Praktiski
Mājas

Vecas plīts remonts  – atbildīgs uzdevums. Krāšņu meistara padomi0

Foto – Shutterstock

Iegādājos vecu lauku māju. Virtuvē ir ar malku kurināma ķieģeļu plīts. Tā dūmo, un arī ķieģeļi kurtuvē izdrupuši. Kā rīkoties? JĀNIS Jaunjelgavā

Rūpīga revīzija

“Ekspluatēt bojātu apkures ierīci nedrīkst. Savukārt vasara ir īstais laiks, kad veikt remontu un tīrīt dūmvadus. Nule iegādātā īpašumā dūmvadu tīrīšanu vislabāk uzticēt sertificētam skursteņslauķim. Viņš arī norādīs, vai nepieciešams nopietnāks remonts. Protams, arī plīts pārmūrēšana vislabāk veiksies pieredzējušam speciālistam, tomēr, ja ir iemaņas, šo darbu var paveikt arī pats,” skaidro Guntars, kamīnu un krāšņu meistars no Vidzemes.

Jāsāk ar rūpīgu plīts revīziju, izbrāķējot gan bojātās metāla daļas, gan ķieģeļus. Ja ir kaut mazākās aizdomas, ka detaļa bojāta, tā noteikti jānomaina.

Remonts nebūs lēts

Jauna plīts virsma ar riņķiem maksā, sākot no 45 eiro, atkarībā no izmēriem, riņķu skaita un ražotāja. Čuguna restītes (250 x 180 mm) maksā no 8 eiro, metāla cepeškrāsns – no 40 eiro, čuguna – no 83 eiro. Visticamāk, būs vajadzīgas arī plīts durtiņas, kas maksā, sākot no 15 eiro, aizbīdnis (no 15 eiro), skārda cuku lūka – 3,50 eiro. Blīvēšanai noderēs arī karstumizturīga stiklšķiedras aukla (cena – 3 eiro par 2,5 metriem 8 x 8 mm resnas auklas).

Savukārt mūrēšanai vajadzēs šamota ķieģeļus (no 0,99 €/gab.) un krāsns ķieģeļus jeb pilnos celtniecības ķieģeļus (no 0,44 €/gab.). Tāpat vajadzēs merteli (5 kg iesaiņojums maksā nedaudz vairāk par pieciem eiro) un mālus mūrēšanai (5 kg iesaiņojums maksā ap 3,50 eiro).

Metāls un ķieģeļi izplešas dažādi

Jebkurā gadījumā plīts remontu sāk ar pelnu un kvēpu izgrābšanu no plīts. Tikai tā varēs novērtēt gaidāmā remonta apjomu.

“Ja plītij ir skārda durtiņas, tās, visticamāk, būs jāmaina. Vecās durtiņas izņem no eņģēm un izņem arī durvju rāmīti. Iespējams, tam ir āķīši, kas iestiprināti šuvēs starp ķieģeļiem. Lai konstrukciju izjauktu, var nākties izņemt vienu vai divus ķieģeļus.

Ķieģeļu virsmu rūpīgi notīra un samitrina ar ūdeni, jauno rāmīti un durtiņas novieto vietā un rāmīša āķīšus ķieģeļu šuvēs nostiprina ar merteļa javu. Iespējams, jānomaina arī durtiņu tuvumā esošie ķieģeļi, jo tie parasti tiek sabojāti visātrāk. Turklāt kurtuves iekšpusē jālieto ugunsizturīgie šamota ķieģeļi. Starp durtiņu ailu un rāmīti atstāj 5–10 mms platu spraugu, ko aizpilda ar blīvējumu – karstumizturīgo stiklšķiedras auklu. Ja auklas nav, rāmīti ar ķieģeļiem savieno cieši. Jo durvju rāmītis stabilāk nostiprināts, jo ilgāk tas kalpos un neizkritīs,” skaidro meistars.

Ja nepieciešams mainīt kurtuves restītes, vecās izņem, rūpīgi iztīra tai paredzēto vietu un ievieto jaunas tā, lai starp restīšu malām un ķieģeļiem paliktu 5 mm atstarpe. Šo atstarpi aizpilda ar smiltīm vai pelniem. Šāds pildmateriāls ļaus restītēm karstuma ietekmē izplesties, nebojājot kurtuves ķieģeļus, kas sakarstot izplešas mazāk nekā restīšu metāls.

Ķieģeļus nemiksēt!

Bojātos ķieģeļus (saplaisājušos, izdrupušos) izkaļ no savas vietas. Pilnībā notīra veco mūrjavu. Piemeklē jaunus ķieģeļus. Tiem jābūt no tāda paša materiāla kā iepriekš izmantotajiem, lai karstumā vienādi izplestos gan jaunie, gan vecie ķieģeļi un neveidotos plaisas. Gan ķieģeļu novietošanas vietu, gan jaunos ķieģeļus bagātīgi samitrina ar ūdeni, uzklāj jaunu mūrjavas kārtu un liek ķieģeļus. Ja šuves nav pilnībā aizpildītas, tās aizpilda ar mūrjavu un nolīdzina.

Nelielu remontu var veikt caur plīts durtiņām vai atveri plīts virsmā. Ja darbu apjoms lielāks, piemēram, jāmaina cepeškrāsns, nāksies noņemt plīts virsmu pilnībā un izjaukt lielāku plīts kon-strukcijas daļu. Tāpat vairāk darba būs, ja zem cepeškrāsns būs aizbrukuši plīts dūmkanāli. Dūmkanāli mēdz aizbrukt, ja savulaik nav lietota piemērota mūrjava vai izmantoti nekvalitatīvi ķieģeļi.

Novietojot vietā plīts virsmu, ar termoizturīgu līmi pa tās perimetru fiksē karstumizturīgo stiklšķiedras auklu. Pēc plīts virsmas uzlikšanas aukla kalpos kā blīvējums un nepieļaus dūmu nokļūšanu telpā.

SVARĪGI

Pilnie krāsns jeb celtniecības ķieģeļi nav piemēroti kurtuvēm un citām vietām, kur ir saskare ar atklātu liesmu!

Jauna plīts pirms ekspluatācijas rūpīgi jāizžāvē (6–8 nedēļas). Kurināt sāk pakāpeniski 1–2 nedēļu garumā.

LA.lv