Manas tiesības, Pensijas un pabalsti

Vecuma pensija un invaliditāte: vai, aizejot pensijā, zūd invaliditātes grupa un garantijas?

Foto-Shutterstock

Mans tētis ir I grupas invalīds. Ja viņš tagad pieteiksies uz vecuma pensiju, kas būs tikai dažus eiro lielāka par invaliditātes pensiju, vai varēs saņemt vēl kādu palīdzību arī no pašvaldības? Vai viņam vispār ir vērts pieteikties vecuma pensijai? MĀRĪTE SALDUS NOVADĀ

Invaliditātes pensiju izmaksā līdz vecuma pensijas piešķiršanai nepieciešamā vecuma sasniegšanai. Ja cilvēks sasniedz valstī noteikto pensijas vecumu, viņam tiek piešķirta vecuma pensija. Likums “Par valsts pensijām” nosaka, ka vecuma pensiju piešķir uz mūžu. Tas nozīmē, ka persona vairs nevar izvēlēties kādu citu pensiju.

Taču cilvēkam ar invaliditāti, kuram piešķirta vecuma pensija, saglabājas piešķirtā invaliditātes grupa un visas sociālās garantijas, ko tā dod. Tātad, ja pašvaldība tēvam ir sniegusi kādu palīdzību, visticamāk, viņš to saņems arī tad, kad būs vecuma pensionārs.

8 Komentāri

 1. Muļķības!Man kā pensionētam arodivalīdam ir atņemta invaliditātes grupa,arodslimība faktiski tiek atzīta par neesošu vai nebūtisku,tā ka pat neērti dakteriem par to atgādināt,lai gan slimība progrese un ir dzīves kvalitātes zuduma iemesls.Notiek pret pensionētiem invalīdiem vērsts noziegums,jo vecuma pensija kompense algu un par to ir nomaksāti nodokļi,bet invaliditātei ar vecuma pensiju nevar būt nekāda saistība.Strādajošam pensionāram taču maksa pensiju,algu,apmaksa zilo lapu.Tātad atklāti ciniska pensionēto invalīdu diskriminācija,par kuru būtu jāinteresējas tiesībsargiem un cilvēktiesību speciālistiem.

  1. ja sanemat vecuma pensiju, paliek uz papira tira grupa .Manam tevam 71. gads un ir 1.grupa invalīds. Saņem vecumu pensiju 267 eiro un VISS.
   1.grupa ir, bet invaliditates pensiju nonema ar dienu kad bija piesķirta 1.grupa.
   Kas palieka : atlaide elektrība, slimnīca. TAS VISAS ATLAIDE. Sociala dienesta atteica palīdzet apmaksat dzīvokli un citas pakalpojumi.

   1. Meitai. Katrā pašvaldībā ir savi saistošie noteikumi, kuri nosaka kādi pabalsti pienākas 1.grupas invalīdam pie. iztikas minimums noteikts 300 eiro mēnesī utt., bet jums tēvs laikam dzīvo ģimenē nevis viens, tādēļ netiek piešķirts maznodrošinātā statuss. Vēl kāpēc 1.grupas invalīdam nav piešķirts kopšanas 213.43 eiro vai varbūt redzes asistenta17.08 eiro nedēļā (mēnesī 68…eiro bez atskaitēm) pabalsts, kuru maksā valsts( no valsts neapliekamais minimums pašlaik ir 250 eiro kā pensionāram + 154 eiro kā 1.gr.invalīdam, tās ir summas kuras kopā saskaitot neatvelk nodokļus, jūsu gadījumā gan starpība sanāk maza), Tad pašvaldības piešķirts asistents ( nu tur kapeikas), ja apgrūtināta pārvietošanās tad īpašumā, turējumā vai valdījumā var būt automašīna ( ar roku vadāma vai ar automātisko kārbu), tad 2 x gadā ik pēc 6.mēnešiem maksā 79….eiro (gadā 159….eiro), ceļu nodoklis nav jāmaksā, octai atlaide 40%, tehniskā apskate par 3.23 eiro, pārvietošanās sabiedriskajā transportā ( autobusā) par velti, uzrādot invalīda apliecību…..

 2. Arodslimniekam-pensionāram,ja pensija lielāka atņem arodslimības atlīdzību.Vistrakāk arodslimniekiem klājas,kad pārrēķina negatīvos indeksus un palielina pensiju,tad,ja arodslimība bija lielāka par pensiju un maksāja starpību,tad tagad no arodslimības starpības atņem pārrēķināto summu un pieliek pensijai…
  Līdz ar to pensija lielāka,bet arodslimības starpības atlīdzība par to summu mazāka.
  Rezultātā kopējā summa ir samazināta par ieturētā iedzīvotāju nodokļa summu un 2018 pēc pārrēķina saņemu mazāk,nekā saņēmu pirms negatīvo indeksu pārrēķina.Tas arodslimnieku zināšanai.Tādi ir likumi Latvijā.

 3. Man ir 2. grupa, bet tā vēl nav piešķirta uz mūžu; ik pa laikam atkārtoti jāsūta dokumenti uz DEĀK.
  Man pienākas 40%atlaide OCTAi.
  Invaliditātes apliecība ir derīga 6 mēnešus, bet laiki nesakrīt ar apdrošināšanas polises darbības laikiem, kas rada situāciju, ka tanī laikā tikai vienreiz varu izmantot apliecību atlaides iegūšanai, lai apdrošinātos uz 3 mēnešiem (minimālais laiks šobrīd). Tātad no gada 12 mēnešiem ar atlaidi es varu apdrošināties vien uz 6.
  Tīra laupīšana.

 4. Rriga kas ir deklarejusies 3grupa var brauk pa brivu bet parejie latviesi kas dzivo laukos ir arzemnieki tiem jamaksa.Ar kadam bumbiera galvam vini doma?

Pievienot komentāru