Daiļdārzs, Dārzs

Vērtīgi padomi hostu kopšanā, lai dobe priecētu

Foto - Uldis Muzikants

“Plaša hostu kolekcija skaisti izskatās, stādīta kompaktā grupā. Visām hostām ir kopīga prasība – tās vislabāk jūtas pusēnā,” iesaka stādaudzētāja MAIJA BAIŽA. Ideālus apstākļus hostām rada dzīve zem kāda liela koka.

Savu hostu kolekciju Maija Baiža izvietojusi zem pagalma ābeles. Atrisinātas divas problēmas – zem koka skaistu mauriņu iekopt grūti, turklāt hostām vajadzīga noēnota vieta. Kopšana minimāla. Lai kompensētu koka sakņu konkurences nodarīto, hostām vasaras sākumā dod papildmēslojumu un uzkaisa kompostu vai treknu dārza augsni (kamēr vēl asni tikai spraucas no zemes). Vislabāk, ja hostu dobe robežojas ar celiņa segumu, jo tad arī gliemežiem grūtāk piekļūt saviem gardumiem. Šo kaitēkļu profilaksei zem lapām tiek pabērti speciāli pretgliemju preparāti.

1. Hostām piemērotākā vieta ir paēna. Sevišķi jutīgas pret saules stariem ir hostas ar gaišākām malām. Ja augsne ir smaga, dažas šķirnes izturēs piesaulē, taču labāk tomēr tās stādīt citur. Rīta sauli augi piecietīs, bet vakara saule ir sevišķi nevēlama.

2. Ir vērts papildināt hostu kolekciju ar jaunām sķirnēm, jo tām ir daudz labu īpašību, piemēram, ir šķirnes, kuras sezonas laikā kļūst arvien krāšņākas. Turpretī vairumam veco šķirņu vasaras gaitā toņi balē, un augi paliek neizteiksmīgāki.

3. Dažas šķirnes negaršo gliemežiem, jo tām ir biezākas, ādainākas lapas.

4. Par hostu lapu lielumu un krāsu nevar spriest stādiņa stadijā. Piemēram, milzu lapu hosta podiņā var izskatīties kā mazs nīkulītis. Turklāt dobē hosta savu augumu un krāsu parāda tikai trešajā gadā, kad labi ieaugusies.

5. Hostas vēlams stādīt apmēram metru citu no citas, jo tās veido spēcīgu ceru.

6. Agri pavasarī, ar pēdējo sniegu, hostām dod slāpekli (amonija nitrātu). Kad tās jau no zemes pabāž deguntiņus, uzkaisa kompleksos minerālmēslus. Hostas ir mazprasīgas, tās nevajag pārbarot.

7. Hostas var nepārstādīt 10–15 gadus.

8. Kad cers šķiet pārāk sakuplojis, sāk traucēt citiem augiem, to ar lāpstu no malas apcērt. Izrakto sakņu kamolu iestāda citur, bet bedrē pilda auglīgu zemi.

9. Lai hostas augtu ilgi un būtu skaistas, stādīšanai paredzētajā vietā norok augsnes virskārtu. Bedres apakšā liek daļēji sadalījušos kompostu, kūtsmēslus un citus labumus. Hostu bedres dibenā var iebērt arī vistu aploka saturu. Stādot hostas, jāuzmanās, lai saknes nesaskaras ar vistu mēslu slāni.

10. Lai mazinātu gliemju invāziju, katru rudeni dobei kārtīgi nogrābj vecās lapas, kur mīkstmieši cer ziemot. Augus mulčē ar kompostu vai melnzemi. Labi izskatās, ja starp hostām stāda pavasara sīpolpuķes, piemēram, krokusus, sniegpulkstenītes, jo lapas no zemes nāk ārā pavēlu un dobe ilgi izskatās plika. Vēlāka laika košumam starp hostām var iestādīt dekoratīvos sīpolus, lilijas. Sīpolpuķes vislabāk jutīsies, kamēr hostu stādījumi vēl jauni.

11. Tas, vai hostām griezt ziedus vai ne, ir gaumes jautājums. No praktiskās puses izdevīgāk tos nogriezt, jo citādi tie krīt uz lapām, tās pūdē un rezultātā neglīti izskatās.

12. Hostu dobe pagalmā ir izdevīga, jo ziemā tai var mest virsū sniegu.

Hostu kolekciju vēlams stādīt zem ābeles, kurai augļi nav vērtīgi. Rudenī, kad kritīs āboli, tie pazudīs zem hostu lapām. Visu varēs nogrābt vēlā rudenī kopā ar hostu lapām.

hostas

hosttab

 

hostas1

hosttabs2

 

1 komentārs

 1. ;))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C_E_N_Z_Ū_R_A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.” 😉

  =====

  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks grib, lai “stukačiem”,
  No “skapja” gļēvi smirdošiem,
  Tiek “cieņa” ZOMBĒTA un “gods”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – pelnīts sods)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas VERGOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  =====

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmoliberastu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans(et)inbox. lv .

Pievienot komentāru