Ģimene, Manas tiesības

Veca cilvēka aprūpe. Kādu palīdzību radinieki var saņemt seniora apkopšanai?

Foto-LETA

Kādu palīdzību radinieki varētu saņemt 93 gadus veca cilvēka apkopšanai, kurš pats vairs nevar pārvietoties? Ratiņkrēsla saņemšanai liela rinda, diez vai cilvēks tik ilgi vispār nodzīvos. Kādam visu laiku jābūt klāt, lai nenotiek nelaime un lai var viņu pabarot un apkopt. Kur meklēt palīdzību? AIJA DUNDAGAS NOVADĀ

Labklājības ministrijas Sociālās iekļaušanas politikas departamenta direktore Elīna Celmiņa atgādina Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā teikto, ka pienākums nodrošināt konkrētā cilvēka vajadzībām atbilstīgus sociālos pakalpojumus un sociālo palīdzību ir pašvaldībai, kuras teritorijā persona reģistrējusi pamata dzīvesvietu.

Tātad, ja vecam cilvēkam nepieciešami sociālie pakalpojumi, viņam vai tuviniekiem jāvēršas savas dzīvesvietas sociālajā dienestā. Tā darbinieki novērtēs individuālās vajadzības un resursus. Ja konstatēs, ka cilvēkam vajadzīgi sociālie pakalpojumi, pieņems lēmumu par piemērotākā pakalpojuma piešķiršanu atbilstīgi pašvaldības saistošajiem noteikumiem.

Sociālajam dienestam vispirms būtu jāpiedāvā aprūpe mājās. Lemjot par to, dienesta darbinieki novērtēs paša klienta un ģimenes locekļu spējas nodrošināt aprūpi, kā arī saplānos nepieciešamo palīdzību un aprēķinās aprūpes pakalpojumu izmaksas.

Ja personas aprūpi nodrošina ģimenes locekļi, pašvaldība viņus var konsultēt un apmācīt, atbalstīt arī materiāli, ja tas paredzēts pašvaldības saistošajos noteikumos. Ja aprūpe mājās nenodrošina personas pamatvajadzības, tiek piedāvāta sociālā aprūpe un sociālā rehabilitācija ilgstošas aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijā.

Jautājuma uzdevēja nav minējusi cilvēka vārdu, kam nepieciešama palīdzība, tāpēc nevaram konkrēti atbildēt par vietu tehnisko palīglīdzekļu rindā, taču Ministru kabineta noteikumi paredz: personām ar pirmreizējiem funkcionāliem traucējumiem tehniskais palīglīdzeklis tiek piešķirts steidzamā kārtā.

5 Komentāri

  1. “Sociālajam dienestam būtu jāpiedāvā…”
    Bet ja vietējā pašvaldība nevēlas neko piedāvāt? Diemžēl arī tā notiek mūsu Latvijā.
    Ja reiz ir tuvinieki, lai tad arī tiek galā galā 🙁

  2. Cilvēks ,kas bijis izsūtīts un 70.gadu vecumā ir nonācis kritiskā stāvoklī ,vai pienākas ,kādi atvieglojumi ,ievietojot veco ļaužu pansionātā ? Vai bērniem ir jāmaksā par pansionātu ?

  3. Tieši tā. Ja ir tuvinieki, tad jāmaksā viņiem. Bet noalgot kopēju maksā ļoti dārgi. Bet mājās sēdēt arī nevar, jo kādam darbā ir jāiet. Pati pirms pusgada ar šo burvīgo sistēmu saskāros. Jā, varēja nokārot invaliditāti, lai saņemtu invaliditātes pabalstu un tad kopā ar pensiju varētu aprūpi noorganizēt. Taču arī tas nav mūsu valstī sakarīgi izdarāms – tur gandrīz mēnesi vērtē vai uz gultas kopjamam cilvēkam IR vai NAV piešķirama invaliditāte!! Kamēr komisija lēma, tikmēr vecmamma, kura visas dzīves laikā nekad nevienam neko nebija lūgusi, maksājusi nodokļus, tā arī aizgāja. Paldies sistēmai par neko. Varu teikt paldies Dievam, ka mocības nebija vecmammai ilgas. Bet ko darīt tiem, kuri paliek uz gultas ilgi? Neviens tur pašvaldībās neraujas sniegt kādam palīdzību.

  4. Valstij veci cilvēki nav vajadzīgi.Cilvēki paliek veci,garā vāji,fiziski vārgi un viņi nevar par sevi parūpēties.Bērni,mazbērni visi strādā un nevar viņus apkopt.Kur lai liek vecīšus?Pati saskāros ar to.Nokārtoju invaliditātes pabalstu,palīdzēja psihiatrs ar norīkojumu.Un dabūju vietu pansionātā.Kaut gan maksa liela 500 eiro .Bet variantu nav.Vecs cilvēks tur ir pieskatīts,pabarots,apkopts.Jo mājās atstāt nav droši.

Pievienot komentāru