Praktiski
Mājas

Kā ziemā ģērbties, lai ir patiesi silti0

Pastaigas mežā, purvā, sniega klajumā sagādās prieku tikai tad, ja būs piemērots ekipējums, ir pārliecināts veikala “Gandrs” konsultants ARTIS VEIGURS, kurš šoreiz iejuties modeļa lomā. Laba manta maksā dārgi, taču tagad ir īstais laiks iegādei, jo daudzām precēm ir atlaides.

Starp citu, Artis arī abonē žurnālu “Praktiskais Latvietis”, atrodot tajā sev un mājiniekiem noderīgas lietas. Šoreiz puisis piekritis sniegt ieteikumus citiem.

• Apģērbam jābūt vairākās kārtās. Apakšā – termoveļa, tad plīša jaka un vēju un lietu aizturoša virsjaka. Šādā tērpā nebūs ne par aukstu, ne par karstu, turklāt apģērbs ļaus brīvi kustēties. Artis iesaka termoveļu pirms iegādes noteikti pielaikot, jo tai jābūt pieguļošai, citādi nepildīs savas funkcijas. Dažādiem ražotājiem atšķiras izmēri, tāpēc diez vai vajag pirkt interneta veikalā. Vēl mēdz būt dažādi siltuma indeksi, un dažām tie pat nav norādīti. Pērkot jānovērtē, cik aukstā laikā termoveļa tiks uzvilkta. Visbiezākā, protams, ir visdārgākā. Vissiltākais krekls maksā ap 50 eiro, plānākais – sākot no 25 eiro. Neparasti, ka laba termoveļa, kurā iestrādāti speciāli antibakteriāli diegi, nav jāmazgā pēc katras lietošanas reizes, jo nepiesvīst.

• Biksēm svarīgi, lai ir silti, materiāls elpo, bet nepiekļūst mitrums. Arī zem tām vajadzētu vilkt termoveļu. Lai būtu pārliecība, ka ekipējums kalpos labi, pirms lielāka pārgājiena derētu veikt izmēģinājuma pastaigu, lai saprastu, vai dibengals gana labi noformēts.

• Sniega kurpēm Artis izvēlējās vispopulārāko modeli. Tam priekšā ir metāla cirtņi, kas neļauj slīdēt uz ledus, sērsnas, no kalna. Arī stiprinājumam paredzēta speciāla pozīcija, ja jākāpj kalnā. Cena – aptuveni 115 eiro.

• Cepurei pastaigā jāiztur vismazākā slodze, un var izvēlēties, kāda vislabāk patīk. Derēs arī vecmāmiņas adītā ar bumbuli.


• Cimdi, kas piemēroti slēpošanai, neļaus pirkstiem salt un saslapt, bet siltie pašadītie dūraiņi reizēm var pievilt. Speciālajiem cimdiem plaukstas daļā ir gumijots klājums, lai nūjas neslīdētu. Ieteicams iegādāties vidēji biezus cimdus un vēl plānākus cimdiņus, kurus ievelk, ja sals pieņemas spēkā.

• Apavos, kas piemēroti pastaigām, trekingam, kājas vienmēr būs sausas un siltas. Tieši šajā jomā patlaban iespējami visizdevīgākie pirkumi. Jaunākajām kolekcijām cenas parasti turas nemainīgi augstas, taču vecākiem modeļiem tās dažreiz samazinātas pat par 50%. Ja būtisks ir nevis apavu stils, bet gan ērtības, ir īstais brīdis pirkumam. Šo apavu kopšanai jāiegādājas speciāls vasks, jo parastais apavu krēms nederēs.

• Zeķēm ir liela nozīme, jo ziemīgas pastaigas dabā visbiežāk sabojā tieši salstošas kājas. Vilnas zeķes cīņā ar speciāli ziemas sporta veidiem izstrādātajām pārliecinoši zaudē! Turklāt tajās kājas nesvīst, līdz ar to pirksti nekļūst mitri un nesalst. Slēpošanai der izvēlēties vissiltākās zeķes, jo īpaši tas svarīgi bērniem. Zeķēs iestrādātas arī dažādas joslas potītes balstam, kompresijai u.c. Tām nav vīļu, gumijas nenospiež, zābaks kāju nenoberzīs. Termozeķes ir obligāts pirkums, ja iegādāti pārgājiena vai slēpju zābaki, jo parastas vilnas zeķes var aizķepēt un sabojāt to oderēs iestrādātās membrānas. Starp citu, siltās termozeķes lieliski glābj no sala arī ikdienas apavos.

SVARĪGI

Saistītie raksti

Lai mazajam ziemas prieku baudītājam būtu silti un neatsegtos plika mugura, ja nošļukušas biezās bikses, var uzvilkt speciāli bērniem domāto termoveļas kombinezonu.

Silti!

Tiem, kas ir salīgi vai dodas pārgājienā kopā ar bērniem, der iegādāties sildelementu. Ja pēkšņi ievajagas, izvelk no iepakojuma un sakrata, kādu laiku paturot gaisā. Saskarsmē ar skābekli elements sakarsīs. Šādu siltumiņu var ieslidināt cimdā, zābakā starp zeķi un apavu, uzlikt virs krekla. Rokas sildīs septiņas stundas, ķermeni zem džemperiem – vēl ilgāk. Kad sāk atdzist, izņem un atkal pakrata gaisā. Pēc pilnīgas atdzišanas nav atkārtoti lietojams. Cena – aptuveni 2,50 eiro.

 

 

LA.lv