Mājas mīluļi, Suņi

Velsas korgijs – lielisks suns ģimenei ar bērniem + VIDEO

Foto - Signe Prola

– Kad bija pienācis laiks atvadīties no mūsu 13 gadus vecā mīluļa zeltainā retrīvera, nebija šaubu, ka mūsu mājās atkal ienāks sunītis. Izvēle krita par labu mazajam, jancīgajam Velsas korgijam, kurš plašākai sabiedrībai zināms kā Anglijas karalienes suns, –  tā par suņa izvēli stāsta saimniece Ilze, kuras ģimenē jau trīs gadus dzīvo īskājainais mīlulis – korgijs Villijs.

Ilze stāsta, ka atrast Velsas korgiju nebija viegli: – Mēs ļoti ilgi meklējām, beigās meita izgāja uz kontaktiem ar audzētavu Kauņā. Tātad mūsu Villijs ir lietuvietis. Tur ir daudz vairāk audzētavu, taču Latvijā korgiju audzētavas ir niecīgā skaitā, pie mums korgiji vēl nav tik populāri kā pie kaimiņiem lietuviešiem. Ja kāds vēlas korgiju sev par labāko draugu – var gadīties, ka jāmeklē tālāk par Latvijas robežām.

Korgijs ir lielisks suns ģimenei ar bērniem: – Mums ir arī divas čivavas – ļoti žiperīgi suņi, bet viņiem nepatīk mazi bērni. Kad ciemos bija manas draudzenes mazmeita, Villijs meitenīti aizstāvēja no čivavām, neļāva tuvoties. Bet ikdienā gan viņi visi trīs ir maza banda – ceļas un krīt cits par citu, aprej visus garām ejošos suņus. Tāpat korgiji ir lieliska izvēle, ja mītat dzīvoklī – ne par lielu, ne par mazu. Tas ir liels suns maza suņa ķermenī – tā par viņiem bieži saka. Ļoti ērti sunīti var izmazgāt, izķemmēt, viņš neaizņem daudz vietas, ir paklausīgs, spēlējas, bet ir mierīgs. Pat kucēna vecumā neko nesagrauza.

Velsas korgijam ir iespējamas trīs dažādu garumu astes – gara kā lapsai, pusgara, un pavisam bez astītes. Villijam ir pusgara aste. “Izskatās smieklīgi, bet mēs priecājamies, ka nav garā – sunim ar tik īsām kājām, manuprāt, nav viegli ar tik garu asti.”

Velsas korgiji ir aitu gani, tiem ir daudz jākustas: – Korgiji ir pieraduši skriet, viņi ir jāved garās pastaigās. Mēs sākumā brīnījāmies, kādēļ sunītis ar purnu baksta mums papēžus, izrādās, viņš mūs cenšas noganīt kā aitas. Pastaigājoties pa mežu, viņš nekad nenoklīdīs no mūsu “bara” – paskries uz priekšu un atskatīsies, kā arī centīsies visus sastumt vienā bariņā, lai neizklīst. Mazie brašuļi esot ļoti gudri: – Negribas jau lielīties, bet korgiji ir ļoti viegli apmācāmi. Protams, ka pie tā ir jāpiestrādā, bet apmācība neprasa lielas pūles un daudz laika. Ja ir bail, ka mazais kustonis sagrauzīs labākās kurpes vai durvju slieksni, jau no pirmajām dienām jaunajā mājoklī ieteicams kucēnu pieradināt pie gulēšanas savā būrītī/mājiņā: – Kad cilvēki pirmo reizi ierauga, ka Villijs pa nakti guļ būrītī, viņi saka – nabaga suns! Taču tā nav – viņš ir sajūsmā par savu mājiņu. Ja mēs, viņaprāt, par ilgu esam viesistabā un neejam likties uz auss, viņš pats paņem savu bumbiņu un aiziet gulēt. Reiz “youtube.com” redzēju video, kur korgijs ieiet būrītī un ar zobiem pats aiz sevis aizver durvis. Viņi it nemaz neapvainojas, ka tur jāguļ – ir taču jauki, ka ir sava teritorija. Korgiji ir pieprasīti izstāžu suņi, taču Ilzes ģimenes mīlulis izstādēs nepiedalās. Viņasprāt, suņiem tas ir lieks stress.

Anglijas karaliene Elizabete II pavisam noteikti ir Velsas korgiju lielākā fane – tieši viņas dēļ tie ir tik populāri. Karalienei visa mūža garumā ir bijuši vismaz 30 korgiji, un pirmo viņa izvēlējās septiņu gadu vecumā. Īskājainie mīluļi karaļnamā tiek lutināti un godāti – tiem ir veltītas dažādas statujas, mākslas darbi, viņi pārvietojas pa visām pils telpām, un ar karalieni kopā piedalās dažādos saviesīgos pasākumos – ne reizi vien fotogrāfijās un televīzijā redzēts, kā sunīši “maisās pa kājām”.

Uzziņa:

• Temperaments – komunikabls, rotaļīgs, neatlaidīgs, var būt arī stūrgalvīgs
• Krāsa – ruda ar baltu, melna ar baltu, melna ar baltu un rudu
• Svars – tēviņš: 10 – 12 kg, mātīte: 10 – 11 kg
• Augums – 25 – 30 cm
• Daudz jākustas, lai neveidojas liekais svars
• Korgiji ir ganību suņi
• Ģimenes suns – piemērots arī ģimenei ar bērniem
• Iedzīvosies mājā, kurā jau ir dzīvnieki
• Ir arī Velsas kardigānkorgiji, bet tiem nav nekāda sakara ar rudajiem pembrokiem
• Dzīves ilgums – 12 –14 gadi
• Cena ~1000 EUR

Pievienot komentāru