Praktiski
Manas tiesības

Veca cilvēka aprūpe. Kādu palīdzību radinieki var saņemt seniora apkopšanai?0

Foto-LETA

Kādu palīdzību radinieki varētu saņemt 93 gadus veca cilvēka apkopšanai, kurš pats vairs nevar pārvietoties? Ratiņkrēsla saņemšanai liela rinda, diez vai cilvēks tik ilgi vispār nodzīvos. Kādam visu laiku jābūt klāt, lai nenotiek nelaime un lai var viņu pabarot un apkopt. Kur meklēt palīdzību? AIJA DUNDAGAS NOVADĀ

Labklājības ministrijas Sociālās iekļaušanas politikas departamenta direktore Elīna Celmiņa atgādina Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā teikto, ka pienākums nodrošināt konkrētā cilvēka vajadzībām atbilstīgus sociālos pakalpojumus un sociālo palīdzību ir pašvaldībai, kuras teritorijā persona reģistrējusi pamata dzīvesvietu.

Tātad, ja vecam cilvēkam nepieciešami sociālie pakalpojumi, viņam vai tuviniekiem jāvēršas savas dzīvesvietas sociālajā dienestā. Tā darbinieki novērtēs individuālās vajadzības un resursus. Ja konstatēs, ka cilvēkam vajadzīgi sociālie pakalpojumi, pieņems lēmumu par piemērotākā pakalpojuma piešķiršanu atbilstīgi pašvaldības saistošajiem noteikumiem.

Sociālajam dienestam vispirms būtu jāpiedāvā aprūpe mājās. Lemjot par to, dienesta darbinieki novērtēs paša klienta un ģimenes locekļu spējas nodrošināt aprūpi, kā arī saplānos nepieciešamo palīdzību un aprēķinās aprūpes pakalpojumu izmaksas.

Ja personas aprūpi nodrošina ģimenes locekļi, pašvaldība viņus var konsultēt un apmācīt, atbalstīt arī materiāli, ja tas paredzēts pašvaldības saistošajos noteikumos. Ja aprūpe mājās nenodrošina personas pamatvajadzības, tiek piedāvāta sociālā aprūpe un sociālā rehabilitācija ilgstošas aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijā.

Jautājuma uzdevēja nav minējusi cilvēka vārdu, kam nepieciešama palīdzība, tāpēc nevaram konkrēti atbildēt par vietu tehnisko palīglīdzekļu rindā, taču Ministru kabineta noteikumi paredz: personām ar pirmreizējiem funkcionāliem traucējumiem tehniskais palīglīdzeklis tiek piešķirts steidzamā kārtā.

LA.lv
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Izveido patriotisku piespraudi pats! Darba gaita soli pa solim. VIDEO 1
3 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Lai svētku galdauts sniegbalts! Neticami efektīvs pašgatavots līdzeklis – iztīra pat vecus traipus!
3 dienas
AS
Anna Skariņa
Praktiski
Kaut ko ļoti vēlies? Nav nekā neiespējama!
3 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LA
LA.LV
Latvijā
Solidaritāte, cieņa un drosme. Valsts prezidenta Egila Levita runa pie Brīvības pieminekļa
10 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Foto. Svētku uguņošana priecē iedzīvotājus gan Rīgā, Daugavmalā, gan pie televizoru ekrāniem
7 stundas
LE
LETA
Latvijā
Foto. Lāpu gājiens Rīgā pulcē tūkstošiem dalībnieku
9 stundas
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Kultūra
Atdot daļiņu no saņemtā. Saruna ar Jāni Lūsēnu
Intervija 14 stundas
SM
Signe Mengote
Ekonomika
Jāvērtē pēc spējām, nevis diagnozes. Kā mazināt plaisu starp darba devējiem un invalīdiem
14 stundas