Praktiski
Dārzs

Vēlziedes jāsargā no kailsala: kā kopt rudens ziediņus 0

Foto – Sandra Ruska

Pirms trim gadiem dārzā iestādīju vēlziedes. Sīpoli saauga cits pie cita. Izrokot konstatēju, ka no katriem trim sapuvuši divi. Kāpēc tā notika? Kāda augsne vajadzīga vēlziedēm? IMANTS IECAVĀ

Pēc Nacionālā botāniskā dārza Lakst­augu floras nodaļas vadītāja Arņa Seisuma domām, vēlziežu ceri bija saauguši par blīvu, tie neizvējojās, sīpolaugi pietiekami nenobrieda, tādēļ inficējās ar pelēko puvi. Jāpiebilst, ka pērn Latvijā ziemas salā stipri cieta arī dažas kaprīzākas pavasarī ziedošas vēlziežu sugas – siltajā janvārī sīpolaugu asni sanāca līdz pat augsnes virskārtai, bet vēlāk, iestājoties kailsalam ar spēcīgu vēju, puķes nosala. Ļoti bieži, sevišķi bezsniega ziemās, pie mums izsalst krāšņā vēlziede (Colchicum speciosum), arī tās šķirne ‘Waterlily’ (ar purpurvioletiem, bagātīgi pildītiem 12–15 cm diametra ziediem, kuri, saulainā laikā atveroties, atgādina ūdensrozes), kā arī baltziedu formas, tāpēc tās noteikti jāpiesedz ar bagātīgu kūdras mulčas slāni.

Pašlaik vēlziedes pārstādīt par vēlu. Tas jādara miera periodā, pēc pilnīgas lapu nokalšanas – jūlijā, līdz augusta beigām, kad vecās saknītes atmirušas, bet jaunās vēl nav izveidojušās. Lapas nedrīkst aizvākt pirms to nodzeltēšanas, jo tad krietni samazināsies ziedu skaits nākamajā gadā. Turklāt, nepietiekami nobriestot bumbuļsīpoliem, izplatīsies dažādas sēņu slimības. Bumbuļsīpolus parasti stāda 15×15 cm attālumā citu no cita, līdz 20 cm dziļi, t.i., lai stādīšanas bedrītē 1/3 aizpilda bumbuļsīpols un 2/3 augsne virs tā. Stādījums pirms ziemas jāmulčē ar neitralizētu kūdru 5–7 cm biezā slānī. Nav ieteicams sīpolaugus nosegt ar koku lapām, jo tās iznēsā vējš, turklāt zem lapām pārziemo gliemeži. Mīkstmieši labprāt barojas ar sīpolpuķu lapām un ziediem pavasarī un vasaras sākumā, un tos vajag laikus nolasīt.

Vēlziedes audzē saulainā vai daļēji noēnotā, vēlams no vēja aizsargātā vietā, trūdvielām bagātā, neitrālā līdz viegli sārmainā augsnē. Zeme var būt arī mitra, bet tai noteikti jābūt ar labu drenāžu.

Audzējot vēlziedes vienuviet vairākus gadus, tās ik gadu rudenī un pavasarī jāmēslo ar sezonai piemērotu komplekso minerālmēslojumu. Vienā vietā nepārstādītas tās var augt pat 5–8 gadus, tomēr bagātīgāk ziedēs, pārstādītas ne retāk kā reizi divos vai piecos gados (holandiešu piedāvātās šķirnes parasti veģetatīvi vairojas intensīvi, tāpēc biežāk jādala ceri).

LA.lv
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Pašas gatavotas pretcelulīta ziepes ar kafiju, olīveļļu un jūras sāli
23 stundas
IK
Ilona Klovāne
Praktiski
Hurma no sēklas… Izdosies?
23 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Rudenī uzzied ceriņi un kastaņas. Kas ar augiem notiks pavasarī?
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LA
LA.lv
Kultūra
FOTO: Latvijas simtgades stāsts izskan fantastiskā deju lielizrādē “Abas Malas”
3 stundas
LE
LETA
Dabā
Laika prognoze: kādi laikapstākļi sagaida valsts svētkos, un vai būs labi redzams salūts?
4 stundas
LA
LA.lv
Kultūra
VIDEO. Roze Stiebra: Nevajag Latviju saķemmēt, vienkārši jādzīvo
3 stundas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Neķeries pie darba saīgušu prātu. 104 gadus vecās Lidijas Katrīnas Sīmanes atziņas
2 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Sports
Mūsu zeme – Latvija! Mūsu sporta izcilību vēlējumi valsts 100. dzimšanas dienā
4 stundas