Praktiski
Rokdarbi

Veco drēbju “otrā dzīve” – kā tās gudri izmantot kā interjerā, tā dārzā0


Paklājiņus visvienkāršāk darināt no pīnēm, kuras pēc tam sašuj.
Paklājiņus visvienkāršāk darināt no pīnēm, kuras pēc tam sašuj.
Foto: Inita Šteinberga

Vecie sporta krekli, nemodernās kleitas, bērnu novalkātās jakas un vientuļās zeķes nevienam vairs prieku nedarīs pat “otro roku” veikalos. Taču šīs drānas var kļūt par izejvielu un iedvesmu dažādiem rokdarbiem. Arī dārzā tām ir pielietojums.

Viss sākas ar griešanu

Pēc revīzijas skapī pārtapšanai atvēlētos apģērbus sagriež apmēram 2,5 cm biezās strēmelēs. Biezums atkarīgs no tā, ko plānots gatavot. Griež tā, lai lente būtu pēc iespējas garāka. Piemēram, kreklu likvidē pa spirāli. Vai auduma gabalu griež pa riņķi, sākot no malas, virzienā uz centru (kā gliemezīti). Jo lielāks apģērba gabals, jo ātrāk krājas materiāls. Var izmantot arī īsākos atlikumu gabaliņus.

Visvienkāršākā metode, kā savienot lentes, ir vienā galā iegriezt un otru lupatiņu izvērt pirmajai cauri. Materiālu kā dziju tin kamolos. Lai griežot un tinot tie nesamudžinās, kamolus ērti nofiksēt ar kancelejas gumijām.

Gatavo dažādus darinājumus

Kad materiāls sagatavots, rokdarbi ir jauka izklaide. Piemēram, var pagatavot trauku un krēslu paliktņus, paklājiņus, dekoratīvus spilventiņus u. c. Visvienkāršāk tos ir darināt no pīnēm, kuras pēc tam sašuj. No sagrieztajām lentēm ar rupju tamboradatu tamborē garas pīnes no parastajām gaisa cilpiņām.

Pīnes nobeigumu var atstāt nepabeigtu, jo grūti aprēķināt, cik garu “desu” vajadzēs. Vienā izstrādājumā var izmantot dažādas elastības un biezuma audumus. Lentes sāk tīt uz riņķi, piediedzot citu citai ar diegu. Kad vēlamā lieluma un izskata deķītis gatavs, pīnes sašuj pamatīgi.

Šādus izstrādājumus, kas tapuši no gaišākām drānām, labāk lietot kā krēslu paliktņus.

Tumšākais apģērbs pēc pārstrādes praktiskāk kalpos uz grīdas. Vienkārša metode dažādu īsāku lupatiņu izlietošanai ir bārkšu paklājiņu gatavošana. Šim nolūkam pamatnei iegādājas celtniecības darbos izmantojamo plastmasas sietu. Lentes sagarina pēc iespējas vienādā garumā (ap 7 cm) Tās ar tambor­adatu sieta pinumā ievelk kā bārkstis.

Labākās auklas augiem

Dārzā un sevišķi siltumnīcā augiem vajag milzums auklu. Speciālās dārza darbiem paredzētās auklas ir dārgas, taču no liekajiem apģērbiem sagatavotās nemaksā neko. No auduma (sevišķi trikotāžas, zeķēm) var sagriezt vismīkstākās lentītes augiem. Ar šo sienamo materiālu nevar ievainot auga jutīgo miziņu. Piemēram, tagad auklas noderētu, lai stipri piesietu balstiem jaunos augļu kociņus, pavasarī – maigos tomātu dzinumus.

Saistītie raksti

Pirms griešanas katram drānas gabalam pamēģina, cik stipri tas stiepjas, lai lente nebūtu par tievu un negrieztos mizā. Ērti lietot no zeķēm nogrieztus elastīgus riņķīšus.

Atbalsta:

Latvijas vides aizsardzības fonda logo

LA.lv
IL
Ilze Līvmane
Praktiski
Vai var piedzīt alimentus, ja laulība oficiāli nav šķirta?
16 stundas
PL
Praktiskais Latvietis
Praktiski
Mikoloģe: “Sēņošanas sezona īsti nebeidzas nekad. Vēl joprojām mežos lasa baravikas un gailenes”
17 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Īstais laiks izgriezt krūmus. Klūgas noderēs dārzam un dekoriem
17 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

VS
Viesturs Sprūde
Latvijā
Anglijā tādus stāstus nedzirdēsiet. SARUNA ar britu žurnālistu Vinsentu Hantu
Intervija 6 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. “Es rokas nejūtu! Lūdzu, palīdziet…” Rīgā pēc svētku salūta Daugavā iekrituši divi pusaudži
3 stundas
LL
LETA, LA.lv
Sports
FOTO, VIDEO: Tas ir noticis – Latvijas futbola izlase pārtrauc deviņu zaudējumu sēriju un uzvar Austriju
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Gontarevs: “RNP” valdes atlaišana ir politisks un nepamatots lēmums
7 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Plūdi Venēcijā nodarījuši nopietnu kaitējumu Svētā Marka bazilikai
3 stundas