Praktiski
Manas tiesības

Vectēvs skaļi lamājas uz mazbērniem. Vai vecmāmiņai var atcelt aizbildnību?0


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto – Shutterstock

Kamēr vecāki strādā ārzemēs, esmu aizbildne saviem mazbērniem Latvijā. Mans vīrs (vectētiņš) mēdz skaļi lamāties, kad mazbērni neklausa. Kāds laikam to būs dzirdējis un ziņojis bāriņtiesai. Viņi tagad grib mani atcelt no aizbildnības, jo pret bērniem tiekot pieļauta emocionāla vardarbība. Vai bāriņtiesa tiešām var pieņemt šādu lēmumu? LŪCIJA

Bāriņtiesu likuma 31. panta pirmās daļas 2. punktā teikts, ka bāriņtiesa pastāvīgi uzrauga aizbildņu rīcību bērna personisko un mantisko tiesību un interešu nodrošināšanā. Aizbildnim jāgādā par sava aizbilstamā audzināšanu ar tādu pašu rūpību, ar kādu apzinīgi vecāki gādātu par sava bērna audzināšanu. Konstatējot pārkāpumus aizbildņa rīcībā, bāriņtiesai vispirms jādod aizbildnim norādījumi, kā rīkoties konkrētajā situācijā, bet, ja tas nelīdz, jālemj par aizbildņa atstādināšanu vai atcelšanu.

Ja vien bērni neatrodas veselībai vai dzīvībai bīstamos apstākļos un viņu turpmākā atrašanās ģimenē neapdraud veselību vai dzīvību, bāriņtiesai, konstatējot nepilnības aizbildņa darbībā, vispirms jāsniedz palīdzība šo nepilnību novēršanā. Ja nekādi neizdodas problēmas atrisināt, jābūt tālākai rīcībai. Nav šaubu, ka vardarbība, tostarp emocionāla, var būt iemesls aizbildņa atcelšanai no pienākumu pildīšanas, taču ne jau katra neadekvāta emocionālā rīcība pret bērnu uzskatāma par emocionālu vardarbību. To izvērtē, ņemot vērā, vai emocionālā vardarbība bijusi vērsta uz nepilngadīgā pašcieņas aizskaršanu vai psiholoģisku ietekmēšanu.

Ja vectētiņš regulāri lamājas tāpēc, ka bērni uzvedas skaļi vai neklausa, šādu audzināšanas paņēmienu var uzskatīt par neatbilstošu. Taču arī tad vispirms jāveic pārrunas. Ja vectētiņš savu rīcību, piedaloties bērnu audzināšanā, sapratīs un mainīs, nekādu sankciju nebūs.

Taču, ja bāriņtiesa tomēr atcels vecmāmiņu no aizbildnes amata, viņa šādu lēmumu var pārsūdzēt administratīvajā rajona tiesā.

KONSULTĒJUSI JURISTE KRISTĪNE KRĒSLIŅA

LA.lv
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Izveido patriotisku piespraudi pats! Darba gaita soli pa solim. VIDEO 1
3 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Lai svētku galdauts sniegbalts! Neticami efektīvs pašgatavots līdzeklis – iztīra pat vecus traipus!
3 dienas
AS
Anna Skariņa
Praktiski
Kaut ko ļoti vēlies? Nav nekā neiespējama!
3 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IE
Ināra Egle
Latvijā
Koalīcijas un opozīcijas pretrunas pieaug. Sāksies diskusijas par nodokļiem
27 minūtes
LE
LETA
Dabā
Laiku nosaka anticiklona mala: prognoze otrdienai un šai nedēļai
22 minūtes
Barbara Ālīte
Laukos
Zemes fonds no lauksaimniekiem nopērk 218 īpašumus par 15 miljoniem
9 minūtes
EL
Egils Līcītis
Pasaulē
Egils Līcītis: Sagaidot draugu Lukašenko
6 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Drosmīga lietuviešu pārdevēja palīdz notvert veikala aplaupītāju
13 minūtes