Praktiski
Dārzs

Vecie ziedi atņem augam spēku un bojā izskatu. Svarīgākie darbiņi puķu dobē0

Foto: Fotolia

Patlaban daļa puķu ir noziedējušas vai apziedējušas. Vecie ziedi atņem augam spēku un bojā izskatu. Turklāt tie, nokļūstot uz lapām, var veicināt dažādas puves.

Hortenzijas baro un laista

Pilnā skaistumā ir hortenzijas. Kokveida hortenzijas, kas uzzied agrāk, jau sāk pārziedēt. Vecos ziedus ieteicams nogriezt, kad tie kļūst zaļi, jo tas paildzinās visa krūma ziedēšanas ilgumu. Hortenzijām, kas aug kā krūmi, tomēr vajadzīgi balsti. Kaut gan populārajai šķirnei ‘Annabella’ ir izturīgāka līdziniece ‘Annabella Strong’, arī tā lielajā vējā un lietū nespēj noturēt ziedu galvas. Labāk jau tam sagatavoties laikus.

Šīs hortenzijas laista tikai ar dārza šļūteni tieši zem krūma. Tāpēc, ka cauri blīvajam lapojumam netiek pat stiprs lietus un ūdens ziedu galvas padara sevišķi smagas. Tātad tā sauktā lietutiņa tipa laistītāji šiem krūmiem neder. Tas attiecas arī uz izturīgākajām skarainajām hortenzijām, kas pirmos dzīves gadus vēl aug kā krūmi. Ja tās regulāri apgriež, īsinot dzinumus katru gadu, jaunie dzinumi aug stingri un noturīgi. Tiem bal­stus vairs neliek.

Foto: Inita Šteinberga

Hortenzijām vēl noteikti vajag mēslojumu, jo tās ir ļoti ēdelīgas. Protams, tas attiecas arī uz tām liellapu hortenzijām, ko audzē podos un pārziemina telpās. Augiem ar ziliem ziediem dod ne tikai speciālo hortenziju mēslojumu, bet arī papildu elementus, kas veicina zilās krāsas parādīšanos. Citādi zieds uzziedēs tikai rozā toņos.

Atjauno mulču augiem

Pēc ilgstošas laistīšanas un rušināšanas augiem ap šo laiku jau var būt kailas saknes. Tad atjauno mulčas slāni. Tā var būt gan mizu mulča, gan augam piemērots kūdras subs­trāts. Augsni zem krūmiem var nokaisīt arī ar svaigi pļautu zāles kārtiņu.

Puķēm pietiks ar apmēram 1 cm biezu mulčas slāni. To regulāri atjauno. Skaistumam var ik pa laikam uzbērt plānu jaunas mulčas kārtu. Krūmiņiem vajadzēs 3–4 cm biezu segumu. To var neatjaunot pāris gadu.

Mulča vajadzīga gan mitrumam, gan cīņai pret nezālēm. Ja auglīga augsne būs kaila, tūliņ sarosīsies virza un citas nezāles.

• Dekoratīvajiem augiem neder skaidas un komposts (būs milzum daudz nezāļu).

• Dažu dārzu saimniekiem nepatīk mulča. Tad augsni tīru no nezālēm uztur, ik pēc dažām dienām uzrušinot ar grābeklīti, lai neaug dīgsti.

• Gliemežiem nepatīk smalkā mulča. Tā strauji apžūst, zem lapotnēm ir sausa, tāpēc nav tīkama mīkstmiešiem.

Foto: Inita Šteinberga

Nogriež vecos ziedus

Ikdienas darbs dārzā ir nolasīt vecos ziedus, piemēram, astilbēm, rozēm. Peonijām steidz nogriezt sēklu galviņas, jo tās tikai atņem spēku. Kokveida peonijām var atstāt pa kādai sēklai, ja vēlas tās pavairot ar sējeņiem.

Hostām vecos ziedus no kāta norauj, kad puse ziedu izziedējusi, jo skaistuma nekāda. Daži dārzu saimnieki uzskata, ka hostas bez ziediem ir skaistākas, un ziedkātus izgriež. Taču der pārliecināties, vai kādai kolekcijas šķirnei ziedi ir smaržīgi. Tādus nogriezt būtu muļķīgi.

Ir laiks apgriezt arī ziemcietes, kurām jaunie ziedi parādās no dzinumiem padusītēs, piemēram, kaķumētrām, monardām. Tad tās ataugs un atkal skaisti ziedēs. Vislabāk ir apgriezt pakāpeniski. Ik pa laikam saīsināt vispārziedējušāko. Var arī apcirpt visu krūmu uzreiz un kādu laiku pieciest tukšāku dobi. Ziedus var likt vāzē. Lapenē tās vēl ilgi apciemos bites un kamenes.

Pēdējais laiks izrakt dekoratīvos sīpolus. Tos stāda septembrī līdzīgi kā tulpes. Sīpolus var arī nenorakt, taču tad tie dalīsies un katru gadu būs vairāk, bet mazāki.

• Ziedkātus ieteicams nogriezt jaunām hostām, lai tās labāk vairotos un lieki netērētu spēku.

• Ja ziedkāts puķei pēc noziedēšanas sevišķi dekoratīvs, to var atstāt. Tāds tas ir, piemēram, rodžersijām, eremūriem u.c. Šogad gan vējš skaistumu daudzviet aplauzis.

LA.lv
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Izlietne – vannas istabas vizītkarte? Karstākās tendences ilgtspējīgam dizainam katrā vannas istabā
9 stundas
KB
Kristīna Blaua
Praktiski
12 radošu ideju ledus formiņu izmantošanai. Vairākas tiešām pārsteidzošas!
10 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Jāzina katram latvietim! Postošākās kartupeļu slimības glabāšanas laikā
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Valdība atbalsta ieceri Latvijā izveidot 39 pašvaldības esošo 119 vietā 1
18 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Tiesībsarga biroja pagalmā sašauts automašīnas logs
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Dienā līdz +14..+19 grādiem: laika prognoze trešdienai
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Ekspremjeru Kalvīti Saeimā izjautā par OIK nodarīto kaitējumu
1 stunda
LE
LETA/LA.LV
Sports
Kaspars Bērziņš uz pusotru mēnesi atgriežas VTB Vienotajā līgā
1 stunda