos sods būšot pat mazāks nekā līdz šim. Piemēram, līdz šim par nodokļu deklarācijas iesniegšanas termiņa kavējumu vairāk par 30 kalendāra dienām varēja uzlikt sodu no 281 līdz 700 eiro. Turpmāk par termiņa kavējumu no 21 līdz 30 kalendāra dienām paredzēts sods 151 eiro, bet vairāk par 30 kalendāra dienām – 281 eiro (kas pielīdzināms deklarācijas neiesniegšanas pārkāpumam).

UZZIŅA

Grozījumi likumā Par nodokļiem un nodevām, kā arī Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā, kur paredzētas konkrētas izmaiņas līdzšinējo naudasodu piemērošanā, gan vēl oficiāli nav stājušies spēkā.

SVARĪGI

• Ņemot vērā “Konsultē vispirms” principu, piecas dienas pirms deklarācijas iesniegšanas termiņa VID EDS nosūtīs nodokļu maksātājam atgādinājumu, ka drīzumā tas jāizdara, vienlaikus informējot par iespējamo administratīvo atbildību, ja deklarācijas iesniegšanas termiņš netiks ievērots.

• Arī turpmāk nodokļu maksātājam būs tiesības pārsūdzēt VID ģenerāldirektoram lēmumu par saukšanu pie administratīvās atbildības, ja deklarācijas iesniegšanas termiņa kavējumam ir attaisnojoši iemesli. Tad sūdzībai būs jāpievieno kavējošo iemeslu pamatojoši dokumenti (piemēram, darbnespējas lapa, izraksts no slimnīcas u.c.).

2 Komentāri

  1. NORMĀLĀS vlstīs nodokļu pārvalde katram iedzīvotājam pati elektroniski izsūta nodokļu deklarāciju. Pati informē, ja pēc viņu aprēķiniem esmu samaksājis par daudz nodokļos un piedāvā zemāku likmi tekošajam gadam. Ja persona ir mierā ar to, kas tur minēts, tad nav jādara nekas. Deklarācija stājas spēkā. Ja vēlas saņemt kompensāciju, piem, ka brauc uz darbu,no darba ar personīgo transportu, tad jāpievieno trūkstošā sadaļa. Latvijā visas iestādes to vien dara, kā tērē milzu resursus nodokļu maksātāju naudas, lai izplānotu dažāda veida un apjoma soda mehānismus.

Pievienot komentāru