Praktiski
Dārzs

Vecas avīzes, sīpolu mizas, olu čaumalas. Neizmet šīs vērtīgās lietas, bet sakrāj dārzam!1

Foto: Fotolia

Tie, kuri mīl dārza darbus un praktizē bioloģisko lauksaimniecību savās vasarnīcās, labi zina, cik daudz organisko vielu ir nepieciešamas sezonā. Tāpēc viņi neko velti neizmet. Viņi sadedzina koksni, lai iegūtu pelnus, koka mizas un mazi zariņi tiek izmantoti kā mulča avenājiem, un pat dažādi virtuves atkritumi tiek izmantoti kompostam.

Kad pienāk ziema, daudzi “dārznieki” no savām vasarnīcām atgriežas pilsētu dzīvokļos, kur visi noderīgie atkritumi vienkārši tiek izmesti ārā, lai gan tie varētu palīdzēt cīņā ar kaitēkļiem vai uzlabotu augsnes auglību. Tas gan ir saprotams, jo dzīvoklī jau ugunskuru netaisīs un komposta kaudzi neveidos.

Un tomēr… Dažas organiskās vielas var un vajadzētu uzglabāt ziemā, lai tās vasarā varētu izmantot dārzā.

Sīpolu mizas – plaši izmantojamas dārzā

Sausas sīpolu mizas nebojājas, tāpēc tās ir labi saglabāt auduma vai plastmasas maisiņos un var viegli uzglabāt visu ziemu.

Fitoncīdi, kas atrodas sīpolu mizās, pēc tam palīdzēs cīnīties ar kaitēkļiem. Sīpolu mizas tiek izmantotas, piemēram, lai atbrīvotos no laputīm vai ērcēm, kā arī tas būs labs mēslojums gadījumos, ka gurķu lapas kļūst dzeltenas.

Patiesībā sīpolu mizas var izmantot jebkurai kultūrai, lai palielinātu to produktivitāti, jo īpaši noderīgi tas būs tomātiem.

Sīpolu mizas lieliski palīdz saglabāt saknes, īpaši burkānus, bietes, pastinakus, pētersīļus vai selerijas.

Turklāt sasmalcinātā sīpolu miza var kalpot kā brīnišķīgs mulčēšanas materiāls zemenēm. Tas ne tikai mēslo augsni un pasargā augus no sausuma vai pārāk liela mitruma, bet arī novērš dažādu auga slimību veidošanos, piemēram, zemeņu puvi.

Sīpolu mizas noteikti ir ieteicams izmantot, audzējot organiskos kartupeļus, jo tas būs dabīgs līdzeklis cīņā ar kaitīgajiem kukaiņiem, tostarp kolorado vabolēm, kurām nepatīk sīpolu mizas radītais aromāts.

Melnbaltie laikraksti mulčēšanai

To, cik daudz papīra uzkrājas mūsu dzīvokļos, nav nemaz iespējams izskaitīt! Bet izrādās, ka papīrs ir lielisks mulčēšanas materiāls. Tāpēc nemet ārā melnbaltos laikrakstus un brošūras, jo pavasarī tie tev patiesi noderēs.

Izmantojot papīru kā mulču avenājiem, tu iegūsi lielisku ražu. Tāpat papīra mulču var labi izmantot uz pākšaugiem. Izklāj laikrakstus vairākos slāņos, lai ātrāk sasildītu augsni. Zem papīra mulčas augsne kļūst par 3 grādiem siltāka. Vienkārši atceries, ka avīzes un citi papīra atkritumi var būt noderīgi rīki augsnes siltināšanai.

Kartupeļu mizas – labākais mēslojums upenēm

Kartupeļu mizas ir cietes avots, kurš tik ļoti patīk upenēm. Tāpēc, izmantojot kartupeļu mizas kā augsni, iegūsi upenes ķiršu lielumā. Ja vēlies lielisku upeņu ražu, vienīgais, kas jādara, nedrīkst ļauties slinkumam ziemā un izmantotās kartupeļu mizas jāizžāvē, lai jau pavasarī tās varētu likt lietā.
Kartupeļu mizas var labi izžāvēt, tās vienā slānī izklājot uz palodzes. Pēc tam sausā veidā tās vislabāk turēt auduma maisiņos.

Pavasara–vasaras sezonas laikā sausās kartupeļu mizas var aprakt zem krūmiem. Otrs variants – no ziemā izkaltētajām kartupeļu mizām var pagatavot uzlējumu. Respektīvi, mizas jānovāra verdošā ūdenī, bet ar iegūto atdzesēto šķidrumu var aplaistīt upenes.

Kartupeļu mizas ieteicams izmantot kā mēslojumu arī gadījumos, ja tiek stādīti kāposti vai gurķi. Lai to paveiktu, sausās kartupeļu mizas jāsasmalcina. Uz sagatavotās augsnes uzkaisa sasmalcinātās mizas, pārkaisa virs zemes, un tad var stādīt stādus.

Olu čaumalas kā kalcija avots

Ziemā ir ļoti viegli uzkrāt lielu skaitu olu čaumalu. Pirmkārt tev vajadzēs mazliet izžāvēt čaumalas, lai pārējais olbaltumvielu saturs neradītu nepatīkamu smaku, un pēc tam vienkārši tās labi samalt un uzglabāt plastmasas maisiņā. Tāpēc čaumalas neaizņems daudz vietas, un pavasarī tās būs lielisks organiskais mēslojums, kas būs īpaši vērtīgs skābās augsnēs.

Olu čaumalas kā mēslojums ļoti labi noderēs to kultūraugu audzēšanā, kuriem nepieciešams lielāks kalcija daudzums. Tāpēc tās var izmantot kā mēslojumu, audzējot baklažānus, papriku, melones, arbūzus un bietes.

Sasmalcinātas olu čaumalas var apkaisīt ap augļu koku stumbriem, īpaši ar ķiršiem un plūmēm, kā arī izklāt zem rožu krūmiem.

Galu galā olu čaumalas var vienkārši iebērt kompostā.

Ķirbja sēklu miziņa – topošā mulča

Ķirbja sēklas ir viens no visnoderīgākajiem ēdieniem. Tās iedarbojas pret daudziem parazītiem, kas dzīvo cilvēka organismā, tāpēc ikvienam no mums būtu ieteicams ēst vairāk ķirbja sēklu. Bet ķirbja sēklu miziņas noteikti nevajag steigties izmest. Labāk tās ievietot papīra maisiņā un saglabāt līdz pavasarim.

Tādējādi tie, kuriem garšo ķirbju sēklas, ziemā var sagādāt lielisku mulču, kas derēs visiem dārzeņiem. Ir iespējams arī uzglabāt čaulas no pistācijām un lazdu riekstiem, sausiem zemesriekstiem utt.

LA.lv
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Lielais ražas laiks. Kas darāms dārzā 16. – 23. septembrī
1 diena
RR
Rebeka Rogale
Praktiski
Virtuves izlietņu veidi un to priekšrocības. Kuru izvēlēties?
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Sagatavo kompostu pavasarim: ko noteikti tajā nevajag likt
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

GS
Gundega Skagale
Dabā
Latvijā izstrādāts depozīta automāts, kas darbojas ar mākslīgā intelekta palīdzību 1
4 stundas
LE
LETA/LA.LV
Sports
VIDEO: Latvieši iemet divus pirmos vārtus sezonā, “Dinamo” ar raksturu izrauj uzvaru
3 stundas
LE
LETA/LA.LV
Latvijā
“Process reizēm ir emocionāls.” Koalīcijas partneri sola atbalstu pašvaldību reformas turpināšanā 1
5 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. “Viņa aizmiga…” Džipa vadītāja pie Ķekavas apļa ietriecas kravas auto sānā
3 stundas
LE
LETA
Dabā
Otrdien Latviju sasniegs ciklons, atnesot stipru lietu un krusu
10 stundas