Praktiski
Dārzs

Vēl nav par vēlu noformēt omulīgu un zaļu terasi0

Publicitātes foto

Augustā un septembrī vēl ir pietiekami laika, lai iekārtotu vasarā jaunizveidoto terasi. Kādi augi tajā iederēsies, padarot to omulīgāku un zaļāku? Kādi trauki un aksesuāri būs piemērotākie?

Piemērotie augi

Visvienkāršāk izvēlēties vasaras puķes un kombinēt tās ar istabas augiem, kam piešķirta vasaras pansija uz terases. Pašlaik jauna un aktuāla tendence ir garšaugu dārziņš kastēs un toveros, īpaši tad, ja terase atrodas tuvu virtuvei – tad viss nepieciešamais gatavošanai vienmēr pa rokai. Sarežģītāks un arī dārgāks un laik­ietilpīgāks risinājums ir vasaras puķu dārza apvienojums ar vairākiem daudzgadīgiem augiem kašpo traukos.

Nelielai, slēgtai un ēnainai terasei vairāk piemēroti izturīgi ēnmīļi. Visbiežāk lieto vasaras puķes kombinācijā ar pāris skujeņiem, nelieliem krūmveida daudzgadīgiem augiem. Bet nevajag aizrauties, pietiks ar diviem trim lielāka izmēra augiem, piemēram, apaļa vai vertikāla tūja, spireja vai kadiķis. No puķēm var izmantot lobēlijas, šaurlapu samtenes, balzamīnes, no istabaugiem – līdakastes, fikusus, citronkokus. Var mēģināt arī dažādas mētras un melisas. Ēnainā vietā izdevīga ir ātraudzīgā kobeja – iestādot to lielākā podā un kombinējot ar atbalsta režģi, pāris mēnešu laikā var izaudzēt pat zaļu sienu. Saulainai terasei dienvidu pusē derēs kātlapu salmenes, pelargonijas, viengadīgās alises, dažādi garšaugi un nokarenās tomātu šķirnes, no daudzgadīgiem augiem – kalnu priedītes.

Piemeklējam traukus

Augu traukus vēlams pieskaņot terases materiāliem un dārza kopējai noskaņai. Ja terase būvēta no koka, labi piestāvēs koka kastes, keramikas podi, pinumi. Bruģētu terasi labi papildinās keramikas podi, akmens trauki un kastes, savukārt terase, uz kuras izkārtotas mēbeles no dizaina plastmasas, metāla un stikla, labāk izskatīsies komplektācijā ar izturīgām, interesanta dizaina plastmasas kastēm un podiem.

Lielos augus var stādīt koka kastēs, kašpo podos, bet mazākos – ne tikai speciālos konteineros, bet arī dažādos interesantos traukos, kas sadzīvē vairs nav vajadzīgi, bet piemēroti puķu poda lomai, piemēram, pīti grozi, veci katliņi, spaiņi, bļodas utt.

Ja zeme podos vai kastēs ap lielajiem augiem redzama, to var mulčēt vai iestādīt gar malām košas vasaras puķes. Podus, kas novietoti uz terases grīdas vai pa perimetru, labi papildina iekārti puķu podi pie terases sienām vai griestiem, kā arī vīteņaugi, kam jāizveido speciāls atbalsta rāmis vai siena.

Labs papildinājums

Būvniecības un dārza preču veikalos var atrast arī dažāda veida dārza skulptūriņas – putnus, dzīvniekus, rūķus un citus pasaku varoņus, kā arī nelielas putnu barotavas un dzirdinātavas. Tie var būt labs papildinājums piemājas terases omulībai, lai gan ne viss piedāvājums ir gaumīgs un kvalitatīvs. Tāpēc, izvēloties šādus dārza aksesuārus, vēlams ievērot mēra sajūtu – triju rūķu vietā iegādāties vienu un rūpīgi pārdomāt, ar kādiem augiem to kombinēs, kur novietos tā, lai tas būtu papildinājums, ko ierauga it kā starp citu, nevis centrālais objekts, kas jau pirmajā acu uzmetienā piesaista uzmanību.

Interesantu noskaņu terasei piešķir arī dažādi aksesuāri – iekarināmi lukturīši, dārza sveces – novietojamas gan uz galda vai plauktiem, gan liela izmēra grīdas sveces, kas ir īpaši dekoratīvas. Terases kolorītu viegli mainīt ar dažādas krāsas tekstilu – galda segām, salvetēm, krēslu paliktņiem, spilveniem, dažkārt arī aizkariem, ko pēc vajadzības var stiprināt pie terases balsta stabiem un pārsedzes (ja tāda ir).

LA.lv